Šalinkarta. Levnější než Opencard. I tak s ostudou

Symbolem pražské korupce se stala Opencard. V Brně si zvládli pořídit elektronickou šalinkartu za zlomek pražské ceny. Jenže, když ji brněnští politici v rámci projektů Smart City spouštěli, byla z toho i ostuda. A to kvůli nevyjasněné otázce zdanění dotace, kterou město na kartu poskytuje.

Zavedení elektronické karty na jízdné probíhalo v Brně mezi roky 2016-2017. Součástí byla i možnost zažádat magistrát o příspěvek 1425 korun. O dotaci mohl žádat ten, kdo měl v Brně trvalé bydliště a platil poplatky za odpadky. Využily toho tisícovky lidí. Jenže záhy se otevřela otázka, jak to bude s daněním této dotace. Jihomoravský finanční úřad oznámil, že dotace se zdanit musí.

A magistrát nebyl schopen lidem říct, jak to tedy je. Původně dokonce tamní politici souhlasili s názorem berního úřadu, že dotace se bude muset zdanit. Což by pro některé z lidí dělalo až 900 korun.

“Když jsme dotační program připravovali, zaměřili jsme se hlavně na to, aby dotace nikdo nemohl napadnout kvůli diskriminaci, jako se stalo v jiných městech. Otázka daní nikoho nenapadla,” připustil v brněnském Deníku náměstek primátora Martin Ander.

Rozezlení obyvatelé Brně nakonec přiměli politickou reprezentaci, aby vyvolala jednání s ministerstvem financí. A resort následně otočil: danit dotaci prý není třeba.

“Brňané, kteří obdrží příspěvek na roční šalinkartu, nemusejí tento příjem danit. Dlouhodobé stanovisko města potvrdilo i vyjádření ministerstva financí. Tuto informaci dostaly i finanční úřady,” oznámil brněnský magistrát 28. února 2018.

Úřad současně potvrdil, že s ministerstvem financí jednal přímo brněnský primátor Petr Vokřál. Jakou roli v tom hrál fakt, že Vokřál i vedení ministerstva financí je spojeno svojí účastí v hnutí ANO, to už nikdo neobjasnil.

“Za podpory právních posudků objednaných městem Brnem se následně podařilo vyvolat věcnou diskusi i s Generálním finančním ředitelstvím. To potvrdilo právní názor, že byť budou příjmy v podobě dotace na pořízení kupónu zdanitelným příjmem, který se zdaňuje jako ostatní příjem dle § 10 zákona o daních z příjmů (tj. nebudou osvobozeny od daně), k reálnému zdanění docházet nebude. Vůči tomuto příjmu totiž lze uplatnit výdaj v podobě nákladů na pořízení kupónu (maximálně však do výše příjmu, tedy příspěvku na nákup šalinkarty – 1 425,- korun). K reálnému zdanění tak bude vždy částka ve výši nula korun,” stojí ve stanovisku magistrátu Brna.

Článek je součástí projektu, který podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.