Schillerová má šanci, že z vyšetřování kauzy fotek vyklouzne

Policie případ prezentace bývalé ministryně financí vyšetřuje jako podezření z porušení povinností při správě cizího majetku.

Aleně Schillerové jsme se na její velkolepou soukromou propagaci na sociálních sítích složili my všichni. A teď utrácení bývalé ministryně, která z veřejných peněz financovala fotky a příspěvky na svých soukromých účtech, řeší policie.

Z instagramové prezentace Aleny Schillerové. Zdroj: instagram.com/alenaschillerova/

„Na základě informací z otevřených zdrojů jsem případ vyhodnotil sám a předal věc Národní centrále proti organizovanému zločinu. Kromě toho bylo doručeno i několik trestních oznámení od občanů,” citovali jsme v dubnu státního zástupce pro Prahu 1 Jana Lelka.

Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem případ řeší jako podezření z porušení povinností při správě cizího majetku. S milionovou škodou.

Věc se zdá být jasná. Jenže ani zdaleka není.

Jak popisujeme v aktuálním vydání tištěného magazínu Neovlivní.cz, hlavní hrdinka příběhu má velkou šanci, že z celého vyšetřování zcela vyvázne. Navzdory tomu, že oslovení právníci viděli případ jasně.

“Jestliže člověk pro vlastní potřebu využívá veřejné statky, tak samozřejmě to je neoprávněné používání. Můžeme to přirovnat k tomu, když někdo používá služební auto pro soukromé účely, tedy černé jízdy,” upozornil v rozhovoru pro Neovlivní.cz právník a dlouholetý státní úředník Ondřej Závodský, který sám v minulosti na ministerstvu financí pracoval v pozici náměstka. Ze státní správy odešel právě po nástupu Schillerové.

Alena Schillerová nechtěně přiznala, že fotky z jejího Instagramu skutečně pocházejí od fotografů, které platil stát. Hájí se ale tím, že dělali i jinou práci.

“Nebyli to fotografové, kteří mi fotili pouze fotky na Instagram, jak to účelově vykládají někteří novináři. Chápu, že to může být zajímavá zkratka, ale není to tak,“ napsala redakci CNN Prima NEWS Schillerová. “Byli to profesionálové, kteří pracovali na tiskovém odboru a spolu i s dalšími kolegy utvářeli mediální obraz celého ministerstva.”

Potíž je ale v tom, že na jejích účtech na sociálních sítích není nijak označeno, že by patřily patřily ministerstvu financí. Státem placené fotky tak skončily na soukromém účtu. A právě proto policie spustila vyšetřování.

Co přesto všechno chrání Schillerovou? A v čem se inspirovala z trestních kauz svého šéfa Babiše? Odpovědi přináší květnový časopis Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Ministerstvo financí/Alena Schillerová

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email