S Babišovým výbušným auditem si policie neví rady

Jde o kauzu, na který loni v dubnu upozornil deník Neovlivní.cz (článek si můžete přečíst zde »). Ministr financí Andrej Babiš měl tehdy na stole už několik měsíců interní audit, který upozorňoval na obří ztráty z obchodů s bankami v rámci státních dluhopisů. Auditoři vyčíslili ztráty na více než deset miliard korun.(jeho klíčové body níže v článku – pozn.red)

Ministr se ale dlouho neměl k řešení a teprve letos v květnu podal resort trestní oznámení. Průtahy Babiš zdůvodňoval různými expertními stanovisky k případu. Auditoři přitom podle dokumentů, které měla redakce k dispozici, jednoznačně doporučovali cestu trestních oznámení.

A na stejné obtíže jako na financích nyní naráží policie, která případ řeší. Vyšetřování komplikuje fakt, že v jejích řadách chybí experti na danou problematiku. “Drhne to, protože úplně na rovinu tomu nikdo nerozumí,” uvedl pod podmínkou anonymity vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený se stavem vyšetřování.

Policie proto dosud vůbec nerozjela ani výslechy, teprve mapuje terén. “Dosud mne nikdo nekontaktoval. Policie se ještě neozvala,” potvrdil Jaroslav Brada, soudní znalec z oboru ekonomiky a uznávaná kapacita. Bradu si k auditu přizvali interní auditoři Babišova resortu právě proto, že jde složitou záležitost.

Policie nyní zvažuje, zda a případně kdy sestaví svůj expertní tým. Oficiálně ale vrchní státní zastupitelství v Praze, které vyšetřování případu dozoruje, žádné velké průtahy nepřipouští.

Mapa střetu zájmů AB. Data: Neo, Grafika: Newslab

Mapa střetu zájmů AB. Data: Neo, Grafika: Newslab

“Nemyslím, že to vázne. Každopádně my budeme chtít výstupy a je věcí policie, jak si je zajistí. Trestní řád umožňuje přibrat externí konzultanty,” podotkla žalobkyně Lenka Bradáčová.

Samotný stav vyšetřování a další detaily pak vrchní státní návladní odmítla komentovat: “Probíhá prověřování, nyní se nebudeme k ničemu vyjadřovat.”

Stejné informace o váznoucím vyšetřování jako Neovlivní.cz přitom získaly i Hospodářské noviny.”Policie s případem neudělala hmatatelný pokrok. Například ani neoslovila zpracovatele auditní zprávy, která zkritizovala smlouvy, z nichž profitovaly komerční banky na úkor státu,” napsaly HN.

Deník Neovlivní.cz měl možnost se s auditem seznámit. Jeho klíčové závěry jsou následující:

O ministerstvu financí:

» Analýza: Co úředník Bureš zamlčel v auditu k Čapímu hnízdu
» Nahrávka: Na ministerstvu financí řeší Agrofert a Čapí hnízdo
» Dopis pro Sobotku: Na financích znali výsledek tendru předem
» Nová jména v bezpečnostní pavučině Andreje Babiše

• Ztráty kvůli postupu ministerstva financí, které státní dluh spravuje, přesahují deset miliard korun;

• ministerstvo při obchodech s bankami opakovaně sjednávalo pro stát krajně nevýhodné podmínky – například při derivátových operacích banky dostávaly vybrat, zda úroky od MF mají být fixní nebo pohyblivé;

• jedna z operací skončila v roce 2014, závazky z ní ale pro stát platí ještě dalších deset let, což představuje ztrátu přes 1,5 miliardy korun;

• při další operaci se ministerstvo ocitlo v rozporu se zákonem v pozici spekulanta, v celkovém objemu může změna kurzu koruny o 10 % v tomto případě znamenat ztrátu až 16 miliard korun.