Sabina Slonková: Soud se pro Babiše nevyvíjí vůbec dobře

Rozhodující svědectví už u soudu zazněla, politik žádný trumf z kapsy nevytáhl.

Všichni důležití svědci už vypovídali, všechny důležité dokumenty už byly prozkoumány. Zbývá pár detailů, které by soudce Jan Šott rád doklepl před Vánoci, nejpozději pak zkraje příštího roku. A padne rozsudek.

Pro hlavního aktéra se přitom dosavadní průběh soudního procesu v kriminální kauze Čapí hnízdo nevyvíjí vůbec dobře.


Podobně horko bylo AB i během některých svědeckých výpovědích Foto: Hnutí ANO

Andrej Babiš zatím nepředložil nic, co by jednoznačně prokázalo, že jeho děti a současná manželka vlastnily Čapí hnízdo v době, kdy farma požádala a získala 50 milionů z veřejných peněz.

Naopak svědectví o tom, že za sídlem u středočeských Olbramovic stál od začátku Andrej Babiš osobně, zaznělo u soudu hned několik. Jde o lidi, kteří nejsou s politikem nijak spojeni a nemají důvod se mu nijak mstít.

Podporují verzi obžaloby, že finta s rodinou měla zajistit, aby farma dosáhla na dotaci. Svědecké výpovědi v neprospěch AB navíc vyztužily písemné dokumenty, které jsou uloženy ve spise.

Přitom by stačilo málo: předložit jisté dokumenty. A žádný soud by nikdy nebyl, nevina Andreje Babiše by byla jasná. Jenže se to doteď nestalo. Proč?Příběh dokumentů popisujeme v aktuálním tištěném časopise Neovlivní.cz.

Andrej Babiš zkrátka u soudu žádný trumf z kapsy zatím nevytáhl. Naopak několikrát vypadl z role sebejistého nevinného, kdy začal obviňovat všechny okolo ze spiknutí.


ČTĚTE TAKÉ: : Nové důkazy v kauze Čapí hnízdo. Mohly Babiše zachránit


Rodina a ti, kteří jsou stále jeho zaměstnanci nebo je jinak platil, politika u výslechů podrželi. Ovšem způsobem, kterým podezření nerozptýlili.

Buď rovnou odmítli vypovídat nebo utrpěli hromadnou ztrátu paměti. A to zrovna o těch klíčových okamžicích. A to nejen u soudu, ale i na dřívějších výsleších na polici nebo před vyšetřovateli z Evropského úřadu pro boj s korupcí OLAF.

Kupříkladu takový Jaroslav Faltýnek nyní u soudu na většinu otázek ohledně převodu akcií, které mají rozptýlit podezření, že šlo jen o fintu, odpovídal, že si už nevzpomíná. Na policii původně vypovídat odmítl. Vyšetřovatelů, OLAF v roce 2017 tvrdil, že si nic nepamatuje.

A jako přes kopírák vypadají přepisy odpovědí z výslechu před vyšetřovateli OLAF, kteří si ve stejném roce předvolali Zdeňka Kubisku. Ten řídil firmu ZZN Pelhřimov, když podle Babišovy verze změnila majitele a akcie převzala jeho žena a děti. Kubiska ale u soudu na většinu otázek opakoval, že si už nevzpomíná. Dokonce ani na to to, s kterými právníky údajné předání akcií řešil.

Vyšetřovatelům OLAF stejně jako Faltýnek tvrdil, že si nepamatuje. V podstatě nic.

A podobně tento týden vypovídala i Petra Procházková, finanční ředitelka holdingu. Sice tvrdila, že Babiš s hnízdem neměl nic společného. Na konkrétní otázky soudu už ale nebyla schopna odpovědět, prý si nepamatuje.¨ Nejmocnější žena Agrofertu, která vládne železnou rukou a hlídá každý pětník, se snažila soudu tvrdit, že se přes to všechno vůbec nezajímala o to, komu patří firma, které dojednávala u banky stamilionový úvěr. Nezajímala se o to přesto, že kdyby firma nesplácela, čekal by potíže ji osobně.

Čím dál tím víc se tedy u soudu potvrzuje, že si bývalý premiér sáhl na veřejné peníze, na které neměl nárok. A podváděl u toho.

Jestli u toho spáchal i trestný čin, hodlá soudce Jan Šott rozhodnout nejpozději v lednu.

Už teď by měl ale státní zástupce Jaroslav Šaroch odpovědět na otázku, jak to, že s ohledem na všechny důkazy přednesené u soudu, chtěl celý případ původně poslat k ledu. Nebýt zásahu tehdejšího nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, žádný soud by nebyl. Šaroch v roce 2019 stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové zastavil.

A druhá otázka zní: Co celou dobu dělal tým vrchního státního zastupitelství, které kauzu dohledovalo?

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email