Sabina Slonková: Jak jsem našla premiérova syna

Šéfredaktorka Neovlivní.cz popisuje pátrání po klíčovém svědkovi kauzy Čapí hnízdo a přináší detaily o tom, jak se premiérovi tentokrát nevyplatilo, že je skrblík.

Tu poznámku mám schovanou dodnes. Je z ledna 2018 a zní: Juniora unesli. Chce mluvit, jak to bylo s Čapákem.

Přišla jsem tehdy ze schůzky s jedním ze svých dlouhodobých zdrojů. Bavili jsme se hlavně o politice, co se v zákulisí chystá, a mezi řečí mi řekl: „Premiér má starosti. Víte, že jeho syn poslal nějaký mail, v kterém tvrdí, že ho unesli? Prý proto, aby nemluvil, jak to bylo s tátovou dotací na Čapí hnízdo.“

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je NEO_05_2018_obalka-212x300.jpg.
Článek o únosu vyšel v červnovém tištěném magazínu Neovlivní.cz roku 2018. Foto: Neovlivní

Kriminální příběh dotace na premiérovo luxusní víkendové sídlo v Olbramovicích jsem v té době na Neovlivní.cz detailně popisovala už několik měsíců. Informace o synovi premiéra mě samozřejmě zaujala. Už proto, že se Andrej Babiš mladší nedostavoval na policii, která ho chtěla vyslechnout. Skoro to vypadalo, že se skrývá.

Můj zdroj už ale víc nevěděl. Netušil tehdy ani to, kam měl junior mail doručit. „Víc nevím, je mi líto.“

Bylo to moc málo informací a moc výbušná kauza na to, abych se začala ptát hlasitě a oficiálně. Bylo jasné, že musím našlapovat opatrně a nejdřív vyzkoušet všechny možné lidi, kterým věřím a kteří by teoreticky mohli něco vědět, případně mohli zjistit, nebo mě dokážou odkázat na někoho dalšího. A nepoběží s tím za premiérem.

Těmhle lidem se říká zdroje informací. A jsou tím nejcennějším, co novináři mají.

Někteří jdou s námi roky. Jiní se objeví při práci na nějakém tématu a pak zase zmizí. Jsou to lidé, kteří k nám mají elementární důvěru, věří, že je nepodrazíme a neprozradíme jejich identitu. Někteří by přišli o práci, v jiných kauzách jsem zažila i to, že tihle lidé měli strach o své zdraví či život. Jsou ze státní správy i byznysu a spojuje je zpravidla to, že jim není lhostejné, co se kolem nich děje.

První stopa po čtvrt roce

Za to více než čtvrtstoletí, co tuhle práci dělám, mám těch skutečně dobrých zdrojů několik. Tentokrát to ale vypadalo špatně. Nevěděl nikdo nic. Skoro na každé schůzce jsem naťukávala, jestli o únosu juniora někdo něco neslyšel. Trvalo to další čtvrtrok, než jsem uslyšela větu: „Jo, jo, dělá na tom v utajení pražská kriminálka.“

Kdo pomohl najít premiérova syna? Proč on sám říká: Tátu nechám karmě? A na čem chtěl premiér ušetřit a vymstilo se mu to?

Sabina Slonková popisala své pátrání po Andreji Babišovi v tištěném časopise Neovlivní.cz. Pořiďte si PŘEDPLATNÉ a už vám žádný článek neuteče.

Zdroj náhledové foto: Neovlivní.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email