Sám jsem zjistil, jaký je spoleh na sliby politiků, říká exšéf operativců

Někdejší policejní důstojník Karel Tichý patřil v otázce prorůstání zločinu do politiky mezi nejinformovanější postavy státního aparátu. Dvacet let se věnoval boji proti ekonomickým deliktům, jeho tým prokazatelně zachránil státu miliardy korun. Případ policejní reorganizace, která vyústila v odchod šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty a rozkývala policii, jej nepřekvapil. Tvrdí totiž, že politici nemyslí boj se zločinem upřímně.

“Politici bojují proti zločinu vždycky pět týdnů před volbami. Jinak to nemyslí upřímně. Je to takový boj se zločinem odsud posud, jakmile se dotknete někoho skutečně vysoko a nemáte krytí, přijde problém,” říká dlouholetý důstojník protikorupční služby, který řídil klíčové oddělení operativy, tedy sběr informací v terénu. Od policie odešel před devíti lety s tím, že skutečný boj se zločinem je vlastně na obtíž a nikdo jej nechce.

“Kdyby případ Roberta Šlachty byl první, tak si můžu ještě myslet, že to byla náhoda. Ale zažil jsem to na vlastní kůži. Nás nechal zlikvidovat policejní prezident Husák, který to udělal přes šéfa protikorupční služby Brycha. A jak to udělali? Reorganizovali a v rámci toho naše oddělení zrušili.”

Neo: Poslanci neumožnili Robertovi Šlachtovi, aby vystoupil se svým podezřením ve sněmovně. O čem to podle vás vypovídá?

Karel Tichý

karel_hruby
• Bývalý policejní důstojník, který pracoval v protikorupční službě. Ohledně propojení zločinu s politikou patřil mezi nejlépe informované úředníky.
• Spolu se svým týmem prokazatelně zachránil státu miliardy korun: například tím, že překazili plánovaný atak na strategickou společnost Čepro.
• Na protikorupční službě řídil klíčovou část – takzvanou operativu, která se zabývala sbíráním informací: pomocí odposlechů, ale zejména v terénu, často za pomoci agentů.
• Pracoval na kauzách Mrázek či Krejčíř, zatýkal někdejšího šéfa televize Nova Železného, jeho informace v 90. letech napomohly k vypovězení komunistické organizace novinářů MON ze země. Řešil financování politických stran, zejména ČSSD a s ní spojený pokus o vraždu věřitele strany, vyšetřoval padělané směnky IPB za téměř miliardu korun a shromažďoval informace k podvodným konkursům kolem soudce Berky.
• V roce 2000 založil spis Krakatice, který obsahuje informace o organizaci Františka Mrázka a jeho kontaktech na politiky.
• Odchod od policie zvažoval už za vlády ČSSD, definitivně se rozhodl po příchodu ODS na vnitro.

Je dobré si připomenout jeden fakt: proti vystoupení Roberta Šlachty byla ČSSD, která před sedmi lety strašně stála o to, abych ve sněmovně vystoupil já se svými informacemi ohledně podsvětí, Mrázka a politiky, co jsme měli soustředěné ve spise Krakatice. A ODS zase umožnila s podobnou věcí vystoupit Janu Kubicemu. A dnes je to ODS a ČSSD, kdo nechtějí slyšení Šlachty.

Neo: Proč to nechtějí?

Bojí se ho.

Neo: Vás se nebáli?

Báli, taky to tehdy odéeska blokovala a sabotovala, až jednou měli málo hlasů a proběhlo to. Ale možná je to i pro toho Roberta Šlachtu dobře. Protože ať řekne, co řekne, bude to špatně. Prošel jsem si tím. Chodil jsem na výslechy ještě tři roky poté, co jsem na vlastní žádost skočil v civilu. Inspekce jela na plné obrátky a všechno se točilo kolem toho, co vím, co ještě můžu někde říct, na co bych mohl ještě přijít. Před dvěma lety jsem Roberta Šlachtu náhodně potkal a varoval jsem ho: hlídej si záda před generální inspekcí a vedením policie, jinak skončíte jako my. A taky to tak dopadlo.

Neo: A ten důvod?

U nás to tehdy bylo pár policajtů, u ÚOOZ jich bylo samozřejmě víc, ale dělali jsme to samé: kauzy, které zasahují do politiky a k těm největším kmotrům. A je logické, že ti, kterých se to týká, a nemají čisté svědomí, udělají první poslední, aby se té hrozby zbavili. Ale je jasné, že se důkazy pro takové tvrzení hledají jen těžko. My jsme měli s důkazy štěstí. Třeba u takového Radovana Krejčíře, kterého jsme vyšetřovali, se našel seznam lidí od policie a ze státního zastupitelství, co se jich chtěl zbavit. A taky za to zaplatil. Na tom seznamu jsem byl mimo jiné já i lidé z mého týmu. Krejčíř byl jeden z těch, který po nás šel.

Neo: Ale Robert Šlachta není Jan Kubice, ani vy, které nikdo nepodezíral, že selektivně vyšetřují jen kauzy spojené s některými partajemi.

Možná někde tlačil víc, to já nevím. Ale pro podstatu věci je důležité, že fakticky nebyl ničí, nedělal pro nikoho. Kdyby někomu patřil, kdo by mu kryl záda, nikdy by to tak nedopadlo. To je pak na jistotu, že by se politici domluvili. Organizovaný zločin prostě je součástí politiky. Měli jsme o tom informace už ve spise Krakatice, který popisoval aktivity Františka Mrázka. A bylo by naivní si myslet, že se to dnes změnilo.

Neo: Rrozdíl ale je, že Šlachtovi nikdo nebrání vyšetřovat konkrétní kauzy, má navíc za sebou státní zástupce. Není tedy chyba i v tom, že své pochybnosti o reformě neřešil standardní cestou? Ale místo toho jeho útvar rovnou veřejně obvinil policejního prezidenta z vynášení informací?

Víte, jak to bylo se mnou? Já jsem postupoval standardní cestou. Stěžoval jsem si u nadřízených, že je nám bráněno ve vyšetřování a že tu jsou tlaky se nás zbavit. Nakonec jsem skončil až u ministra vnitra. Tehdy tam byl i policejní prezident Husák, šéf protikorupční služby Brych i šéf inspekce Borník. Ministr – tehdy to byl František Bublan – jim řekl: Já tady pánům věřím, chci, abyste jim pomohli. Husák to odkýval, všichni ostatní taky souhlasili. A okamžitě nás zrušili. Strčil jsem hlavu do oprátky, když jsem šel zákonnou a standardní cestou. Takže se Robertovi Šlachtovi nedivím. Je zahnaný do kouta.

Neo: Nejde říct, že ve stranách, které vystoupení Šlachty zablokovaly, jsou všichni politici nečestní. Proč podle vás tentokrát ta slušná část nedokázala jeho slyšení prosadit?

Myslím, že to je stejné jako u nás. Že si někdo myslí, že něco víte, a vy to ještě ani nevíte. Nebo netušíte, že to je problém. Že jste se zkrátka i nevědomky přiblížili někam, kde to vyvolalo paniku a bylo třeba to zastavit. I malé dítě přece vidí, že ta reorganizace policie nebyla připravená. Přitom já bych byl pro, aby se udělala. Ať se klidně ty útvary sloučí, ale po odborné debatě. ÚOOZ má skvělou operativní práci v terénu, protikorupční zase lepší vyšetřovatele, takže to může být ku prospěchu věci. Jenomže problém je, že kdyby to tak skutečně proběhlo a vznikla nová výkonná jednotka, mohlo by to opravdu fungovat proti zločinu. A chce to vůbec někdo?

Neo: Tím chcete říct, že politici ve skutečnosti nechtějí proti zločinu bojovat?

Nemyslí to upřímně. Kdyby tohle byl první případ, tak si můžu ještě myslet, že to byla náhoda. Ale zažil jsem to na vlastní kůži. Nás nechal zlikvidovat policejní prezident Husák, který to udělal přes šéfa protikorupční služby Brycha. A jak to udělali? Reorganizovali a v rámci toho naše oddělení zrušili.

A ještě před tím v devadesátých letech se to samé stalo s Národní drogovou informační službou. Nebo nedávno s finanční policií. A vždycky jde o útvary, v nichž se soustředí obrovské množství citlivých informací. A z toho mají prostě někteří strach. Taky si všimněte, že se ohledně té současné reorganizace ze strany policejního prezidia jen tiše mlčí o tom, jak bude fungovat přenos informací. Kdo komu bude raportovat. Kdo bude vědět, na čem se právě pracuje.

Neo: Šlachta od policie odchází, příští týdny ukáží, kolik jeho lidí jej bude následovat a skončí také v civilu. Co to bude znamenat pro práci útvaru a jednotlivé kauzy?

Práce na rozdělaných případech se nemusí nutně zastavit. Za ÚOOZ – na rozdíl od nás – stojí víc státních zástupců. Za námi tehdy byl jen jeden a ten to taky odskákal s námi. Takže ty rozjeté věci pod dohledem žalobců můžou jet dál, oni mají zájem je dotáhnout.

Útvar samotný samozřejmě po nějakou dobu paralyzovaný bude, stejně jako po našem odchodu nebo odchodu Kubiceho. Bude záležet na tom, kolik lidí se Šlachtou odejde.

Z mého pohledu teď bude zajímavější sledovat, jaké kauzy se narodí, až se spustí ta reorganizace. Asi se budou se chtít předvést, takže nějaké kauzy budou muset mít v rukávu. A bojím se, aby se nezačalo zase dělat na objednávku.

Válka o policii:

valka_o_policii_infografika
Grafika: Stručný průvodce válkou o policii »
Exkluzivně: Kamarád z Ostravy, malý a velký strejda. Co má Šlachta na policejního prezidenta »
Kubiceho zpráva II ? ÚOOZ jde po vedení policie »
• Přehledně: Oč jde politikům v kauze Roberta Šlachty »
• ANO rozehrálo mocenský boj s ČSSD o speciální složky policie »
• Analýza: Šlachtův konec znamená, že se do voleb nic citlivého nevyšetří »
• Co plánují Chovancovi lidé s elitními útvary »

Neo: Případ Šlachta znovu ukázal, že ani po reorganizaci se nepodařilo obnovit důvěru v generální inspekci, která má mimo jiné dohlížet na to, že policisté používají v boji se zločinem zákonné metody. Proč to nikdo neřeší?

Upřímně to nechápu. Myslím, že je zjevné, že tomu systému se nedá věřit. Za mé éry to byla inspekce ministra vnitra. Rozdíl byl jen v tom, kdo kontroloval a řídil. Jinak to je to samé, dokonce tam jsou stejní policajti a vsadil bych se, že i ti, kteří se snažili dostat nás. V tom je právě ten špatný systém. Policajti nikdy nemohou vyšetřovat policisty, jsou příliš provázaní, znají se. Když jsme našli u Krejčíře v poznámkách, že lidi z inspekce dělají pro něj a on je dokonce řídí, museli jsme to předat inspekci. A jak to dopadlo? Překvapivě nic nevyšetřila.

Dneska to funguje stejně, takže se nedivím Šlachtovi, že jim ty věci nedával a raději to jeho útvar vyšetřil sám. My jsme dbali formálních postupů a nestalo se nic. Oni na ně nedbali a občas aspoň něco odhalili.

Neo: Z vlastní zkušenosti dokážete říct, o jaké kauzy je ze strany policejních šéfů největší zájem, do jakých spisů se snaží dostat?

Tehdy je zajímali jen informace, které se dotýkaly politiků. Když nastoupil nový šéf služby Brych, jeho jedinou starostí bylo, aby se dostal k informacím z našeho spisu Krakatice. Ten obsahoval i informace o kontaktech skupiny Františka Mrázka na politiky z ČSSD a ODS. Nemyslím si, že se to nějak zvlášť změnilo. Vždycky bude zájem o věci spojené s politikou a velkým byznysem.

Neo: Stalo se vám, že vám nadřízení zakázali něco vyšetřovat?

Byla to ukradená půlmiliarda z konsolidační agentury. Získal jsem k tomu tehdy v terénu informace a dostal jsem zákaz informovat státního zástupce. Přitom to bylo ve chvíli, kdy se s tím dalo ještě něco dělat. Bylo to v roce 2006, kdy protikorupční službu řídil Brych.

A pak také nebyl nadšený Stanislav Gross, když byl ministrem vnitra a my jsme sbírali informace ke zmanipulovaným bezpečnostním prověrkám Národního bezpečnostního úřadu. Gross tehdy říkal, že nemůžeme zavřít celý NBÚ, že by padly všechny prověrky a byl by to konec. My jsme na tom stejně dělali dál, ale už jsme třeba nedostali povolení na odposlech tehdejšího ředitele NBÚ.

Neo: Po svém odchodu od policie jste mi řekl, že policie potřebuje nové, mladé a chytré policisty, ale také staré a zkušené, aby to fungovalo tak, jak má. A ti všichni potřebují pevné vedení, které se nebojí politiků. Bude to s – ohledem na události uplynulých tří týdnů – v dohledné době fungovat tak, jak má?

Myslím, že teď máme na pár let s bojem se zločinem zase vymalováno.