Mlčenliví ruští hoteliéři z Varů

Ruský byznys na Karlovarsku: Pojďte s námi na prohlídku St. Joseph Royal Regent, čtyřhvězdičkového hotelu v ruských rukách.

Popisovat, jak se v Česku daří ruským podnikatelům, není úplně snadné: Mnozí vůbec mluvit o svých zkušenostech nechtějí, jiní souhlasí – a pak si to rozmyslí.

Foto: Marie Benetková

Průčelí St. Joseph Royal Regent. Foto: Marie Benetková

To je příběh společnosti INTER spa service s.r.o. z Karlových Varů, která se zabývá hotelnictvím a provozem lázní. Její Spa hotel St. Joseph Royal Regent vyrostl před šesti lety v proluce, kde prý kdysi stával lázeňský dům pro kněze. Patron domu – sv. Josef – podle staré legendy pomáhal svou přímluvou u Hospodina léčit zde pobývající lázeňské hosty a na tradici léčení navazuje i Royal Regent se svým moderním balneoprovozem, wellness centrem a nadstandardními službami.

Jednatel firmy Jan Neveselý nejprve redakci umožnil prohlídku hotelu a při osobní schůzce poskytl i rozhovor, vedení hotelu se však nakonec rozhodlo projektu Neovlivní.cz “Po stopách ruského byznysu” nezúčastnit. Redakce tedy firmu představuje pouze na základě veřejně dostupných informací.

Čtyřhvězdičkový moderní hotelový komplex dvou osmi a sedmipatrových budov leží přímo v lázeňském centru kousek od léčivých pramenů, k jeho recepci vede úzká ulička mezi domy v Zahradní ulici. Při pohledu na panoráma domů v této lázeňské části města však střechu s velkým nápisem, krytým bazénem a terasou nejde přehlédnout. Náklady na vybudování hotelu stály 290 milionů korun a za projekt roku 2006 získal ateliér Porticus s.r.o. ocenění v kategorii stavební konstrukce.

Firma vznikla v roce 2004 už se záměrem výstavby a provozu nového hotelu. Ten krátce po otevření vedla na základě management contractu (smlouvy mezi vlastníkem a správcem hotelu) firma AXXOS hotel & spa management s.r.o. Po vypršení smlouvy v roce 2013 se k vedení vrátili jednatelé firmy INTER spa service s.r.o.

Jedním z nich je od té doby kromě ruského podnikatele Valery Kondrachuka a jeho rodiny i firma ENSPA hotels s.r.o. zastoupená Janem Neveselým – zkušeným hotelovým manažerem, který vede i další karlovarský hotel Olympic Palace.

Hotel byl po svém otevření vysvěcen jak římskokatolickým, tak pravoslavným knězem a převzal jak název původního domu, tak jeho lázeňskou tradici. Světlé barvy, vzdušnost, minimalistický design – toho si návštěvník všimne už při příchodu na recepci hotelu. Žádný zdobný honosný styl, jak by se snad dalo předpokládat.

Hotel je závislý na ruské klientele – tvoří zhruba 90 procent návštěvníků, s čímž se také počítalo už při jeho zakládání. Ruština je proto pro personál, který přichází do kontaktu s hosty, samozřejmostí.

Lázeňské oddělení, které se rozkládá na 350 metrech čtverečních, využívá vodoléčbu termální vodou a vedle různých druhů koupelí, masáží, procedur a terapií je v léčebných plánech klientů zásadní také fyzioterapie. Hostům je mání i zdejší fitness a tělocvična. Jako jeden z mála poskytuje hotel i léčbu dětem od šesti let pod vedením pediatra.

Vzhledem k velikosti 81pokojového hotelu s třemi apartmány (zhruba 158 lůžek) a široké škále hotelových a léčebných služeb poskytuje firma práci zhruba 90 zaměstnancům od údržbářských profesí, kuchařů, přes recepční, číšníky, maséry až po fyzioterapeuty, nutriční specialisty, zdravotní sestry a lékaře.

Hotel je členem Asociace hotelů a restaurací České republiky z.s. a je certifikovaný u HotelStars Union, což znamená, že je klasifikovaný podle společného evropského systému ubytovacích zařízení.

Foto: Marie Benetková

Foto: Marie Benetková

Svůj odkaz má na stránkách karlovarského infocentra a firemního portálu AAAKonference.cz provozovaného společností SH DATA s.r.o. Partnery hotelu jsou kromě jiných cestovní agentury a touroperátoři (zprostředkovatelé pobytů a zájezdů) Interacta Travel s.r.o., Terma Travel a Vedi Tourgroup.

Spolupráce s krajským úřadem nebo karlovarským magistrátem není podle zástupců těchto organizací nijak významná. Firma není ani členem regionální hospodářské komory, ostatně jako ani žádná jiná firma s ruským majitelem sídlící v kraji. “Firmy s německými majiteli, nebo odnože německých firem s námi spolupracují na základě toho, že z Německa zvyklí být členem hospodářské komory, tam je to povinnost. Proto mají zájem o náš informační servis. Tam je spolupráce mnohonásobně větší ve srovnání se zastupiteli jiných národností,” říká Jana Hadašová z Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje.

 

Projekt podpořily:Nadace Open Society Fund Praha

osf

CRIF – Czech Credit Bureau
CRIF-czech_logo