Sabina Slonková: Kauza Stoka jako Akce Čisté ruce II.

Jedinými usvědčenými korupčníky v politickém tažení proti korupci jsou sami členové těchto partají.

Bylo to v únoru roku 2005, když soud poslal do vězení bývalého ministra financí Zemanovy vlády Iva Svobodu. Ministra a jeho blízkou spolupracovnici s vlivem na partajní finance Barboru Snopkovou soud potrestal za vytunelování továrny na kočárky Liberta.


Ilustrace: Shutterstock.com

Ivo Svoboda a Barbora Snopková tak byli jedinou obětí Akce Čisté ruce. Protikorupčního tažení, s nímž jejich tehdejší stranický šéf Miloš Zeman v roce 1998 vyhrál volby a přivedl sociální demokracii do Strakovy akademie. Zeman se tehdy inspiroval italským raziemi proti mafii a v kampani sliboval, že stejně zatočí s korupcí a klientelismem i v České republice.

O téměř dvě dekády později s protikorupční rétorikou uspěl i Andrej Babiš. Ve volbách voličům sliboval, že vymýtí “Palermo”.

A shodou okolností největší “rybou” protikorupčního tažení z éry ANO se stal jeho vlastní stranický kolega, regionální politik Jiří Švachula. Soud ho potrestal zatím nepravomocně 9,5 lety vězení za korupci při veřejných zakázkách.

Soud má za prokázané, že se člen protikorupčního hnutí choval slovy Andreje Babiše jako v “Palermu”. A to vše v éře vlády hnutí ANO.

Jiří Švachula byl podle soudu hlavou organizované zločinecké skupiny, která zmanipulovala stovky veřejných zakázek, zaznělo včera při čtení rozsudku.

Andrej Babiš si dal s komentářem načas. Na sociálních sítích o případu mlčí, pro ČTK se od Švachuly distancoval. “Já už jsem v minulosti několikrát řekl, že byla zásadní chyba, že se lidé jako pan Švachula do hnutí dostali.“

Jenže Andrej Babiš nemluví pravdu. Jak jsme opakovaně doložili, byl o situaci v brněnské buňce ANO a konkrétně přímo o Švachulovi včas informovaný. A to už v roce 2015.

Tedy v době, kdy podle rozsudku Švachula a spol. svůj stroj na cinklé a zaplacené zakázky rozjeli.

Na situaci v Brně upozornili lídra hnutí ANO nespokojení členové partaje. Napsali do centrály na Chodov dopis, v níž uvedli, že hnutí v Brně “infiltrovali lidé napojení na prohnilé skupiny.”

Doslova tehdy uvedli: “Tato organizovaná skupina s penězi a kontakty především na zdiskreditovanou část ODS se pomocí profesionálních kroků (velrybářské praktiky při zakládání místních organizací, snaha o diskreditaci a vydírání osob, nátlakové sestavování kandidátních listin, rizikové financování marketingové kampaně) snaží zneužít hodnoty hnutí ANO a na Váš účet realizovat správu věcí veřejných zaběhlým způsobem, který jste vy sám (a my s vámi) přišli do politiky měnit.” Detailně jsme popsali jsme zde.

Nestalo se ale nic. Kdyby Andrej Babiš varování vyslyšel a nezahrál je do autu, mohli bychom mu jeho dnešní překvapení nad Švachulovými aktivitami možná věřit. Ve skutečnosti je jeho komentář bezcenný.

Stejně jako jeho sliby, jak vymýtí korupci. Nevymýtil nic, poslední odsouzený korupčník z první ligy byl někdejší hejtman David Rath. A nyní tedy i Švachula, ve skutečnosti pouhý regionální šíbr. Za vlády Andreje Babiše se za korupci zkrátka nezavíralo…

Rozsudek nad Jiřím Švachulou není pravomocný. I tak je dobré připomenout, že ze všech korupčních politických kauz posledních třiceti let, odešel od soudu s nejpřísnějším trestem.

Překonal i Davida Ratha či Marka Dalíka. Oblíbené terče “protikorupčního” politika Andreje Babiše.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email