Různý metr na vládě: Havlíček i Vojtěch do karantény musí. Premiér ne

Uplynulé dny přinesly rozdílné postoje v přístupu ke karanténě vrcholných politických činitelů. Zatímco Karel Havlíček musel do karantény, když na úřadu krátce potkal covid-19 pozitivní osobu, premiér se dál setkává s lidmi. Navzdory tomu, že v pondělí strávil dvě hodiny v jedné místnosti s hlavní hygieničkou Rážovou, která byla následně rovněž pozitivně testována na covid-19.


Rozdílný metr přichází v době, kdy se epidemiologická situace v zemi zhoršuje a politici neustále apelují na občany, aby se chovali zodpovědně. Jak ale vysvětlit následující rozpory?

Nejprve deník Blesk informoval o karanténě, do níž musel nastoupit ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Premiér sice tvrdí, že všude nosí roušku, na úterní recepci na vietnamské ambasádě ji neměl. Zdroj: FB AB

Sám popsal svůj případ následovně: “V minulém týdnu se na ministerstvu průmyslu krátce mihla návštěva, která byla později trasována jako pozitivní. Vzhledem k tomu, že jsme se krátce, byť na distanc, viděli, nastoupil jsem po dohodě s hygieniky do řádné karantény. Jsem v pořádku, ale nenechávám raději nic náhodě, do konce týdne budu úřadovat z domova.”

Ve středu se ukázalo, že má pozitivní test na covid-19 hlavní hygienička Jarmila Rážová. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch jde proto podle mluvčí resortu Gabriely Štěpanyové do domácí karantény.

A testy podstoupí i další lidé, kteří s hlavní hygieničkou strávili víc než patnáct minut.

Jenže Jarmila Rážová se účastnila ještě jedné – dvouhodinové – schůzky na úřadu vlády, kde jednala přímo s premiérem Andrejem Babišem. A ten do karantény nejde. Přitom sám přiznal, že s Rážovou strávil více než oněch patnáct minut.

“Paní hlavní hygienička Rážová – seděli jsme tady dnes asi dvě hodiny celý tým i ministr zdravotnictví tady byl,” uvedl v úterý večer v Českém rozhlase.

A proč tedy také nejde do karantény? Premiér, který má dnes shodou okolností narozeniny, odpovědnost opět přehodil na hygienu. Prý mu tvrdí, že nemusí, protože byl od Rážové dostatečně daleko.

“Úřad vlády kontaktovala ředitelka Hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Podle jejího rozhodnutí z lidí, kteří seděli na jednání s Centrálním řídícím týmem u druhého stolu, ve vzdálenosti minimálně tři metry od hlavní hygieničky Jarmily Rážové, do karantény jít nemusí,” tvrdí premiér.

A jak dodal, neponechává nic náhodě: “Nosím respirátor dvojku, téměř všude. A měl jsem ho i na tom jednání. V místnosti bylo větráno a jsou tam vysoké stropy. Takže od rána normálně pracuju, program se nijak nemění.”

Premiéra nyní čeká závěrečná část kampaně před říjnovými volbami.

 

Zdroj náhledové foto: Vlada.cz