Savova navštívil v Londýně exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se podle zjištění deníku Neovlivní.cz sešel v Londýně s podnikatelem Františkem Savovem. S majitelem mediálního domu vede konkurenční bitvu ministr financí Andrej Babiš a české úřady se jej snaží dostat do země kvůli podezření z daňových podvodů.

Někdejší hlava státu letěla do Londýna na prodloužený víkend v pátek 22. května. Václav Klaus odlétal z Prahy Britskými aerolinkami v sedm hodin ráno, doprovod mu dělal manažer z vydavatelství Savova.

Schůzka v londýnském hotelu se uskutečnila pár dní před tím, než britské úřady zahájily další kolo jednání, zda podnikatele vydají ke stíhání do České republiky.

Setkání s Františkem Savovem na dotaz Neovlivní.cz potvrdil přímo Václav Klaus. “Mohu potvrdit, že v průběhu svého pobytu v Londýně vyhověl žádosti pana Savova a krátce se s ním sešel,” uvedl Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

Zdůraznil ovšem, že exprezident do Londýna rozhodně neletěl jen kvůli podnikateli: “Důvodem návštěvy prezidenta Klause v Londýně rozhodně nebyla schůzka s panem Savovem.”

Obsah rozhovoru Václav Klaus nekomentoval. Neprozradil jej ani podnikatel Savov, který dokonce nechtěl potvrdit ani samotnou schůzku.

“O svých osobních ani pracovních schůzkách mě pan Savov neinformuje. Navíc určitě nechce ohrozit bezpečnostnost svých přátel nebo obchodních kontaktů – postupy pana Babiše jsou dobře známé. Vzpomeňme případy z posledních několika dnů,” prohlásil Jan Hrubeš, mediální zástupce Savova.

Právě na osobě zmiňovaného Andreje Babiše vystavěl podnikatel svoji argumentaci, proč nemá být vydán do Česka. Savov je přesvědčen, že kvůli letitému sporu s vicepremiérem (jde primárně o byznys), nemá doma zaručené spravedlivé posouzení své trestní kauzy, protože úřady budou jednat pod Babišovým tlakem.

K tomu, aby u londýnského soudu prokázal své tvrzení, že Andrej Babiš vytváří v tuzemsku pro konkurenci nebezpečné prostředí, hodlá podnikatel podle informací Neovlivní.cz povolat svědky z Čech. Mají mezi nimi být osobnosti, které britské úřady považují za věrohodné: tedy zástupci politických a společenských elit z Prahy.

Václav Klaus nicméně popřel, že by hodlal v případu vystoupit jako svědek. “Účast Václava Klause při soudním líčení ve věci, kterou zmiňujete, je zcela vyloučena,” uvedl Macinka.