Šéf KSČM lobboval za obviněného Horáčka

Předseda komunistů Vojtěch Filip nevybíravě tlačil na finanční úřad kvůli podnikateli Tomáši Horáčkovi, dnes stíhaného v souvislosti s korupcí ve zdravotnictví. Šéfovi ústeckého finančního úřadu Filip v korespondenci vytýkal postup proti Horáčkovi a kontroly v jeho chráněné dílně označil za diskriminační a účelové.  Filip doposud své kontakty s Horáčkem bagatelizoval.

Rozsah byznysových aktivit šéfa českých komunistů Vojtěcha Filipa je rozsáhlý. Většinou ale zůstává skrytý. Část jsme popsali zde, s dalším střípkem nyní přišel deník Právo. Získal korespondenci  z přelomu let 2017-1018 mezi Filipem a šéfem ústeckého finančního úřadu Janem Havlíčkem ohledně kontrol, které v u Horáčka prováděli místní zaměstnanci berňáku.

“Filip v dopisech ostře kritizuje kontroly úřadu, které v dílně odhalily možné zneužívání evropských dotací. Osočuje úřad z toho, že jedná vůči Horáčkově firmě nezákonně a diskriminačně. V korespondenci dále píše, že kontrola podle něj byla účelová, s jedinou snahou poškodit dobré jméno Horáčkova podniku. Na postup úřadu si Filip stěžoval jen půl roku předtím, než policie podnikatele obvinila a kvůli podezření z machinací se zdravotnickými zakázkami poslala do vazby. Spolu s ním je stíhána i zmíněná dílna,” píší autoři článku v Právu.

Psali jsme
» Když byznys zařizují soudruzi
» Filip míří do Číny. Řeč přijde i na Huawei
» Žebříček Čechů, kteří slouží Putinovi: Vojtěch Filip
» Babiš už s Filipem projednával výměnu Ťoka

Komunistický lídr nejprve reportérům popřel, že by za Horáčka kdy lobboval. Když byl ale konfrontovaný s obsahem dopisů, reagoval slovy: pouze jsem se ptal.

A co přesně Filip úředníkům psal? “Vážený pane řediteli, doufám, že si uvědomujete, že společnost První chráněná dílna zaměstnává řádově stovky zaměstnanců, včetně vysokého počtu osob se zdravotním postižením a ukončení její činnosti by mělo nepříznivý dopad na zaměstnanost v širším regionu,“ píše podle listu v dopise, v němž mluví o šikanózním postupu. A na závěr hrozí sněmovnou a NKÚ: „Jsem si vědom, že k podrobnějšímu prověření postupu správce daně je příslušný kontrolní výbor Poslanecké sněmovny a Nejvyšší kontrolní úřad, věřím však, že obsah vaší odpovědi nevyvolá potřebu jejich zapojení.“

Nad obsahem dopisů se pozastavil i ředitel finančního úřadu Havlíček. “Ze strany politika jsem se s tím (dotazy a zájem o konkrétní podnik – pozn. red.) setkal poprvé. Nicméně měl na to nárok a já jsem mu odpověděl. Překvapilo mě to. Můžeme samozřejmě licitovat o tom, jakou to bylo podáno formou, to je jedna věc,” citovalo Právo ředitele úřadu Havlíčka.

Tomáš Horáček je dnes stíhaný na svobodě kvůli podezření z korupce a rozsáhlého ovlivňování zakázek v nemocnicích. Spolu s ním je stíháno dalších čtrnáct lidí právě z nemocnic a firem, které zakázky získávaly.

Horáček se podle posledních zpráv rozhodl s policií spolupracovat. S ohledem na jeho značné politické kontakty je pravděpodobné, že některé politiky čekají bezesné noci.