Ruský byznys v Ústeckém kraji očima místních politiků

Redakce Neovlivní.cz v uplynulých dvanácti měsících mapovala, jak vypadá ruská stopa v Česku. Kdo jsou hlavní šiřitelé ruské propagandy? Kdo jsou mocní Rusové působící v Česku? A jaký byznys tu dělají ruští byznysmeni na lokální úrovni? Dokázali si vytvořit kontakty na místní establishment? Zajímal nás i pohled z druhé strany: Přinášíme vám výsledky ankety mezi krajskými politiky, tentokrát z Ústeckého kraje.

Redakce Neovlivní.cz rozeslala do všech tuzemských regionů žádosti o odpovědi na pět anketních otázek.
Předkládáme vám, jak se s nimi popasovali politici z Ústeckého kraje.

Otázky:
1. Zaznamenal jste ve vašem regionu ruské investice? Pokud ano, v jakém rozsahu (uveďte příklad)?
2. Jsou tyto investice pro region přínosem? Pokud ano, v čem? Pokud ne, proč?
3. Zaznamenali jste v poslední době ve svém okolí kritiku ruského vlivu v České republice například v souvislosti s ukrajinskou krizím či problematikou ruské propagandy? Jaký máte na ruský vliv v ČR obecně názor?
4. Zachytil jste příklad ruské propagandy přímo ve vašem regionu? Pokud ano, můžete být konkrétní?
5. Pokud by za vámi přišel investor s ruským kapitálem, byl by to pro vás signál k větší obezřetnosti nebo je to pro vás obchodní partner jako každý jiný?

Odpovědi jménem členů Rady Ústeckého kraje zaslala tisková mluvčí Lucie Dosedělová.

“V současné době ani v uplynulých měsících vedení Ústeckého kraje nejednalo s žádným ruským investorem. Ústecký kraj je majitelem jedné strategické průmyslové zóny, tedy SPZ Triangle na Lounsku. Pokud například došlo k nějakým jednáním na úrovni místních samospráv či se soukromými vlastníky průmyslových zón v našem kraji, nejsme tedy o nich informováni.

Ústecký kraj je v mnoha směrech velmi specifický. U každého investora zvažujeme, zda je jeho záměr dlouhodobý, smysluplný a zda dokáže nabídnout našemu kraji nejen stála pracovní místa, ale i zaručit, že se zapojí do rozvoje celého regionu.”

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf