Savov v Londýně pracuje na své obraně, má i interní dokumenty žalobců

Stíhaný podnikatel František Savov, který už druhým rokem čeká v Londýně na finální verdikt o vydání do rukou tuzemské justice, se připravuje na druhé kolo bitv. Tvrdí, že v Česku nemá šanci na rychlý a spravedlivý proces, svůj případ označuje za mstu spojenou s Andrejem Babišem. Své argumenty podle Hospodářských novin podepřel i interními dokumenty, které někdo vynesl ze státního zastupitelství.

Prvoinstanční verdikt o Františku Savovovi vydal soud v Londýně už loni v červenci (zde »). Přiklonil na stranu českých úřadů, které chtějí Savova v Praze, aby se zodpovídal z krácení daní a legalizace výnosů z trestné činnosti. “Soudce Riddle odmítl zpochybnění postupu české justice a práci státní zástupkyně. Věří, že kauza v České republice směřuje k soudu,” tweetoval tehdy z Londýna korespondent Českého rozhlasu Jiří Hošek.

K tomuto příběhu:

František Savov, podnikatel
» Klaus nebyl jediný. Koho dalšího oslovil Savov?
» Savov musí být nadšený, Babiš mu dává munici
» Savova navštívil v Londýně exprezident Klaus
» Savov mění taktiku, už nechce být mediální otloukánek

Podnikatel, vlastník vydavatelství Mladá fronta, se na místě odvolal. A jeho obhájci se snaží doložit, se kauza se v Česku k soudu jen tak nedostane. Podle středečních Hospodářských novin to dokládají i dvěma dokumenty ze státního zastupitelství.

“Můžu potvrdit, že právní zástupci inženýra Savova předložili u soudu v Británii dokumenty, k nimž neměli mít přístup. Jak se nim dostali, nám není známo,” řekla listu vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Listiny pochází ze dvou různých složek zastupitelství. První se podle HN týká prověrky, v níž městské státní zastupitelství loni rekapitulovalo, jak se vyšetřování vyvíjí. “Pro Savova mohla být důležitá ta pasáž, v níž stojí, že detektivové podnikateli zabavili velké množství dat v počítačích a že bude trvat velmi dlouho, než se všechna podaří rozklíčovat,” napsal list.

Druhým dokumentem pak mají být poznámky dozorující žalobkyně z Vrchního státního zastupitelství v Praze, která posuzovala stížnost byznysmena na podjatost.

Lidé od Savova odmítají, že by jakékoli dokumenty získali nezákonně. “Obhajoba podnikatele Františka Savova předkládá justičním orgánům Spojeného království dokumenty získané výhradně legální cestou,” komentoval pro HN Savovův mluvčí Jan Hrubeš. Už dříve řekl v rozhovoru pro Neovlivní, že z jejich pohledu existuje řada důkazů, že vyšetřování v Česku není standardní a je ovlivněno nejrůznějšími tlaky.

Savov se podle informací deníku Neovlivní.cz chystá použít prohlášení významných českých politiků či někdejších představitelů justice, že je proces proti němu politicky motivovaný. Jak jsme již informovali », za miliardářem vyrazil do Londýna bývalý prezident Václav Klaus či expremiér Petr Nečas. Právníci Savova kontaktovali také někdejší nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou.