Rusové vlastní v Česku jednou tolik firem, než před deseti lety

Z devadesáti tisíc firem se zahraničním vlastníkem v České republice jich už více než jednu sedminu ovládají Rusové.

V celkovém čísle všech registrovaných firem v Česku jsou to “jen” tři procenta. Avšak ze srovnání bezmála 90 tisíc společností s čistě či většinově zahraničním vlastníkem vycházejí Rusové dominantně. Až za více než 12 tisícovkami “ruských” firem následují majitelé ze Slovenska, Ukrajiny či Německa.

“Určení konečného vlastníka sledované společnosti je pro obchodní partnery klíčové. U zahraničních vlastníků českých společností se přitom stává, že společnost, která vlastní a ovládá českou firmu, je sama vlastněna a ovládána jinou společností, a tento řetěz může být někdy poměrně dlouhý. Proto je vždy cenné dohledat, kdo za těmito společnostmi skutečně stojí,” uvedl Jan Cikler, analytik společnosti CRIF, která data o společnostech analyzovala.

Zatímco podíl firem vlastněných Němci od roku 2007 v Česku mírně poklesl, počet těch ruských ve stejném období narost o 110 procent (ještě rychleji rostly ty slovenské, a to o 130 procent).

Rusové tak aktuálně ovládají 12 000 společností, Slováci 9700 a Ukrajinci zhruba 8000.

“Ruští vlastníci mají na českém trhu výjimečné postavení a představují nejsilnější zahraniční skupinu. Nárůst počtu firem s ruskými vlastníky jde přitom ruku v ruce s nárůstem počtu osob s ruským občanstvím. Ten se od roku 2007 v Česku zvýšil o polovinu,” dodal Cikler.

Jinak vypadá obrázek zahraničního vlastnictví z pohledu základního kapitálu podniků – 52 procent akciovek a eseróček ovládají v ČR zahraniční vlastníci. Nejvíce ti se sídlem v Nizozemí, kteří drží celkem 12 procent kapitálu (288 miliard Kč), následuje Německo (10 %, tj. 237 miliard) a Lucembursko (5 %, tj. 106 miliard).

Projekt podpořily:Nadace Open Society Fund Praha

osf

CRIF – Czech Credit Bureau
CRIF-czech_logo