Ruský byznys v Pardubickém kraji očima místních politiků

Redakce Neovlivní.cz v uplynulých dvanácti měsících mapovala, jak vypadá ruská stopa v Česku. Kdo jsou hlavní šiřitelé ruské propagandy? Kdo jsou mocní Rusové působící v Česku? A jaký byznys tu dělají ruští byznysmeni na lokální úrovni? Dokázali si vytvořit kontakty na místní establishment? Zajímal nás i pohled z druhé strany: Přinášíme vám výsledky ankety mezi krajskými politiky, tentokrát z Pardubického kraje.

Redakce Neovlivní.cz rozeslala do všech tuzemských regionů žádosti o odpovědi na pět anketních otázek.
Předkládáme vám, jak se s nimi popasovali politici z Pardubického kraje.

Otázky:
1. Zaznamenal jste ve vašem regionu ruské investice? Pokud ano, v jakém rozsahu (uveďte příklad)?
2. Jsou tyto investice pro region přínosem? Pokud ano, v čem? Pokud ne, proč?
3. Zaznamenali jste v poslední době ve svém okolí kritiku ruského vlivu v České republice například v souvislosti s ukrajinskou krizím či problematikou ruské propagandy? Jaký máte na ruský vliv v ČR obecně názor?
4. Zachytil jste příklad ruské propagandy přímo ve vašem regionu? Pokud ano, můžete být konkrétní?
5. Pokud by za vámi přišel investor s ruským kapitálem, byl by to pro vás signál k větší obezřetnosti nebo je to pro vás obchodní partner jako každý jiný?

Domik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje

1.- 5. Nikdo z dotázaných k Vámi vedeným dotazům nezaznamenal žádnou zvláštní aktivitu ruských investorů v našem regionu stejně jako ruskou propagandu. Co se týká potenciálních investorů a obezřetnosti, tak vše záleží na konkrétních případech.

Oslovili tyto politiky: Netolický Martin, hejtman, ČSSD, Linek Roman, náměstek hejtmana, KDU- ČSL, Pernicová Jana, náměstkyně hejtmana, ČSSD, Dušek Jaromír, náměstek hejtmana, SPO, Kroutil Václav, radní, ČSSD, Křišťál Zdeněk, radní, ČSSD, Navrátilová Ludmila, radní, ČSSD, Šotola Pavel, radní, KDU-ČSL, Živný René, radní, SNK-ED.

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf