Prezidentův poradce nezvěstný i po roce

Miloš Zeman vyrazil na svoji pátou návštěvu komunistické Číny. Spolu s prezidentem míří do Pekingu i Jaroslav Tvrdík. Muž, který k prezidentovi přivedl Jie Ťien-minga, zakladatele společnosti CEFC, která měla do Česka podle prezidentových slibů přivést obří čínské investice. Miliardy ale nikde, po Jie Ťien-mingovi se loni slehla zem a čínský režim jej stíhá pro finanční delikty. Zemanovým poradcem navzdory tomu stále zůstává. Najde ho prezidentova delegace?

Poté, co veškerá aktiva čínské společnosti CEFC reprezentované v Česku Jaroslavem Tvrdíkem převzala kvůli obřím dluhům čínská státní společnost CITIC, bývalý sociálnědemokratický politik přišel prakticky o veškerý vliv. Číňané mu ponechali jen fotbalovou Slavii. Další jednání o osudu majetku CEFC tak má pod palcem především Zemanův ekonomický poradce Martin Nejedlý.

Přesto je Jaroslav Tvrdík podle informací Neovlivní.cz opět součástí delegace, která včera vyrazila na oficiální prezidentskou návštěvu do Pekingu. Uvedly to dva na sobě nezávislé zdroje. Sám Tvrdík zatím na sms dotazy nereagoval.

Výběr textů o CEFC:
» Čínské bajky, první díl: Zemanova poradce skutečně zatkli
» Čínské bajky, druhý díl: Tvrdík musí sehnat deset miliard
» Čínské bajky, třetí díl: Do Číny vyrazila s Tvrdíkem delegace z Hradu
» Čínská jízda 2018? Problémy s ČNB
» Nedvěd o Tvrdíkových Číňanech: Dluží mi miliony

A proč ho prezident do Pekingu vůbec bere, když je spojený s ostudou s poradcem Jie Ťien-minga? Jaroslav Tvrdík je ale zároveň také v tuto chvíli jediný, kdo dokáže odpovědět na případné otázky managementu firmy CITIC o tom, co se v Česku v rámci CEFC v uplynulých letech odehrálo.

A právě schůzka se zástupci CITIC je první, kterou Miloš Zeman se svojí družinou v Číně absolvuje.

Jestli se prezident pokusí získat nové informace také o osudu zakladatele CEFC a svého poradce Jie Ťien-minga, to zatím jasné není. Pan Jie zmizel loni zjara poté, co byl podle čínských médií na přímý rozkaz prezidenta Si Ťin-Pchinga zatčen kvůli finančním machinacím. Jeho společnost skončila s obřími dluhy a převzala ji státní firma CITIC.

Jak už jsme loni upozornili, prezident tehdy vyslal do Číny delegaci ve složení kancléř Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý a Jaroslav Tvrdík, aby po panu Jie pátrali.

Poté, co se vrátili, mluvčí Jiří Ovčáček potvrdil, že Jie Ťien-ming i nadále zůstává prezidentovým poradcem.