Schapiro slavil, Babiš se sbližoval

Vicepremiér Andrej Babiš pokračuje ve sbližování s americkou administrativou. Coby nejvýše postavený zástupce české vlády se v sobotu účastnil oslavy narozeniny amerického velvyslance Andrewa Schapiro v jeho bubenečské rezidenci.

Místopředseda vlády dorazil s partnerkou Monikou. Stalo se tak pár dní po ukončení Babišova amerického turné, s jehož přípravou mu velvyslanec Schapiro podle neoficiálních informací pomáhal.

Ministerstvo zahraničí reprezentoval podle zjištění Neovlivní.cz náměstek Jakub Kulhánek, úřad vlády pak zastupovali úředníci. Miloš Zeman nedorazil, stejně jako nikdo z kanceláře prezidenta.

Čtěte také

kreml
» Žebříček Čechů, kteří slouží Putinovi

Vztahy velvyslance Schapira s Hradem jsou napjaté kvůli prezidentově plánované cestě do Moskvy. Velvyslanec ji zkritizoval kvůli úmyslu Miloše Zemana účastnit se v Moskvě i vojenské přehlídky, kam by dorazil patrně jako jediná hlava státu z EU. Zeman diplomatovi obratem vzkázal, že u něj na Hradě už má dveře zavřené. Nakonec – pod tlakem domácích politiků – Zeman sice cestu do Moskvy nezrušil, ale upustil od účasti na přehlídce.

Velvyslanci naopak přišla gratulovat jedna z nejvlivnějších žen tuzemského byznysu Magdalena Souček či viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.