Třetí dávka hned a pro všechny? Válek váhá

Vánoce se blíží, ministerstvo ale zatím neurychlilo zkrácený termín třetí dávky pro lidi mladší pětačtyřiceti let.

Řada lidí mladších pětačtyřiceti let stála před svátky o třetí posilující dávku očkování proti nákaze covid, byť podle stále platných předpisů na ni mají nárok až po šesti měsících od druhé vakcíny. Zkrácení termínu o měsíc pro tuto věkovou skupinu bude platit až od ledna. A ministerstvo zdravotnictví vedené novým ministrem Vlastimilem Válkem odmítá říct, zda před blížícími se svátky změní pravidla a třetí dávku umožní dříve.


Ilustrace: Shutterstock.com

“Ministerstvo zdravotnictví momentálně zvažuje všechny možnosti, jak zefektivnit očkování. Nyní platí, že od 5. ledna se lhůta pro podání posilující dávky očkování zkrátí podle čtvrtečního rozhodnutí ministerstva na pět měsíců také pro lidi ve věku nad 35 let a od 19. ledna pro všechny starší 18 let, takže budou mít v průběhu měsíce ledna nárok na posilující dávku již téměř všichni, kteří se mohou očkovat,” uvedl na dotaz Neovlivní.cz Válkův mluvčí Ondřej Jakob.

O termínech tedy rozhodlo minulý čtvrtek ještě bývalé vedení ministerstva pod vedením Adama Vojtěcha. Proč je jeho nástupce Válek neupraví a zda s nimi souhlasí, není jasné. Na doplňující otázku, proč ministerstvo nezkrátí šestiměsíční lhůtu pro mladší 45 let, aby se zájemci mohli naočkovat před svátky a návštěvami příbuzných, resort zdravotnictví zatím neodpověděl.

Lidé v očkovacích centrech přitom tento týden požadovali posilující dávku, byť jim zbývalo do šestiměsíční lhůty ještě pár týdnů a nebylo jim více než 45 let. I když nesplňovali podmínky stanovené ministerstvem, v některých očkovacích centrech jim třetí dávku dali. Když se to rozneslo po sociálních sítích, začala centra pravidla daná státem striktně dodržovat.

K neposkytování třetí vakcíny mladším 45 let ve zkráceném termínu přitom objektivně není důvod. Vakcín je podle vyjádření pracovníků očkovacích center dostatek. Vakcína má navíc relativně krátký termín expirace.

Jisté vysvětlení nabízí fakt, že IT systémy, na kterých za stamiliony korun provozuje evidenci a registrace očkování, vláda Andreje Babiš připravila tak špatně, že to zkrátka neumožňují. Ostatně to přiznal už sám bývalý premiér Babiš, když na otázku, proč nemohou lidé dostat třetí dávku hned, uvedl: “Kvůli systémům to nelze” . Popsali jsme ZDE.


ČTĚTE TAKÉ: Vojtěchův resort nabízel rodičům špatné vakcíny


Sám Vlastimil Válek ještě před tím, než převzal minulý pátek vedení ministerstva zdravotnictví, tvrdil, že posilující dávka je v boji s covidem klíčová. A stejně tak je klíčové, aby ji lidé dostali co nejdříve.

“Proč potřebujeme urychlit distribuci posilujících dávek proti koronaviru? Vakcíny učí náš imunitní systém. Posilující dávka prohloubí jeho znalosti. Tělo si pak lépe poradí i s mutacemi. Ačkoli očkování nenabízí 100% ochranu před nákazou, významně snižuje riziko hospitalizace,” napsal 15. prosince na Twitteru.

Experti předpokládají, že po Vánocích bude v zemi převládající mutací covidu varianta omikron. Proti ní je dvojí očkování i samotné prodělání onemocnění málo účinné a je potřeba posilující dávky. Současně lze očekávat, že během svátků se lidé budou více scházet, protože v České republice vláda Petra Fialy – oproti jiným zemím – žádná zpřísněná opatření zatím neoznámila.

Jak přitom uvedla viroložka Ruth Tachezy, restrikce samy o sobě nic neřeší. “Nemyslím si, že bychom měli pouze něco zavírat. Ale musíme extrémně rychle očkovat. Nejen rizikové věkové skupiny, ale také nejrizikovější profese. To nejsou jen zdravotníci. Musíme vybrat rizikové profese, bez nichž nebude stát fungovat. A v neposlední řadě musíme urychleně podávat třetí dávky vakcíny všem, bez rozdílu, a to s odstupem tří měsíců od druhé dávky,” uvedla včera v rozhovoru pro iDnes.cz.

Vláda Petra Fialy má opatření v boji s epidemií řešit dnes. Do té doby ministr Válek odmítá cokoli ze strategie, kterou navrhne, prozrazovat. Neřekl to ani během úterního videokonference s hejtmany , kteří se dožadovali informací, co hodlá kabinet před svátky v zemi zavést za opatření.

Aktualizováno po zasedání vlády. Ministr Vlastimil Válek oznámil: “Všichni ve věkové skupině 30+, kteří mají pět měsíců od ukončení očkování, se mohou od pondělí očkovat 3. posilující dávkou. Slíbil jsem, že očkování zpřístupníme pro co nejvíce občanů, kteří mají zájem a svůj závazek se snažím plnit.”

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email