Sázka na prémiové řeznictví Babišovi nevyšla

Ve stejné době, kdy vláda premiéra Andreje Babiše oznamuje čím dál větší deficity veřejných financí, končí jedna z prestižních částí jeho soukromého byznysu. Skoro na den přesně rok po svém otevření ukončila provoz prodejna masa a uzenin v pražských Holešovicích, která spadá do konceptu prémiových řeznictví holdingu Agrofertu. Provozovna skončila ze dne na den, pulty jsou prázdné, na dveřích visí cedulka Prodejna uzavřena. Vedení firmy nyní podle zjištění Neovlivní.cz řeší osud dalších tří provozoven, ve hře je i převzetí celého projektu.

Konceptem provozoven Pražské řeznictví koncern Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše cílil na movitější klientelu, která vyžaduje kvalitu. Ceny jsou také ve zcela jiné kategorii, než za jaké lze běžné výrobky z holdingu koupit v supermarketech.

Jenže první ze čtyř prémiových prodejen, které byly doposud otevřeny v Praze, svůj provoz po jediném roce fungování ukončila. A tři další provozovny v hlavním městě jsou rovněž ohroženy.

Zjištění Neovlivní.cz na přímý dotaz potvrdil mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka. A současně přiznal, že sázka na prémiové řeznictví v hipsterské čtvrti nevyšla.

“Mohu potvrdit, že k dnešnímu dni je uzavřena prodejna v pražských Holešovicích. Projekt nesplnil naše očekávání,” uvedl Hanzelka.

Pražské řeznictví v Holešovicích skončilo

Co bude s dalšími třemi provozovnami Pražského řeznictví – na Vinohradské třídě, Na Ohradě a ulici Na Poříčí – to zatím koncern nespecifikoval. Podle informací Neovlivní.cz v těchto dnech probíhá intenzívní vyjednávání, zda bude někdo ochoten projekt převzít.

“O dalších třech provozovnách Pražského řeznictví v těchto dnech jednáme. Převzetí prodejen je jednou z možných variant vývoje,” dodal mluvčí Hanzelka.

Řeznictví nabízelo prémiové zboží z produkce holdingu. Běžný spotřebitel navíc na první pohled nezjistil, že nakupuje u Babiše. Nikde na obchodě to napsané není. Jako provozovatel je uvedena firma PMU, o níž normální člověk neví, že ji stoprocentně vlastní Agrofert.

Právě hospodaření firmy PMU ukazuje, že se projektu nedaří. Firma, která ve svých výročních zprávách zdůrazňuje, že funguje bez dotací, se loni propadla do ztráty. Ze zisku 18 milionů v roce 2017 se loni stala pětimilionová ztráta.

Zaměstnanci pražského řeznictví dnes tvrdí, že jim byly letos i kráceny výplaty. “Provozovna v Holešovicích byla ztrátová měsíčně sto až sto padesát tisíc. Lidi tam prostě nechodili,” uvedl jeden ze zaměstnanců.

Mluvčí koncernu Hanzelka nicméně tvrdí, že se o všechny pracovníky holešovické prodejny firma postará: “Všem dotyčným pracovníkům nabízíme stejnou práci v rámci jiných poboček společnosti PMU, která je provozovatelem sítě Pražských řeznictví.”

Nakolik je riskantním krokem otevřít prodejnu právě v pražské čtvrti, která složením svých obyvatel není Andreji Babišovi nakloněna, se ukázalo hned v prvních dnech provozu. Obchod byl v podstatě nepřetržitě prázdný, lidé v něm nenakupovali. Přitom jiné prodejny v Holešovicích, které prodávají také dražší potraviny, fungují bez větších potíží.

A jak říkají zaměstnanci holešovického Pražského řeznictví, ještě se museli potýkat s lidmi, kteří jim kvůli majiteli spílali. “Chodil tam jeden, který skoro každý týden vylepoval hanlivé plakáty o Babišovi,” dodal již citovaný zaměstnanec prodejny.