Šéf kriminálky Pospíšek skončil. Jaká je jeho role v příběhu?

Milan Pospíšek, který byl tři roky ředitelem Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování, požádal o propuštění ze služebního poměru. Skončit se rozhodl v důsledku olomoucké razie ÚOOZ. Pospíškovo jméno totiž patří k těm, která se vyskytla na policejních odposleších.

O Pospíškově rozhodnutí informoval nepřímo v pátek na tiskové konferenci náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. “Policista, který patří do mé kázeňské pravomoci, mě včera požádal o propuštění ze služebního poměru. A po zvážení všech okolností jsem jeho žádosti vyhověl. Ředitel jednoho z celorepublikových útvarů mě také informoval, že jeho podřízený, vyšší policejní důstojník, požádal v rámci policie o přemístění na jiný útvar a tomuto opatření bylo vyhověno,” sdělil Laube.

Tímto důstojníkem má být podle ČTK náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Jach.

Napsali jsme k této kauze: 

» Čtyři obvinění po olomoucké razii: O jaké kauzy jde
» Policie podezírá olomouckého hejtmana z podplácení
» Detaily aféry Langer: Štěnice a schůzky v Cafe Delux
» Pro Langera si policie přišla do Pařížské

Zatímco Jachova role v probíhající aféře není zřejmá, na jméno Pospíška redakce Neovlivní.cz narazila, když měla možnost seznámit se s odposlechy, na základě kterých byly soudně povoleny domovní prohlídky.

Připomínáme, že po razii si obvinění vyslechly zatím čtyři osoby. Hejtman olomouckého kraje Jiří Rozbořil z ČSSD byl obviněn z podplácení a je stíhán na svobodě. Ve vazbě pak kvůli zneužití pravomoci úřední osoby (a účastenství na tomtéž činu) skončili náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj a byznysmen, přítel Ivana Langera Ivan Kyselý. Odposlechy ukazují, že důstojník vynášel podnikateli informace z vyšetřování a společně ovlivňovali řadu kauz.

Jednou z nich je aféra “policejní družky”, která se týká právě Pospíška.

Kadlec na jedné schůzce s Kyselým – od letošního února se sešli nejméně pětačtyřicetkrát – přišel s informací, že jim cifršpioni z ministerstva financí předali informace k bratrovi jedné z policistek, která působí na policejním prezidiu v Praze. Žena oba muže zajímala hlavně proto, že je družkou Pospíška.

Kadlec si následně nechal od svých podřízených shánět informace ohledně této ženy a také k samotnému případu, na který je cifršpioni upozornili.

Obratem je pak volal z pevné linky do Prahy na policejní prezidium, patrně Pospíškovi, zaznamenali si detektivové z ÚOOZ.