Sabina Slonková: Smůla, že právě teď nemůžeme vládě věřit

Extrémně nebezpečné. Země se ocitla v největším konfliktu s Ruskem od konce studené války. Politici ale případ Vrbětice lidem nedokáží věrohodně vysvětlit.

Reakce byla bleskurychlá. Vzápětí poté, co předseda vlády Andrej Babiš a jeho vicepremiér Jan Hamáček v sobotu oznámili, že za výbuchem ve Vrběticích stojí agenti GRU a ruské diplomaty proto čeká vyhoštění z Prahy, spustila se dezinformační mašina na sociálních sítích a konspiračních webech. Detailnější analýza ZDE.


Ilustrace: Martin Kimla/Shutterstock

Jen namátkou dva titulky z těchto webů:

Šmírácká fraška: Pokus o české 11. září. O nás v tom jde jen okrajově

Stojí to za to, pálit mosty kvůli něčemu, co se možná stalo před sedmi lety?

A reakce ze sítí:

Chtějí nás zatáhnout do války s Ruskem, je to celé vymyšlené.”

“Bůh ví, jak to bylo. Určitě plní pokyny z USA.”

Možná nad tím mávneme rukou. Co jiného čekat od dezinformačních webů nebo placených reakcí z trollích farem. Jenž pak je tu ještě jeden typ frustrace, která bezprostředně po oznámení ruské role v sedm let starém útoku v muničním skladu hromadně zaznívá.

Naše vláda je úplně blbá

Shrnuje ji tento příspěvek z facebooku: “Na základě důkazů musím konstatovat, že naše vláda je úplně blbá. A jak je vidět, je úplně jedno, kdo je u vesla. K volbám rozhodně nepůjdu. Není koho volit.”

A vrcholní političtí představitelé ve Strakově akademii i na Hradě dělají všechno proto, aby podobné názory přiživili.

I když odečteme všechny trolly a neexistující diskutéry, faktem zkrátka je, že vláda Andreje Babiše zcela nekoordinovaně rozpoutala diplomatickou válku se zemí, která v posledních letech opakovaně doložila, že v dezinformačních kampaních hraje první ligu. A premiér, vicepremiér i hlava státu reagovali nejhorším možným způsobem: prezident si vzal týdenní čas k rozjímání a Babiš s Hamáčkem svými protichůdnými a lživými výroky celý příběh absolutně znevěrohodnili. (Popsali jsme ZDE)

Jde přitom v novodobé historii České republiky o zcela výjimečný případ: česká vláda obvinila vládu jiné země, že její agenti zorganizovali výbuch, při němž zahynuli dva čeští občané. Vyhostila proto 18 diplomatů a recipročně si nechala v podstatě zlikvidovat vlastní ambasádu v Moskvě.

Je to strašně tajné

A lidé by si zasloužili vědět, na základě jakých důkazů jejich vláda postupovala. Jasně, že nejde říct všechno. Stejně tak ale nelze říkat, jako to dělá třeba Jan Hamáček, na každou jednoduchou otázku: Nemůžu odpovědět, je to strašně tajné.

Premiér sice v neděli sliboval, že podklady od tajné služby jeho kabinet zveřejní, dopadlo to ale jako vždycky, když Andrej Babiš něco slibuje. Včera večer vláda oznámila, že se nic zveřejňovat nebude. Je to totiž strašně tajné.

A korunu tomu nasadil opět premiér, když začal mluvit o tom, že ve Vrběticích to vlastně nebyl teroristický útok, ale útok na zboží pro obchodníka. Co si asi o takovém empatickém výroku pomyslí rodiny mrtvých mužů? Po tom všem, co vláda za poslední tři dny předvedla.

Jako špatný vtip pak působí jeden z bodů, které právě včera schválila vláda. Jmenuje se: Strategie proti hybridním hrozbám. A je v ní napsáno, že má být nástrojem, jak včas rozpoznat nepřátelské kroky. Už v ní ovšem nestojí, že jako první by měli jít na školení sami ministři a premiér.

Ano, i v zaběhlých demokraciích v podobných případech padají otázky, objevují se pochybnosti a spekulace. Jenže tamní politici se s tím umí vypořádat. Třeba trpělivým vysvětlováním, konzistentním vystupováním a připravenou strategií.

Problém současné vlády je v tom, že nic takového nemá a neumí. Proto nás ta šílená myšlenka o tom, že si to vláda celé vymyslela, vůbec napadne. Dosavadní kroky Babišova kabinetu nás zkrátka vedou k obezřetnosti.

Je skvělé mít v krizových chvílích vládu, které můžou lidé věřit. Aspoň trochu. K naší smůle ovšem my máme zrovna teď vládu Andreje Babiše. V tom je řečeno vše.

Zdroj náhledové foto: Martin Kimla/Shutterstock

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , , ,