© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Převedením podniků do svěřenského fondu český premiér podle šéfa protikorupční organizace TI Davida Ondračky svůj střet zájmů nevyřešil. “Bylo to jen na oko.” Ondračka věří, že ho k tomu donutí nová pravidla, která přijal Evropský parlament. I bez nich ale TI hodlá během léta podat podnět, aby Brusel dotace pro Agrofert prozkoumal.
Evropský parlament schválil v minulých dnech nová pravidla pro střet zájmů při čerpání dotací. Nařízení nově zakazuje politikům v exponovaných funkcích pobírat dotace. Týká se i českého premiéra Andreje Babiše. Bude muset doložit, že neovládá svěřenský fond, kam zaparkoval holding Agrofert, který je největším příjemcem dotací v Česku. Pokud to nedoloží, bude se muset vzdát funkcí nebo holding přijde o dotace.
“Zpřísnění vítám, navazuje logicky na debatu kolem rozkrývání skutečného vlastnictví a střetu zájmu ve vztahu k veřejným penězům – dotacím, EU fondům, zakázkám. Nejzajímavější posun je od ovládající osoby ke skutečnému vlastníkovi, což by do značné míry řešilo složité otázky kolem trustů a svěřenských fondů,” říká v rozhovoru pro Neovlivní.cz šéf protikorupční organizace David Ondračka.
Neo: Transparency působí jako mezinárodní organizace, existuje podle vašich zkušeností jiný stát, kde by byl premiér největším příjemcem dotací?
Jsme světový unikát, protože máme oligarchu s rozsáhlým byznysovým impériem přímo v čele vlády. Ale jinak otevřených kleptokracií je na světě požehnaně. Vidíme trend hlav států, které kvůli korupci odstupují a čelí soudu – Brazílie, Jižní Afrika, Malajsie, Izrael, Pákistán. Zneužívání dotací je mnohde velmi oblíbená disciplína.
Neo: Co je vůbec na tom, že politici čerpají dotace, o kterých rozhodují, špatně?
Do očí bije střet zájmů, politik přímo rozhoduje o osobním prospěchu, veřejný zájem jde bokem. Ničí to důvěru ve stát, ostatní konkurenti mají pocit, že nemají šanci a nemá cenu jít soutěžit. Současná vláda pokračuje ve stylu minulých, stále jsou obsazováni ministři s evidentním střetem zájmů.
Většina problémů souvisí s možností tajit konečného majitele, toho na konci vlastnického řetězce firem. Transparency International, jako největší mezinárodní protikorupční organizace, využívá svou síť, chceme dosáhnout globálního registru konečných majitelů. Zatím se to zdá jako sen, ale dosáhneme ho. Jdeme tvrdým tlakem na otvírání vlastnických struktur minimálně u firem, které získávají veřejné prostředky na národní i evropské úrovni. Jsem v globální správní radě TI a je to jedna z mých hlavních priorit.
Neo: Před několika dny jste zveřejnili informaci, že dotace pro společnosti ze svěřenského fondu premiére Babiše byly poskytnuty protiprávně. V čem stručně problém spočívá?
Babiš ve vládě byl od začátku v obrovském střetu zájmů, nechtěl ho řešit. Novela zákona o střetu zájmů (lex Babiš) ho k tomu měla donutit, ale převedením do trustů to udělal jen na oko. Jako skutečný majitel má stále rozhodující vliv, což prokazují informace ve slovenském registru partnerů veřejného sektoru. Na evropské úrovni je shoda, ze firmy politiků nemohou získávat dotace, my chceme přezkum Evropské komise, zda Babiš a Agrofert tato pravidla neporušují.
Neo: Agrofert i Andrej Babiš tuto interpretaci odmítají. Co tedy s tím bude dál?
Transparency podá dva podněty – na porušení českého zákona a Evropské komisi. Na české úrovni kvůli vlastnictví médií, na evropské úrovni, zda byly dotace holdingu Agrofert čerpány oprávněně. Pracujeme na nich, podáme je během léta, chceme být naprosto precizní, Agrofert se bude bránit tvrdě.
Neo: Je vůbec možné problému s dotacemi předejít? Co byste doporučili, aby se v budoucnu zamezilo politickému střetu zájmů u dotací?
-Chtějme po politicích nejen profesionalitu, ale i integritu. A začněme otevřením vlastnických struktur, ať je jasně vidět, kdo ovládá a vlastní firmy, které čerpají veřejné peníze.