Ruský byznys v Moravskoslezském kraji očima místních politiků

Redakce Neovlivní.cz v uplynulých dvanácti měsících mapovala, jak vypadá ruská stopa v Česku. Kdo jsou hlavní šiřitelé ruské propagandy? Kdo jsou mocní Rusové působící v Česku? A jaký byznys tu dělají ruští byznysmeni na lokální úrovni? Dokázali si vytvořit kontakty na místní establishment? Zajímal nás i pohled z druhé strany: Přinášíme vám výsledky ankety mezi krajskými politiky, tentokrát z Moravskoslezského kraje.

Redakce Neovlivní.cz rozeslala do všech tuzemských regionů žádosti o odpovědi na pět anketních otázek.
Předkládáme vám, jak se s nimi popasovali politici z Moravskoslezského kraje.

Otázky:
1. Zaznamenal jste ve vašem regionu ruské investice? Pokud ano, v jakém rozsahu (uveďte příklad)?
2. Jsou tyto investice pro region přínosem? Pokud ano, v čem? Pokud ne, proč?
3. Zaznamenali jste v poslední době ve svém okolí kritiku ruského vlivu v České republice například v souvislosti s ukrajinskou krizím či problematikou ruské propagandy? Jaký máte na ruský vliv v ČR obecně názor?
4. Zachytil jste příklad ruské propagandy přímo ve vašem regionu? Pokud ano, můžete být konkrétní?
5. Pokud by za vámi přišel investor s ruským kapitálem, byl by to pro vás signál k větší obezřetnosti nebo je to pro vás obchodní partner jako každý jiný?

Miroslav Novák, hejtman, ČSSD

1. Významným ruským investorem v našem regionu je například firma MSA, výrobce průmyslových armatur v Dolním Benešově. V poslední době jsme vedli několik rozhovorů s ruskými investory nebo s investory s částečně ruským kapitálem především o oblasti leteckého průmyslu. Náš kraj je atraktivní vzhledem k možnosti vybudování závodu v průmyslové zóně Mošnov nebo v navazujícím areálu letiště. Kompletní přehled o záměrech přítomných ruských investorů v našem regionu, kteří asistenci kraje nepotřebují, však pochopitelně nemáme.

2. Bez odpovědi.

3. Všeobecně nejvíce kritiky slyšíme ze strany médií. Nemohu říci, že občané našeho regionu by vnímali Rusko v souvislosti s ukrajinskou krizí negativně. Myslím, že naopak v poslední době se řeší zcela jiné problémy, které se jeví naléhavější než vliv Ruska v České republice. Naopak při příjezdu ruských delegací do našeho regionu (jedná se o návštěvy z partnerského regionu) jsme se nesetkali s negativním postojem, ba právě naopak.

4. Ruskou propagandu jsem v našem regionu nezaznamenal.

5. Každý investor je vždy považován za rovnocenného obchodního partnera, v tom neděláme rozdíly.

Miroslav Novák odpovídal jménem Rady kraje.

Dále jsme oslovili tyto politiky: Josef Babka, náměstek hejtmana, KSČM, Palkova Věra, náměstkyně hejtmana ČSSD, Martinek Jiří, náměstek hejtmana ČSSD, Havlík Daniel, náměstek hejtmana ČSSD, Recman Svatomír, KČSČM, Sikora Martin, náměstek hejtmana ČSSD, Stachoň Ivan, náměstek hejtman KSČM, Dvořák Jaroslav, radní, ČSSD, Hanzel Tomáš, radní, ČSSD, Kuboš Karel, radní, ČSSD.

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf