Ruský byznys v Plzeňském kraji očima místních politiků

Redakce Neovlivní.cz v uplynulých dvanácti měsících mapovala, jak vypadá ruská stopa v Česku. Kdo jsou hlavní šiřitelé ruské propagandy? Kdo jsou mocní Rusové působící v Česku? A jaký byznys tu dělají ruští byznysmeni na lokální úrovni? Dokázali si vytvořit kontakty na místní establishment? Zajímal nás i pohled z druhé strany: Přinášíme vám výsledky ankety mezi krajskými politiky, tentokrát z Plzeňského kraje.

Redakce Neovlivní.cz rozeslala do všech tuzemských regionů žádosti o odpovědi na pět anketních otázek.
Předkládáme vám, jak se s nimi popasovali politici z Plzeňského kraje.

Otázky:
1. Zaznamenal jste ve vašem regionu ruské investice? Pokud ano, v jakém rozsahu (uveďte příklad)?
2. Jsou tyto investice pro region přínosem? Pokud ano, v čem? Pokud ne, proč?
3. Zaznamenali jste v poslední době ve svém okolí kritiku ruského vlivu v České republice například v souvislosti s ukrajinskou krizím či problematikou ruské propagandy? Jaký máte na ruský vliv v ČR obecně názor?
4. Zachytil jste příklad ruské propagandy přímo ve vašem regionu? Pokud ano, můžete být konkrétní?
5. Pokud by za vámi přišel investor s ruským kapitálem, byl by to pro vás signál k větší obezřetnosti nebo je to pro vás obchodní partner jako každý jiný?

Alena Marešová, tisková mluvčí za Plzeňský kraj

“Na otázky týkající aktivit ruských investorů lze obecně odpovědět, že žádné takové aktivity jsme v Plzeňském kraji nezaznamenali.”

Milena Stárková, radní, ČSSD

1. NE/Nemám informace

2. NE/Nemám informace

3. NE/Nemám informace

4. NE/Nemám informace

5. NE/Nemám informace

Otázky jsme dále zaslali před měsícem těmto politikům z Plzeňského kraje: Václav Šlajs (ČSSD), Jaroslav Bauer (ČSSD), Ivo Grüner (ČSSD), Zdeňka Lišková (KSČM), Jiří Struček (ČSSD), Zdeněk Honz (ČSSD), Jaroslav Šobr (ČSSD) a Václav Štekl (KSČM). Žádný z nich neodpověděl.

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf