Sabina Slonková: Zbabělého a neschopného prezidenta nepotřebujeme

Naopak žádný z demokratických kandidátů nám ostudu neudělá.

Za třicet let samostatné České republiky to bude teprve potřetí, co si prezidenta zvolíme v přímé volbě. Když ji před lety poslanci odhlasovali, mnozí se domnívali, že teď už máme vystaráno: novou hlavou státu si zcela jistě vybereme někoho úctyhodného, kdo má všeobecný respekt doma i v zahraničí. Nejlépe někoho mezi Masarykem, Havlem a Mirkem Dušínem.


Foto: Tým DN

Omyl, který jsme plně pochopili už během první volby.

Teď máme napotřetí možnost reparátu. Nesdílím jistotu podpořenou některými průzkumy, že bývalý premiér se ve své předchozí funkci a přes své kriminální kauzy znemožnil tak, že nemá šanci ve druhém kole uspět. Můžeme jen doufat, že budeme mít i tentokrát takové štěstí, jaké nečekaně sedlo na demokraticky smýšlející část obyvatel v minulých parlamentních volbách.

A můžeme tomu pomoci. Jen tím, že k volbám půjdeme. A budeme volit tak, abychom se dalších pět let nemuseli za hlavu státu zase stydět. Jako při včerejší poslední prezidentské debatě, kdy bývalý premiér od sebe odkopával odpovědnost za nezvládnutí covidové epidemie. Bez mrknutí oka se nám zase snažil namluvit, že stát tehdy vlastně řídili epidemiologové a vojáci. A on nic, on je přece jen poslouchal.

Lidé mají krátkou paměť, tak snad jen krátce jen to nejdůležitější: Bývalý ministerský předseda tehdy osobně obětoval i ty, v jejichž vodách nyní loví hlasy pro své zvolení. Seniory.

Navzdory slibům a prohlášením jeho vláda nebyla schopna po vypuknutí pandemie vybavit ochrannými pomůckami ani lékaře a sestry v nemocnicích. Senioři v domovech důchodců – z hlediska nákazy nejohroženější skupina –  ale také pacienti z léčeben dlouhodobě nemocných a psychiatrických léčebny – ti všichni se tak ocitli na druhé koleji.

Jeho vláda ovšem na nedostatek pomůcek nereagovala ani tak, že by domovy seniorů včas striktně izolovala, aby jejich klienty ochránila.


Zákulisí prezidentské volby popisujeme v aktuálním časopise Neovlivní.cz Foto: Neo

“Nechali jste nás v tom, odkázali na oddanost, houževnatost, solidaritu a sílu managementu, týmů a jednotlivců. My se nevzdáme!…Ale ten kdo bude mít stovky starých lidí na svědomí, jste vy, a vy si to zodpovíte,” vzkázala tehdy vládě ředitelka Domova U Biřičky Daniela Lusková.

Upřímně, žádný z jeho protikandidátů mě osobně neoslňuje, mohla bych mít a mám ke každému tisícero výhrad. Ale to vůbec není podstatné. V této chvíli je to úplně jedno.

Důležité je, že žádný z demokratických kandidátů by nám v zahraničí ostudu neudělal. Nezpochybňuje směřování země, ani nemluví o nějakém referendu k vystoupení z NATO či EU.

Žádný z nich také nevypadá, že by se pouštěl do nečekaných kousků na domácí politické půdě a kreativně pracoval s ústavou. A neschopnější, než nejlepší krizový manažer pod sluncem být už také nemůžou.

A to se týká i obou hlavních demokratických kandidátů, Danuše Nerudové a Petra Pavla.

Jistota těchto voleb je tedy jediná: Zbabělého a neschopného prezidenta nepotřebujeme.

Zdroj náhledové foto: Tým Danuše Nerudové

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email