Rusňák v tísni v dubnovém časopise Neovlivní.cz

Jak jsem našla premiérova syna, Poslední loupeže před volbami a obálka od Romana Týce. Rozhovor se zakladatelem Ztohoven uvnitř. Budou nové trenky?

Milí čtenáři,

už jsem na to párkrát odpovídala na besedách: některá témata potřebují čas, aby uzrála a všechny dílky skládačky do sebe zapadly. A někdy to trvá i roky. Mezi takové příběhy patří případ Andreje Babiše mladšího, premiérova syna. Před více než dvěma lety jsme jej s Jirkou Kubíkem navštívili v Ženevě a přivezli svědectví o trestní kauze předsedy vlády a nedobrovolném pobytu jeho syna na okupovaném Krymu.

Premiér zuřil. Obvinil nás, že jsme zneužili nemocného syna, který pořádně nevěděl, co nám říká. Po jeho návštěvě ve Švýcarsku se navíc Junior skoro na dva roky veřejně odmlčel. Další zlom příběhu nastal letos v únoru, kdy mi Andrej Babiš dal svolení, abych zveřejnila jeho postoj. Potvrdil, že všechno, co nám tehdy pověděl, byla pravda, na všem trvá a je moc rád, že to udělal. „Pravda se ukázala,“ napsal mi mimo jiné. 

Ve svém textu Tátu nechám karmě se ale vracím úplně na začátek. Jak jsem vlastně Andreje Babiše mladšího našla a co všechno to provázelo.

Titulní stránka tohoto vydání výjimečně spojuje hned dva texty dubnového magazínu. Rozhovor s Romanem Týcem ze skupiny Ztohoven, která se proslavila akcí Prezidentovo špinavé prádlo. Členové skupiny tehdy na Hradě vyšplhali na stožár a vyměnili prezidentskou standartu za obří trenýrky. Samotný rozhovor překvapivě skoro vůbec není o politice. Bavili jsme se o vězení, kde strávil měsíc za výměnu panáčků v semaforech, strachu, odpovědnosti a také o tom, proč nebyl rád, když jeho obrazy kupoval Marek Dalík.

Roman Týc je také autorem díla Hodný hoch, které jsme použili na obálku. A titulek Rusňák v tísni odkazuje na trable zetě ministryně financí. David Rusňák totiž neměl dobrý rok. Jeho byznys s dluhopisy utrpěl reputační šrám, když dostal pětimilionovou pokutu od centrální banky. Nadto jsme zjistili, že jeho DRFG začala pod cenou prodávat některé nemovitosti. Co přesně to znamená?

Těžké časy nezažívá jen zeť paní ministryně. Život se změnil nám všem. Na jednu skupinu tak trochu zapomínáme. Či spíše bereme její snažení jako samozřejmost. Jsou to Mámy v lockdownu. Vedle své práce musí ještě obstarat děti a rodinu. 24 hodin, nonstop. Neustále plná myčka nádobí, pořád má někdo hlad a taky musí vymýšlet program, aby děti neseděly na pohovce a celý den nehrály na telefonu Brawl Stars. Co cítí, jak to zvládají a jaký dopad to má na celou společnost, popisují Michal Komárek a Pavel Vrabec. 

Stísněné pocity zažívala nedávno u soudu i pirátka Olga Richterová, která se soudí kvůli hoaxu. Dokonce se rozplakala, když popisovala, co všechno jí lživé zprávy způsobují. Nenechte se ale zmást. Tahle pirátka rozhodně není křehkou květinkou, která by si ve světě mužů neporadila. Olga Richterová má politickou kariéru slušně rozjetou. Její profil připravila Marie Bastlová.

Co všechno můžou napáchat hoaxy, kvůli nimž se soudí Richterová, a další dezinformační kampaně na sociálních sítích, nejlépe ilustruje příběh další ženy. Jmenuje se Rebekah Mercerová a Simona Holecová zmapovala, jak málo jí stačilo, aby se přičinila o destrukci americké společnosti.

Je dobré to vědět, zvlášť když i u nás se blíží volby. Zbývá jen půlrok. A v zákulisí to také dobře vědí. Lobbisté rozjeli porcování posledních miliard. Vládní politici si zase nachystali slovy ministryně spravedlnosti Benešové „vatu“, aby z našich peněz mohli uplácet voliče. A zajistit si tak, že po říjnových volbách nepřijdou o moc. Zkrátka Poslední hostina.

Přeji vám pevné zdraví a dávejte na sebe pozor

Vaše Sabina Slonková 

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email