Sedlák versus Agrofert: Po potyčce na poli skončil jeho syn u lékaře

Spory o vlastnictví firmy Agro Jevišovice a možnost hospodařit na jejích polích mezi zemědělcem  Bohumírem Radou a společností Agrofert  ze svěřenského fondu Andreje Babiše s jarem znovu propukly naplno. Před lety manažeři Agrofertu nechali pole, na němž Rada osel, postříkat herbicidem. Letos došlo na poli k potyčce, po níž Radův syn vyhledal ošetření lékaře. Ten konstatoval údery do hlavy a škrcení. Agrofert jakékoli porušení zákona popírá.

O vlastnictví polí spadajících do majetku firmy Agro Jevišovice i o firmu samotnou probíhá letitý spor mezi zemědělcem Radou a Agrofertem. Rada tvrdí, že na polích má právo hospodařit. Agrofert to odmítá.

“Aniž by společnost Agro Jevišovice vyčkala rozhodnutí soudu, toto úterý dopoledne dva stroje této společnosti patřící do skupiny Agrofert začaly zpracovávat půdu na pozemcích, které užíváme. Syn Vojtěch se pokusil zadokumentovat dle nás tuto protiprávní činnost, přičemž byl fyzicky napaden jedním zaměstnancem společnosti Agro Jevišovice. Podle lékařské zprávy došlo k úderům do hlavy a škrcení z následkem lehkých zranění v obličejové části a na krku,” popsal incident Bohumír Rada.

Lékařská zpráva, kterou předložil jako doklad svých slov, inkriminovaná zranění skutečně konstatovala.

Lékařská zpráva o ošetření syna Bohumíra Rady

Společnost Agrofert nepopřela, že ke konfliktu došlo. Odmítá ale, že by se jeho lidé dopustili čehokoli nezákonného. A ke zranění Rady mladšího se nevyjadřuje s tím, že věc vyšetřuje policie.

“Pan Rada se pokouší neoprávněně hospodařit na cizím pozemku, který má nyní právoplatně v nájmu akciová společnost Agro Jevišovice. Zatím na části pozemků rozmetal čistírenské kaly smíchané se statkovými hnojivy. Jeho počínání jsme neprodleně oznámili na linku 158 a podali trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného užívání nemovitosti. Věc nyní prověřuje kriminální policie ve Znojmě,” stojí v prohlášení Agrofertu.

Spory mezi Radou, který je jedním z nejhlasitějších Babišových kritiků, sahají do roku 2011. Do té doby Rada vlastnil firmu Agro Jevišovice, z níž vybudoval jeden z největších tuzemských zemědělských podniků. Agrofert firmu převzal v roce 2011, kdy skončila v insolvenci. Rada tvrdí, že se do insolvence dostal proto, že jej Babiš ždímal. A to přes své Kostelecké uzeniny, které byly významným odběratelem Radovy živočišné produkce.

Babišova verze naopak zní: Agrofert přišel jako zachránce, protože jinak by Agro Jevišovice skončilo. “Když jsme od něj kupovali jeho firmu, byla totálně zdevastovaná, všude nepořádek, podvyživená zvířata… Zaplatili jsme za něj dluhy 830 milionů,” tvrdil Andrej Babiš.

Bohumír Rada se dodnes snaží u soudu převzetí své firmy zvrátit. Argumentuje tím, že Agrofert postupoval v rozporu se zákonem – porušil podle něj podmínky pro převod akcií z firmy na firmu tak, jak je definovala smlouva. Škodu, která mu měla vzniknout, už před časem vyčíslil na 11 milionů korun.