Sabina Slonková: Když Babiš zahájí útok na Kapitol

Lídr hnutí ANO tvrdí, že na svých mítincích situaci uklidňuje. Je to naopak. Jako vždycky, když je v úzkých, přikládá pod kotel emocí.

Byl březen 2020 a vláda Andreje Babiše kvůli nákaze covid “vypnula” zemi a zastavila ekonomiku. Situace se premiérovi záhy vymkla z ruky. Ukázalo se, že jeho vláda nedokázala ochránit seniory v pečovatelských domech ani zajistit dostatek ochranných pomůcek pro doktory a zdravotníky.

Babiš se dostal se pod tlak. A tak přispěchal s odhalením “viníků” celé situace. Své selhání hodil na lyžaře.


Z mítinku se sympatizanty Foto: Hnutí ANO

A stejně jako jeho někdejší komunistický předchůdce Milouš Jakeš při tom neopomněl zmínit, že jsou občané, kteří berou víc peněz, než druzí. “Samozřejmě naši lidi rádi chodí do Itálie, ne každý si to může dovolit, a samozřejmě my jsme hlavní problém měli, že naši lyžaři to přinesli z Itálie,“ prohlásil 22. března 2020 v České televizi.

O dva a čtvrt roku později se z premiéra stal opoziční poslanec, kterého poslední týdny opět skoro nebylo vidět. Navzdory tomu, že rozjel turné v obytném voze, od něhož mu marketéři slibovali úspěch à la legendární Zemák, který na konci tisíciletí přivedl do Strakovy akademie Miloše Zemana. Očekávaný úspěch se ale s karavanem nedostavil.

Jak už jsme popsali, miliardář je z turné rozčarovaný: zájem sympatizantů není tak velký, jak mu jeho lidé říkali. Interní průzkumy mu pro druhé kolo prezidentské volby současně předpověděly prohru. A do toho všeho mu spanilou jízdu po České republice hromadně “narušují” jeho odpůrci, kteří na něj pokřikují a pískají.


ČTĚTE TAKÉ: Unikátní sonda z časopisu Neovlivní.cz: V hlavě Babišova voliče


A to je věc, kterou AB ze všeho nejvíc nesnáší. A kdy se přestává kontrolovat. Podle jeho spolupracovníků jej první zaplněná Letná před lety málem položila.

Andrej Babiš i tentokrát přitvrdil. Odpůrce, kteří na něj na demonstracích pokřikují a pískají, označil za fašisty a nacisty řízené vládní koalicí.

Jak vyplývá z úvodní historky s covidem a lyžaři, není to ojedinělý exces, žádný úlet. Je to vzorec chování, který se u Andreje Babiše nemění.

On sám tvrdí, že to s těmi fašisty bylo celé nedorozumění. Prý jen citoval komentář v listu Právo a prohlásil, že rozhodně na mítincích dělá všechno proto, aby situaci zklidnil.

Tak se podívejme na doslovný přepis toho, co se odehrálo minulý týden právě v Táboře. Jen co lídr hnutí ANO zjistil, že se ke karavanu dostavili jeho odpůrci a pokřikují na něj, spustil. “To jsou fašisti a nacisti…to jsou voliči Spolu a PirStanu, to jsou lidi, který jsou nebezpečný a já jsem zvědav, kde je policie? Proč neoddělí agresory od nás, proč tady chodí tyhle lidi?,” říká na videu, které v Táboře pořídil Jan Černý.

A aby nebylo pochyb, koho z naočkování demonstrantů viní, po chvíli poslanec dodal: “Takhle vypadá demokracie v podání pětikoalice…ti který vyznávají Václava Havla, demokracii, koukejte na ně, jak se chovají…jsou zoufalí, protože zvolili vládu absolutně neschopnou…”


Andrej Babiš právě strká do policisty, který “nezakročuje” proti jeho kritikům Foto: Jan Černý

Pro pochopení Babišova rozpoložení je dobré si poslechnout i jeho dikci, odkaz ZDE. Z ní je patrné, že se poslanec ne zcela kontroluje. Na videu je mimochodem také vidět, jak sám Andrej Babiš žďuchá do policisty, po kterém se dožaduje “zakročení” proti protestujícím lidem.

Bylo by to vlastně celé směšné, kdybychom věděli, že to Andrej Babiš úplně normálně sám zabalí, když prohraje. Jenže jak on sám o sobě říká, je “urputné hovado”, které se nevzdává. A to je nebezpečné. Slovenský miliardář totiž prohrávat neumí. Další porážku v řadě už by podle svých některých spolupracovníků neunesl.

Právě proto dodnes neřekl, jestli bude kandidovat na prezidenta. Přemýšlí, zda přece jen nedokáže nějak shodit Fialovu vládu a sám se vrátit na premiérský post. Jak totiž pod příslibem anonymity říkají jeho spolupracovníci, Babiš je dodnes přesvědčený, že měl volby vyhrát.

Jak mi řekl jeden z jeho spolupracovníků: “Je skutečně hluboce přesvědčen, že to bylo celé podvod, protože on si zasloužil vyhrát. A že mu volby ukradli tím, že se spojili do koalic.”

Jako Donald Trump. Tomu srovnání se nelze ubránit.

Kam to v Americe vedlo, to jsme viděli při útoku rozvášněného davu Trumpových přívrženců na Kapitol. A jak nyní při slyšení vyšetřujícího výboru americké Sněmovny reprezentantů  uvedla jeho místopředsedkyně a republikánka Liz Cheneyová, násilnosti jdou přímo za bývalým americkým prezidentem.

“Ti, kteří vtrhli do našeho Kapitolu a několik hodin bojovali s pořádkovými silami, byli motivováni tím, co jim řekl prezident Trump: že volby byly ukradeny a on je právoplatným prezidentem. Prezident Trump svolal dav, shromáždil dav a zažehl plamen tohoto útoku,” řekla.

Z videozáznamů z Babišových posledních mítinků je zřejmé, že stačí málo a “plamen” dokáže u mnohých svých sympatizantů zažehnout i on sám raz dva. O nějakém zklidňování situace nemůže být řeč.

Trumpa s Babišem přitom spojuje ještě jedna věc: oba moc dobře vědí, co dělají. Je jim úplně jedno, že je někdo vyšetřuje. Netrápí je, že se novináři ve svých článcích pohoršují, co pitomého nebo lživého kde řekli. Oba vědí, ke komu mluví a že jejich voliči jim rozumí.

Andrej Babiš tak může být teď naopak spokojený. Se svým obytňákem se konečně dostal na titulní stránky, zase se o něm mluví. A je mu úplně jedno, jak.

A v tom všem je právě to nebezpečí, které může už brzy vyústit v Babišův útok na Kapitol.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email