Schillerová zachraňovala Babiše opakovaně, dokonce kvůli němu i lhala

Bývalá ministryně upravovala realitu, aby svého stranického vůdce dostala z problémů.

Alena Schillerová patří mezi nejvěrnější spojence oligarchy Andreje Babiše. Opakovaně kvůli němu jednala nikoli ve prospěch daňových poplatníků, což měla z titulu své funkce ministryně za úkol, ale stranila Babišovi, aby jej dostala z problémů.

Foto: Ministerstvo financí

Naposledy jsme tento týden vypátrali, že to byli podřízení Aleny Schillerové, kvůli nimž policie odložila kauzu daňových úniků z reklamy na Babišově víkendovém sídle Čapí hnízdo. Finanční správa totiž policii nedodala konkrétní výši škody, která byla operacemi se zjevně fiktivní reklamou státu způsobena.

Nebylo to ovšem poprvé, kdy Schillerová prokázala absolutní loajalitu svému stranickému vůdci. Poprvé mu šla v roli ministryně prokazatelně na ruku v lednu 2018, když do Česka dorazila výbušná zpráva Evropského úřadu pro boj s podvody OLAF ohledně kriminální Babišovy dotace na Čapí hnízdo. Ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou vydalo zprávu, která závěry evropského protikorupčního úřadu bagatelizovala.

„Byly zjištěny nesrovnalosti v rámci projektu,“ stálo v úryvku zveřejněném v lednu 2018 ministerstvem financí. Text byl opatřen titulkem „Ministerstvo financí zveřejňuje závěry ze Zprávy OLAF k Čapímu hnízdu”.

A skutečnost? To, co bylo zveřejněno, nebyly závěry zprávy, jen průvodní dopis.


ČTĚTE TAKÉ: Babiše zachránila v reklamní kauze Alena Schillerová


Ve skutečnosti zpráva OLAF jasně mluvila o podezření z podvodu, porušení zákonů, nepravdivých údajích v žádosti o dotaci a nutnosti peníze vrátit. A výslovně zmiňovala i roli Babiše. Popsali jsme zde. Tyto informace se pak oficiálně potvrdily poté, co středočeský úřad vyzval firmy z Babišova svěřenského fondu, aby dotaci coby neoprávněnou vrátily, což se také stalo.

Podobné informace jako ministerstvo financí vypustily ve stejné době i Lidové noviny, které si Andrej Babiš spolu s Mladou frontou Dnes před lety koupil. Noviny v hlavním článku vydání tvrdily, že měly možnost zprávu prostudovat a nikde se v ní o podvodu nepíše. Což byla lež, za kterou se pak LN musely čtenářům omluvit.

Alena Schillerová v případě zprávy OLAF lhala ještě jednou. Do poslední chvíle se totiž bránila tomu, aby se dokument zveřejnil. Tvrdila, že to neumožňuje právní analýza, kterou si ministerstvo nechalo vypracovat.

Analýzou se zaklínala i v okamžiku, kdy o zprávu Olaf požádali poslanci. „V pondělí podepíši právní analýzu, která umožní zprávu těmto poslancům vydat,“ uvedla v polovině ledna 2018.

Jak ale následně zjistilo iRozhlas.cz žádná analýza nikdy neexistovala. Prasklo to ve chvíli, kdy redaktoři o dokument požádali a ministerstvo sdělilo, že jí nedisponuje a nikdy nedisponovalo. Schillerová pak poněkud nesrozumitelně tvrdila, že analýzou měla na mysli “odpověď resortu na žádosti o poskytnutí zprávy.”

Kromě lží, které měly minimalizovat dopady politicky nepohodlných zpráv o byznysu Andreje Babiše, mu ale Alena Schillerová pokryla i postup finančních úřadů. A to opět v kauze reklamy na Čapím hnízdě.

Bylo to poté, co po Andreji Babišovi převzala ministerstvo financí. V té době už finanční správa několik let disponovala dokumentem od německých kolegů, kteří Prahu upozornili právě na daňový rozměr reklamní kauzy. Němcům se nezdála reklama, kterou si u Babišova víkendového sídla objednala německá chemička SKW Piesteritz z holdingu Agrofert. Šlo o reklamní výdaje za devět milionů a německý finanční úřad měl podezření na daňový únik. A toto upozornění Němci poslali do Prahy.

Jenže jak později napsal portál Seznam Zprávy, s německým podnětem se nic nestalo. Nikdo jej policii, ani konkrétnímu finančnímu úřadu k vyřešení nepředal.

Foto: Ministerstvo financí

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email