Šedá eminence zasahuje. Kdo fakticky ovládá Prahu?

Když deník Neovlivní.cz v květnu zveřejnil žebříček nejvlivnějších lidí v Praze, umístil se překvapivě vysoko – na pátém místě – nenápadný právník Petr Prchal. Na primátorku Krnáčovou má podle znalců magistrátního prostředí takový vliv, že občas není jasné, jestli rozhoduje on nebo jeho šéfka. O jeho pozici v Praze přesně vypovídá aktuální případ.

Deník Neovlivní.cz narazil na jeden z prvních “hmatatelných” dokladů, který ilustruje, jak velký vliv má právník Petr Prchal na dění v metropoli.

Pavučina vztahů Adriany Krnáčové. Zdroj: Newslab

Pavučina vztahů Adriany Krnáčové. Zdroj: Newslab

Z dokumentů, které má redakce k dispozici, vyplývá, že to byl právě Prchal – nikoli magistrátní úředníci -, kdo sepsal stížnost na advokáta Vladimíra Zoufalého.

Zoufalý kritizoval Adrianu Krnáčovou (ANO) za kauzu Škodova paláce; postup Prahy ve sporu o výši nájemného označil za krajně nevýhodný. Advokát totiž město původně zastupoval. Byl to on, kdo vypracoval žalobu, v níž Praha požadovala razantní snížení nájemného za pronájem paláce. Krnáčová jej však na nátlak protistrany “vyhodila” a najala kancelář, která majitelům paláce vyhovovala. Zoufalý její postup veřejně zpochybnil (rozhovor s advokátem si můžete přečíst zde »).

Odveta přišla záhy: na konci června schválila pražská rada stížnost na Zoufalého k České advokátní komoře. Pod připravenými dokumenty je podpis šedé eminence Prahy – Prchala.

“Rada schválila podání stížnosti na postup. Pan advokát Zoufalý se dle našeho názoru dopustil porušení mlčenlivosti. Nebyl zproštěn mlčenlivosti a v tisku se nad rámec možností vyjadřoval o tomto případu. Domníváme se, že mohlo dojít k poškození Prahy, a proto jsme se obrátili na advokátní komoru,” uvedla primátorka Krnáčová.

Neřekla už ovšem, že stížnost sepsal její externí poradce Prchal. Primátorka jej poté předala odboru legislativy už jen na “korekce”.

Prchal včera na otázku, zda iniciativa k odvetě vůči advokátu Zoufalému vyšla přímo od něj, nebo si to vyžádala sama Krnáčová, neodpověděl.

“Paní primátorce poskytuji konzultace a poradenství z oblasti práva. V zásadě jakýkoliv problém, který paní primátorka řeší, má více či méně komplikovanou právní podstatu. V této souvislosti je mnohdy nutné shrnout základní právní problémy a případně analyzovat možná rizika. Jedná se zejména o otázky z oblasti veřejných zakázek, trestního práva, municipálního práva, práva obchodních společností a podobně,” řekl deníku Neovlivní.cz už dříve Prchal.

Petr Prchal dříve pracoval pro Transparency International, neváhal ale také hájit extremistickou Dělnickou stranu u Ústavního soudu ve věci jejího rozpuštění. Nyní pracuje pro Dopravní podnik, mimo jiné na kauzách spojených s Ivo Rittigem.

Krnáčové připomínkuje materiály z městské rady, zastupuje ji i na jednáních. Byl podrobně informován i o primátorčiných skrytých jednáních ohledně výše nájemného ve Škodově paláci, kvůli nimž čelila Krnáčová pokusu radniční opozice o odvolání.

Prchal přitom nemá žádnou významnou funkci. Je jen “řadovým” externím poradcem primátorky. Přesto je díky bezmezné důvěře Krnáčové tím, kdo v Praze spolurozhoduje o všem významném.