Savov mění taktiku: Už nechce být mediální otloukánek

Jeden ze snímků, které František Savov zveřejnil v rámci své nové mediální propagace.

Jeden ze snímků, které František Savov zveřejnil v rámci své nové mediální propagace.

Podnikatel František Savov, o jehož vydání z Londýna usilují české úřady kvůli podezření z daňových podvodů, mění mediální strategii. Miliardář spojovaný zejména s vydavatelstvím Mladá fronta, (nejde o mediální dům Mafra Andreje Babiše), doposud zůstával v ústraní. Zakládal si na tom, že po sobě nezanechává mnoho stop. K dispozici dlouho nebyly ani jeho fotografie, ostatně ani jeho jméno není širší veřejnosti příliš známo.

To se ale mění – a to v době, kdy v Londýně finišuje rozhodování tamní justice, jestli bude Savov vydán do Česka. Právě na tuto střetu od 11 hodin bylo naplánováno další kolo líčení, verdikt se ale nečekal.

František Savov si v minulých dnech najal nového mediálního poradce, k dosavadnímu matadorovi Michaelu Donathovi přibyl Jan Hrubeš, bývalý moderátor veřejnoprávní televize a posléze mluvčí úřadu vlády z éry Petra Nečase. K dispozici jsou i aktuální fotografie podnikatele, tým Savova přestal být směrem k médiím nečinný.

Cíl je jediný: pokusit se změnit pošramocený obraz Františka Savova a dokázat, že je oběť. A kdo po něm jde?

On sám je přesvědčen, že původcem jeho potíží s policií je výše zmiňovaný Andrej Babiš. A to kvůli vleklému sporu o ochranou známku Mladá fronta. A pak také kvůli tomu, že Savov Babišovi kdysi neprodal část portfolia svého mediálního vydavatelství.

Savovův mediální poradce Hrubeš to říká natvrdo: “František Savov se rozhodl aktivně čelit dlouhodobé masivní a cíleně diskreditační kampani, zejména z titulů patřících do vydavatelství vicepremiéra vlády ČR pana Andreje Babiše. Chceme proto ostatním médiím průběžně poskytovat relevantní informace.”

Andrej Babiš veřejně popřel, že by měl na diskreditaci Savova jakýkoli zájem. V neoficiálních hovorech však podle zjištění Neovlivní.cz opakovaně podnikatele označil za mafiána.

Případu Františka Savova se sice kromě veřejnoprávní televize nejvíce věnují skutečně Lidové noviny a Mladá fronta Dnes, které patří Andreji Babišovi, na druhou stranu autoři článků případ sledují dlouhodobě. V případě MFD dokonce autor kauzu popisoval ještě ve svém předchozím působišti.

Zástupci Babišových médií striktně popírají, že by články o Savovi psali na vicepremiérův popud. “Absolutní nonsens. Majitel mi neříkal, co mám psát. Případu se prostě věnuji dlouhodobě,” uvedl Adam Junek z Lidových novin.

Doklady svého podezření, že jeho kauza nemá díky vyhrocenému vztahu s Babišem v Česku šanci na spravedlivé posouzení, hodlá podnikatel František Savov předložit londýnskému soudu v příštích dnech.