S Babišem se rozešla ve zlém, teď se vrací jako šéfka finanční správy

Babišova bývalá náměstkyně Simona Hornochová jej kritizovala mimo jiné za kauzu korunových dluhopisů

Bývalá Babišova náměstkyně se vrací na ministerstvo financí. Podle informací Neovlivní.cz míří na post šéfky finační správy. Ministerstvo financí následně potvrdilo, že Hornochová vyhrála výběrové řízení a porazila čtyři další uchazeče.


Foto: AK Kocian, Šolc, Balaštík

“Simona Hornochová patří mezi uznávané experty v daňové oblasti. Věřím, že bude schopná změnit přístup Finanční správy a její pošramocenou reputaci tak, aby lidé znovu získali důvěru ve stát, který má poskytovat klientsky orientované služby a nešikanovat občany a firmy. Finanční správa musí plnit svou roli a být prostředníkem mezi státem a občany. Bohužel již řadu let tomu tak není a podnikatelé mají pocit, že pro Finanční správu nejsou rovnocennými partnery. To se musí změnit,” řekl ke jmenování nové generální ředitelky ministr financí Zbyněk Stanjura.

Simona Hornochová působila na ministerstvu už v éře, kdy jej řídil Andrej Babiš. A to jako náměstkyně přes daně a cla. Později měla na starosti také Babišův klíčový projekt, elektronickou evidenci tržeb.

Přes to všechno nelze Hornochovou považovat za člověka Andreje Babiše. Neodcházela právě v dobrém. S Babišem coby ministrem měla podle několika svědectví opakované spory. Sama pak připustila, že spolupráce s ním není jednoduchá. Nikdy se s ním nicméně nedostala do otevřeného konfliktu jako další Babišův náměstek, dnešní senátor Lukáš Wagenknecht.

Teprve po svém odchodu Andreje Babiše kritizovala. A to za jeho kauzy, zejména za emise korunových dluhopisů, které v minulosti nakoupil. Hornochová to označila za zneužití práva.

 “Pokud vydáváte soukromé emise svým známým privátním investorům v objemech desítek milionů až jednotek miliard korun, tak nominální hodnota každého jednotlivého dluhopisu jedna koruna za mě nemá byznysově vůbec žádné opodstatnění jiné, než dosáhnout daňové výhody. To přesně naplní definici zneužití práva,” řekla v České televizi v roce 2017 a dodala, že finanční správa musí konat.  Berní úředníci ale tehdy na postupu svého šéfa Babiše neshledali žádné pochybení.

Hornochovou pak vystřídala Alena Schillerová, která se následně přesunula přímo na pozici ministryně, když se Babiš stal premiérem.

Nyní se tedy Simona Hornochová vrací a bud řídit finanční správu. Ta roky čelila kritice z neadekvátních postupů vůči podnikatelům, zejména v době, kdy se za Babiše rozmohly takzvané zajišťovací příkazy. Rezignovat kvůli nim musel tehdejší šéf berních úředníků Martin Janeček

“Následky situace, o které hovoří pan ministr Stanjura, bezprostředně vnímají i daňoví experti ve své každodenní praxi. Obtížně vysvětlujeme klientům tendence k formalistickým výkladům daňových předpisů, které postrádají základní smysl. V těch případech, kdy je celé daňové řízení vedeno snahou doměřit daň, žádné seriózní vysvětlení nalézt nelze. Jsem ale přesvědčena, že takový přístup není standardem ani pro řadu pracovníků Finanční správy. Věřím proto, že existuje šance vybudovat prostředí vzájemné spolupráce a vrátit Finanční správě reputaci korektní, spravedlivé a klientsky orientované instituce,” řekla nová generální ředitelka Simona Hornochová.

Zdroj náhledové foto: AK Kocian, Šolc, Balaštík

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email