Sabina Slonková: Babiš poprvé skutečně prohrál

Miliardář už nemá jistotu, že se může opřít o protestní hlasy.

Víkendová prohra hnutí ANO, které nakonec získalo v druhém kole senátních voleb jen dva senátory ze 17, jde za Andrejem Babišem osobně. A to nejen proto, že hnutí ANO je ve skutečnosti AB. A bez něj není nic.


Předvolební zastávka ve Vodňanské drůbeži. Foto: Hnutí ANO

Byl to sám miliardář, kdo především z druhého kola voleb udělal svými výroky referendum o sobě samém. Byl to on, kdo mobilizoval své voliče výroky o tom, ať svým hlasem řeknou, co si myslí o vládě Petra Fialy.

“Je to signál, že se lidi tímto způsobem vyjádřili k činnosti vlády,” říkal před druhým kolem senátních voleb, kdy si věřil na víc než nakonec jen dva mandáty ze sedmnácti.

Ty získali kandidáti ANO ve druhém kole. V prvním se pak stal senátorem za Babišovu partaj Ladislav Václavec, který v Bruntálu křeslo obhajoval.

Babišovo nasazení v kampani bylo skutečně extrémní. Od léta jezdil ve svém obytňáku, ve finále dal spanilým jízdám mezi voliče přednost i před vlastním soudem v kauze Čapí hnízdo, kde měl sedět na lavici obžalovaných.


ČTĚTE TAKÉ: Nový důkaz kauza Čapí hnízdo


Pozoruhodná byla také výměna letáků a billboardů z posledních dnů kampaně na Jihlavsku, kde kandidovala jeho spoluobžalovaná Jana Nagyová. Ještě v prvním kole byli na plakátech spolu. Těsně před páteční volbou se poutač změnil. Fotka Jany Nagyové z něj zmizela a místo ní se na voliče vedle Andreje Babiše usmívala třeba Alena Schillerová.

I jméno Nagyové na billboardu nějak “zapadlo”. Červeně zvýrazněné bylo naopak to Schillerové, na jiných pak Karla Havlíčka.

V Jihlavě to nakonec byl souboj s účastí, která je pro senátní volby neuvěřitelná. Přišlo rekordních 38,4 procenta voličů, což byl skoro dvojnásobek jiných obvodů.

I tak zde Andrej Babiš maskovaný za Janu Nagyovou dostal o dvacet procentních bodů méně než Miloš Vystrčil. Navzdory tomu, že v pátečním finále ještě na mítinku vytasil salámy z holdingu zdarma.

Nejde jen o Jihlavu. Z pohledu Andreje Babiše je významný ještě senátní souboj v obvodu Kroměříž, kde stála kandidátka ANO Lucie Pluhařová proti Janě Zwyrtek Hamplové (Nezávislí). Sice těsně, ale politička ANO také prohrála. Navzdory tomu, že Zwyrtek Hamplová vůbec není z regionu.

Jana Zwyrtek Hamplová ale zjevně dokázala získat víc protestních hlasů, než ANO. V minulosti se účastnila protivládních demonstrací, na kterých zněla otevřená podpora Rusku a Vladimiru Putinovi. Ještě dříve pak stála proti opatřením v boji s covidem z dílny právě vlády Andreje Babiše.

A teď se poprvé ukázalo, že PR mašina s Babišem coby ukřičeným parním válcem v čele přestává fungovat.

Loni v říjnu Andrej Babiš také prohrál, prohrál boj o premiérský post. Byla to však víceméně náhoda a štěstí současné vládní koalice. Propadl tehdy skoro milion hlasů.

A letošní senátní volby ukazují, že je AB už sebrat neumí.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email