S kyanidy nemáme nic společného, tvrdí Babišova DEZA. Firemní noviny ukazují opak

Policie začala vyšetřovat ekologickou havárii na řece Bečvě, kterou způsobil kyanid. V blízkosti je chemička DEZA z premiérova holdingu. Ta tvrdí, že s tímto jedem nepracuje. Vlastní firemní noviny ji přitom usvědčují z opaku.

Jde o největší ekologickou katastrofu svého druhu za posledních deset let. Po úniku kyanidu do řeky Bečvy na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje uhynulo přes třicet tun ryb a čísla stále rostou.

Česká inspekce životního prostředí již konstatovala, že katastrofu zavinil právě únik kyanidu. Odkud pochází, to ale zatím nezjistila. Do případu se také vložila policie.

Inspekce ještě před dokončením vyšetřování oznámila, že původcem rozhodně není chemička DEZA z premiérova holdingu. Inspekce spadá pod resort životního prostředí, který řídí Richard Brabec. Dlouholetý manažer Babišova holdingu a také ministr, který na inspekci v minulých letech provedl rozsáhlé personální změny.

Od katastrofy se distancoval i samotný holding Agrofert. “S kyanidy nemáme nic společného. Naše výrobní spektrum je zcela jiného charakteru,” prohlásil firemní mluvčí Karel Hanzelka.


Firemní noviny Valašský chemik. Zdroj: Greenpeace ČR

Jenže firemní noviny společnosti DEZA mluví poněkud jinak, jak na sociálních sítích upozornili ekologičtí aktivisté. “V loňském roce došlo k přepracování projektu, ve kterém bylo navrženo efektivnější technické řešení odbourávání kyanidů,” píše šéf představenstva firmy DETA a jeden z nejvýše postavených Babišových manažerů Zbyněk Průša.

Rovněž výroční zpráva společnosti DEZA uvádí, že právě kyanid je ve fabrice při výrobě odbouráván.

“Šéf DEZY v novinách velebí novou technologii na odbourávání kyanidů. Podle IRZ vypustí DEZA do vody 60kg kyanidů za rok. Začínat vyšetřování lží nevěstí nic dobrého,” podotýká česká pobočka hnutí Greenpeace.

DEZA každopádně trvá na svém: od nás to není.

 “Zajistili jsme odběr mimořádných vzorků odpadních vod vypouštěných z našeho výrobního areálu do toku řeky Bečvy a v přilehlých vodotečích: Jasenickým a Černým potokem. Také provedené analýzy prokázaly, že v našich technologiích nedošlo k žádnému úniku nebezpečných látek do toku. Všechny rozbory, které jsme v úterý 22. září poskytli Odboru životního prostředí města Valašské Meziříčí, potvrdily dodržení emisních limitů dle podmínek integrovaného povolení,” napsala firma ve svém prohlášení.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email