Ruský byznys ve Zlínském kraji očima místních politiků

Redakce Neovlivní.cz v uplynulých dvanácti měsících mapovala, jak vypadá ruská stopa v Česku. Kdo jsou hlavní šiřitelé ruské propagandy? Kdo jsou mocní Rusové působící v Česku? A jaký byznys tu dělají ruští byznysmeni na lokální úrovni? Dokázali si vytvořit kontakty na místní establishment? Zajímal nás i pohled z druhé strany: Přinášíme vám výsledky ankety mezi krajskými politiky, tentokrát ze Zlínského kraje.

Redakce Neovlivní.cz rozeslala do všech tuzemských regionů žádosti o odpovědi na pět anketních otázek.
Předkládáme vám, jak se s nimi popasovali politici ze Zlínského kraje.

Otázky:
1. Zaznamenal jste ve vašem regionu ruské investice? Pokud ano, v jakém rozsahu (uveďte příklad)?
2. Jsou tyto investice pro region přínosem? Pokud ano, v čem? Pokud ne, proč?
3. Zaznamenali jste v poslední době ve svém okolí kritiku ruského vlivu v České republice například v souvislosti s ukrajinskou krizím či problematikou ruské propagandy? Jaký máte na ruský vliv v ČR obecně názor?
4. Zachytil jste příklad ruské propagandy přímo ve vašem regionu? Pokud ano, můžete být konkrétní?
5. Pokud by za vámi přišel investor s ruským kapitálem, byl by to pro vás signál k větší obezřetnosti nebo je to pro vás obchodní partner jako každý jiný?

 

Oslovili jsme tyto politiky: Mišák Stanislav, hejtman, ČSSD, Drozd Jaroslav, náměstek hejtmana, ČSSD, Mařák Ivan, náměstek hejtmana, KSČM, Nečas Lubomír, náměstek hejtmana, SPO, Navrátil Petr, radní, ČSSD, Valentová Nersesjan Taťána, radní, ČSSD, Kryštof Ladislav, radní, ČSSD, Kučera Jaroslav, radní, KSČM, Čuba František, radní, SPO.

Ani po urgencích jsme neobdrželi odpovědi na anketní otázky.

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf