© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek o kritických dvou měsících, než Ukrajině dorazí západní pomoc.
Ruské síly zahájily v pátek 10. května ráno útočnou operaci podél rusko-ukrajinské hranice v severní Charkovské oblasti a dosáhly takticky významných zisků. Ruské operační cíle mají za cíl dosáhnout strategického efektu stažení ukrajinské živé síly z dalších kritických sektorů fronty. Ruské síly pravděpodobně v nadcházejících dnech využijí svůj taktický opěrný bod v severní Charkovské oblasti, aby zintenzivnily útočné operace na jiných sektorech fronty zejména u Avdijivky.
Ruské síly se pravděpodobně pokusí využít tohoto zamýšleného efektu na celé frontě k zintenzivnění úsilí o rozšíření průlomu severozápadně od Avdiivky a zatlačení na dobytí Časiv Jaru, zvláště když ukrajinské síly nadále čekají, až americká a další západní pomoc dosáhne frontových linií ve velkém měřítku. V současné době čeká Ukrajinu kritický boj po dobu dvou měsíců, než dorazí západní pomoc.
Rusové mají převahu ve vzduchu a dělostřelecké munici 20:1. Dalším pravděpodobným cílem u Charkova je vytvoření nárazníkové zóny a zatlačit ukrajinské síly od hranic s Belgorodskou oblastí a postoupit na dostřel raketového dělostřelectva. Je nepravděpodobné, že by ruské síly rozmístily raketové systémy přímo podél frontové linie, takže pravděpodobně hodlají postoupit blíže k městu Charkov. Dostřel raketových systémů ze sovětské éry je 25 kilometrů. Pokud toho dosáhnou, tak to bude mít dopad na obyvatelstvo Charkova a lze očekávat evakuaci z této aglomerace, která je velká jak Praha.
Nadále vše nasvědčuje tomu, že dobytí Charkova je málo pravděpodobné. Ruské úsilí o dobytí města Charkov by vyžadovalo dlouhé přesuny otevřeným terénem v rozsahu, který ruské síly neprovedly od začátku rozsáhlé invaze. Prvky 6. armády kombinovaných zbraní (Leningradský vojenský okruh) údajně operují jako součást ruského Severního seskupení sil, ale těmto silám se nepodařilo dosáhnout významných taktických zisků navzdory opakovaným masovým pěchotním a mechanizovaným útokům během měsíce trvající ofenzívy v Kupjansku.
Ruské Severní seskupení sil pravděpodobně také postrádá množství personálu potřebného k provedení tak ambiciózní operace, jako je úspěšné obsazení města Charkov. Ruská armáda odhaduje, že potřebuje 300 000 dalších vojáků (zhruba 60 procent z přibližně 510 000 osob, které mají ruské síly v současnosti na Ukrajině), aby mohla zahájit operaci k obklíčení Charkova.
Ukrajinské zdroje však uvedly, že ruské síly v mezinárodní pohraniční oblasti jsou hluboko pod tímto množstvím. Zástupce náčelníka Hlavního ukrajinského ředitelství vojenské rozvědky (GUR) generálmajor Vadym Skibitskyi 2. května uvedl, že ruské síly v současné době soustředily v mezinárodní pohraniční oblasti zhruba 35 000 osob a plánují v této oblasti soustředit celkem 50 000 až 70 000 osob.
Ruské síly již dříve prokázaly neschopnost vést rozsáhlé útočné operace ve více směrech současně a nezdá se, že by ruská armáda vytvořila “strategickou zálohu” v rozsahu, který by byl schopen podporovat dvě nebo více velkých útočných operací v blízké budoucnosti.
Rozsáhlé ruské úsilí o dobytí města Charkov by proto pravděpodobně vyžadovalo, aby ruské síly vyřadily priority z jiných kritických sektorů fronty a přesunuly značné množství sil do mezinárodní pohraniční oblasti, což ruské síly s vysokou pravděpodobností neudělají vzhledem k dlouhodobému působení ruské armády. Cílem je zmocnit se zbytku Luhanské a Doněcké oblasti.
Zdroj náhledové foto: MagicGeorge / Shutterstock.com