Sabina Slonková: Proč musel AB vyhrát tyhle volby. Nebo se stát prezidentem

Českému premiérovi hrozí vyšetřování hned v několika státech, doma má na něj policie otevřených několik kriminálních spisů. A pak jsou tu dotace.

Nervozita Andreje Babiše je z jeho tváře a kroků patrná i pro ty, co jej neznají až tak dobře. Poslední dny je zřejmé, že jede na doraz. Český premiér totiž ví, že tyhle volby musí vyhrát. A musí to být on, kdo sestaví svoji vládu.

Před minulými volbami mu hrozilo “jen” stíhání za dotační podvod na Čapím hnízdě. A jak se ukázalo během Babišova vládnutí, státní zástupce jednoduchou kauzu hravě dokáže přetáhnout až do dalšího volebního období.

Když nesestaví vládu, jeho pozice a tím o ochrana zeslábnou. Foto: Úřad vlády

Jenže od té doby se vyrojilo několik dalších kriminálních případů. Domácích a jeden v zahraničí.

Česká policie má na stole otevřený spis k podezření z daňových úniků spojených s fiktivní reklamou na Čapím hnízdě. A pak jsou tu dotace pro jeho Agrofert, zejména pak pro pekárenskou linku Penamu. To zase řeší úřad evropského žalobce, který si všechny dotační Babišovy kauzy stáhl pod sebe.

Z ústraní vystoupil Babišův nejstarší syn a potvrdil naše původní informace, že jej otec proti jeho vůli nechal odvézt na okupovaný Krym, aby nemohl svědčit v kauze Čapí hnízdo. A policie nyní rozhoduje, zda případ znovu otevře.

A navíc je na obzoru hrozící vyšetřování hned v několika státech, a to kvůli Babišově neprůhledné transakci s nákupem nemovitostí ve Francii. Francouzský finanční úřad bude zajímat daňová stránka celé operace, kdy jsme upozornili, že použitý mechanismus offshorových společností Babišovi umožnil snížit daně. A Američané se tak jako v jiných kauzách rozhodně budou ptát, zda se jedna z jeho firem zapojených do nákupu a sídlící v USA nezapojila do trestné činnosti.

Jakkoli úřady domácí i zahraniční vytrvale argumentují svojí nestranností a principem padni komu padni, skutečnost je prozaická: jako premiér unijního státu má Andrej Babiš mnohem větší šanci, že z kriminálních případů vyvázne s žádným či minimálním trestem než jako obyčejný miliardář se špatnou pověstí.

Viděli jsme to ostatně poslední roky hned několikrát, a to nejen v kauze Čapí hnízdo. Opakovaně jsme doložili, že se policii a zejména státnímu zastupitelství tak nějak nedaří vyšetřovat kauzy spojené s premiérem a hnutím ANO. Byly to právě výše zmíněné dotace pro Agrofert, podezřelé či předražené nákupy ochranných pomůcek během pandemie a naposledy kauza ministryně Kláry Dostálové, kterou chtěla policie a státní zástupce stíhat za dotace ve vládní agentuře CzechTourism.

Jak zjistily SeznamZprávy, případ byl ve finále žalobci odejmut a přidělen někomu jinému, a ten už Dostálovou stíhat nechtěl. Ten případ je symbolický a ukazuje, jak to chodí ve skutečnosti. Už před půl rokem jsme totiž zaznamenali ve vládním zákulisí zprávy, že se premiér hodlá ministryně zbavit, protože se kvůli policejnímu vyšetřování obává skandálu.

A jak se kauza vyřešila? Vyměnil se žalobce. A ministryně, která hraje klíčovou roli při obhajobě střetu zájmů premiéra, mohla zůstat.

Tohle je svět, který tu premiér Andrej Babiš nastavil. A který mu má pomoci, aby dál unikal trestnímu stíhání a nepřišel o dotační miliardy pro svůj soukromý byznys.

Když nebude mít moc a nebude mít aparát, který pro něj pracuje, veškerá systematicky budovaná ochranná zeď se mu zhroutí. Policisty nebudou čekat potíže s nadřízenými, když se ho rozhodnout obvinit, jak se to dělo komisaři z Čapího hnízda Pavlu Nevtípilovi.

Čeští úředníci už nebudou muset objednávat jedenáctý posudek, který by jim zodpověděl otázku, jestli mají vymáhat po Agrofertu podvodnou dotaci Penamu.


Šéfredaktorka Neovlivní.cz doporučuje

Co mají Francouzi na Babiše

Premiérův syn jde vypovídat na policii. Pro Babiše to může být fatální

Další kauza odsunutá před volbami: Dotace pro Penam

Žalobce chtěl stíhat Dostálovou, tak ho vyměnili

Žádný supermanažer: Babiš je primář Cvach, který buduje Potěmkinovy vesnice

Babišovy chyby dovedly Česko k třiceti tisícům mrtvých


Příběh superschopného a obávaného manažera by prostě s jeho posledním dnem ve Strakově akademii skončil. A stejně tak by definitivně skončily i unijní dotace pro jeho Agrofert, dokud by Evropskou komisi nepřesvědčil, že se od vlivu na veřejné finance definitivně odstřihnul.

I když Andrej Babiš věřil, že to nakonec s Evropskou unií uhraje, zhruba v polovině jeho vládnutí se to zlomilo. Andrej Babiš tehdy svou šanci stát se politikem evropského formátu promarnil.

Jak jsme popsali, Emannuel Macron a Angela Merkelová dělali do té doby všechno proto, aby se z něj nestal druhý Viktor Orbán. Vstřícná gesta obou politiků v kauze dotace pro Agrofert si ale český premiér vyložil po svém: jako slabost. A tak přitlačil na pilu a přátelství byl konec. Český premiér zůstal stranou všeho důležitého, až mu nakonec zbyla jen V4.

Obrázek jeho vládnutí pak bezezbytku dokresluje návštěva Viktora Orbána ve finále Babišovy kampaně. Původně totiž český premiér velmi usiloval o to, aby jej přijel podpořit francouzský prezident, o němž mluvil jako o svém příteli. Jenže Emmanuel Macron to odmítl, jak jsme popsali ZDE. A tak přijel Viktor Orbán.

Unijní dotace pro jeho dosavadní byznys se už asi Andreji Babišovi zachránit nepodaří, pořád ale čerpá ty národní a také ty z maďarského rozpočtu, které mu přihrává přítel Orbán. Bude to ale dělat i v případě, že Andrej Babiš skončí v premiérském křesle a už mu k ničemu nebude?

Odpověď Andrej Babiš moc dobře zná.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email