Šéf GIBS odmítl Babišovu výzvu k rezignaci, přišla kontrola z financí

Na generální inspekci bezpečnostních sborů od pondělí úřaduje mimořádná kontrola z ministerstva financí. Devět kontrolorů přišlo poté, co Andrej Babiš dvakrát vyzval šéfa inspekce Michala Murína k rezignaci a ten odmítl. “Tak to bude se skandálem,” reagoval podle Murína premiér.

Vláda v demisi pokračuje v personálních změnách, teď přišly na řadu bezpečnostní složky. Andrej Babiš podle zjištění Neovlivní.cz v uplynulém měsíci navštívil hned tři zástupce policie a inspekce a vyzval je k rezignaci. Jedním z nich byl i ředitel inspekce Michal Murín.

“Mluvili spolu celkem dvakrát, naposledy minulé úterý v osm hodin. Premiér to postavil tak, ať Murín řekne své podmínky odchodu a on je zváží. Argumentoval tím, že Murín nemá jeho důvěru. Když mu Murín řekl, že dobrovolně neodejde, Andrej Babiš reagoval v tom smyslu, že když to chce mít skandálem, bude to mít se skandálem,” popsal rozhovor pro Neovlivní.cz jeden z Murínových spolupracovníků.

Michal Murín rozhovor s Babišem identickými slovy potvrdil  Neovlivní.cz a pro Aktuálně.cz. “Víc to ale nechci komentovat,” řekl Murín.

Rozhovorem s premiérem to ale neskončilo. Ve čtvrtek přišel přípis z ministerstva financí a v pondělí nakráčelo na generální inspekci devět kontrolorů od Aleny Schillerové. A začali prověřovat, jak inspekce hospodaří, na co vynakládá peníze a podobně. Státní úřady přitom zpravidla kontroluje Nejvyšší kontrolní úřad.

Redakce Neovlivní.cz oslovila i ministerstvo financí se žádostí o vysvětlení, proč kontrola na GIBS probíhá. Odpověď zatím nedorazila. Kontrolu nicméně následně potvrdila generální inspekce ve svém oficiálním prohlášení.

Murín je už několikátým vysoce postaveným úředníkem, kterého se chce Babišova vláda v demisi zbavit. Už před koncem loňského roku to začalo odvoláním náměstků na několika úřadech, pokračovalo to šéfy dvou nemocnic, ředitelem CzechInvestu a nejnověji minulý týden ministr vnitra odvolal šéfa státní České pošty.

Šéf generální inspekce přitom není prvním člověkem  z bezpečnostních složek, který po nástupu Babišovy administrativy čelí tlaku na svůj odchod. Už v lednu rezignoval Zdeněk Blahut, náměstek civilní rozvědky a klíčový spojenec exministra vnitra Milana Chovance.

Další na řadě jsou pak podle zjištění Neovlivní.cz policejní prezident Tomáš Tuhým a pražský policejní šéf Miloš Trojánek. Ten se premiérovi postavil v kauze Čapí hnízdo, když podržel své podřízené, kteří se rozhodli premiéra, jeho rodinu a manažery stíhat pro podezření z dotačního podvodu.

A proč je dobré mít takovou generální inspekci pod kontrolou? Inspekce vyšetřuje mimo jiné prohřešky policistů. A řeší i vykonstruovaná trestní oznámení, kterými se různí obvinění pokoušejí zbavit nepohodlných policistů ze svých trestních kauz. I když se takové trestní oznámení nakonec ukáže jako nepodložené, při “správném” postupu inspekce může prověřování detektivů samotnou trestní kauzu, na které pracují, významně narušit.

Reakci ministerstva financí zjišťujeme