Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt končí

Jindřich Forejt, jeden z blízkých spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana, končí ve funkci šéfa hradního protokolu. Redakci Neovlivní.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Oficiální oznámení o jeho odchodu z funkce Hrad chystá na tento týden.

Jindřich Forejt byl dlouhé měsíce pro prezidenta nepostradatelný, byl v podstatě jeho stínem. Zároveň ale čelil soustavnému tlaku ze strany kancléře Vratislava Mynáře a prezidentova poradce a vlivného zákulisního hráče Martina Nejedlého. Ti se dlouhodobě s Forejtem neshodli a snažili se jej zbavit.

“Už je rozhodnuto, ve funkci šéfa protokolu skončil. Nyní se pro něj hledá nové uplatnění, je možné, že prezident si jej na Hradě ponechá,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj blízkého Hradu.

Dodal, že rozhodnutí padlo už na konci minulého týdne. “V pátek už byla Forejtova kancelář zapečetěna,” řekl.

A kdo mohl za prezidentovu virózu?

A kdo mohl za prezidentovu virózu?

Stejné informace redakce získala i z dalšího zdroje. Ten navíc dodal, že informace o Forejtově konci má být oficiálně oznámena až během nadcházejícího týdne. “Jindřich Forejt je nyní nemocný, leží doma,” vysvětlil.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v pátek na dotaz Neovlivní.cz Forejtův konec výslovně nevyvrátil. Uvedl pouze: “Takovou informací vskutku nedisponuji.”

Sám Jindřich Forejt zatím na dotazy ohledně svého odchodu z funkce nereagoval.

Navzdory tlaku Mynáře a Nejedlého měl Jindřich Forejt doposud toho nejvlivnějšího přímluvce: prezidenta Miloše Zemana, který jej vždy podržel. Forejtovi se ale nakonec podle zjištění Neovlivní.cz staly osudnými chyby, které šly přímo za hradním protokolem. Byl to zejména pozdní příjezd hlavy státu na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče.

Do nepříjemné situace se kvůli hradnímu protokolu dostal prezident i poté, co kritizoval amerického velvyslance Andrewa Schapira, že nedorazil na oslavy 28. října na Hrad. Ambassador ovšem ve Vladislavském sále seděl, což doložily fotografie. Prezidentova kancelář následně vydala prohlášení, v němž svalila vinu právě na Forejtův protokol.