Šaroch je připraven poslat Babiše před soud

Státní zástupce už informoval nadřízené, že obžalobu na bývalého premiéra má připravenou.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch je připravený poslat bývalého premiéra Andreje Babiše před soud kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Je to šest let poté, co policie rozhodla, že důkazy proti oligarchovi jsou vážné a začala jej vyšetřovat.


Andrej Babiš před Čapím hnízdem. Snímek z dubna 2018. Foto: hnutí ANO

“Státní zástupce Šaroch už má dle svých slov obžalobu připravenou. V tomto smyslu informoval své nadřízené,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostních složek. Jeho informace pak Neovlivní.cz potvrdil další zdroj z justice.

Sám Šaroch odmítá o vyšetřování cokoli říkat. “Nezlobte se, ale nebudu se k ničemu vyjadřovat,” řekl naposledy.

Žalobce nicméně platí v justici za nevyzpytatelný článek. A už několikrát v minulosti prokázal, že dokáže překvapit. Jako třeba když ve Sněmovně obhajoval v kauze Čapí hnízdo návrh na vydání ke stíhání Babišova spolupracovníka Jaroslava Faltýnka, aby pak k překvapení policie jeho stíhání zastavil.

Jestli nakonec státní Jaroslav Šaroch skutečně pošle Babiše před soud, bude každopádně jasné hned poté, co sněmovna znovu zbaví poslance imunity. Zatím tento krok brzdila Babišova stranická kolegyně ve Sněmovně Helena Válková, která v roli šéfky mandátového a imunitního výboru oddalovala jeho zasedání.

Žádost do Sněmovny o Babišovo vydání poslal žalobce Šaroch už 10. listopadu. Spis k případu pak poslanci obdrželi 7. prosince. Výbor však k němu zasedal až 18. ledna, kdy doporučil Sněmovně, aby politika ke stíhání znovu – už potřetí – vydala. Mezitím Válková tvrdila, že se kdesi v neotevřené poště zatoulal Šarochův souhlas s tím, aby poslanci mohli nahlížet do spisu.

Každopádně Jaroslav Šaroch už má v rukou všechny potřebné důkazy, aby v případu mohl rozhodnout. Jak už jsme popsali, důkazní situace se v posledních měsících vyšetřování změnila, a to v Babišův neprospěch.

Šlo zejména o jeden z klíčových důkazů, který chtěl po policii doplnit bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Požadoval vyjasnění rozporů mezi dokumenty z britské banky HSBC a výpověďmi jejích manažerů, kteří jejich obsah při prvních výsleších bagatelizovali jako nedorozumění.

Interní dokumenty, které banka vedla při sjednávání stamilionového úvěru pro farmu Čapí hnízdo, hovořily jasně: stálo v nich, že manažeři Agrofertu při vyjednávání půjčky označují za vlastníka farmy Čapí hnízdo Andreje Babiše, potažmo Agrofert. Jenže následně při původních výsleších na policii to bankéři nepotvrdili.

Kriminalisté si proto na žádost Pavla Zemana předvolali bankéře znovu a ti otočili. Podle zjištění Neovlivní.cz ze dvou na sobě nezávislých zdrojů ve finále potvrdili obsah dokumentů. A výslovně uvedli, že Babišovi spolupracovníci jim vybudování farmy Čapí hnízdo prezentovali jako jeho vlastní projekt. A dokonce to označovali za “srdeční záležitost pana Babiše”.

Sám Andrej Babiš na své verzi i přes změnu důkazní situace nic nemění, jakoukoli vinu odmítá. “Mé názory na kauzu farmy Čapí hnízdo jsou veřejně známy a já jsem je již v minulosti dvakrát zcela konzistentně na jednání mandátového a imunitního výboru osobně přednesl,” reagoval na posledy poslanec.


Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Babišova chobotnice se nevzdává

Zlom v Čapím hnízdě. Babiše potopili bankéři

Chtěl to jako chatu, se slepičkama. Nová svědectví ze spisu Čapí hnízdo

Babišova účetní: Reklama na Čapím hnízdě? To těžko


Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email