Senátoři proti novele, která má ochránit velké firmy před stíháním

Vlivní politici v senátu dali najevo, že se jim nelíbí nenápadná změna v zákoně o trestní odpovědnosti právnických osob, která podle expertů fakticky zajišťuje velkým stíhaným společnostem beztrestnost. Novelu, která hladce prošla sněmovnou, odmítají jak senátoři opoziční ODS, tak i vládní ČSSD.

Pokud by občanští demokraté spojili síly s konkurenčními sociálními demokraty, mají v Senátu většinu.

A podle serveru iDnes.cz se tato “senátní většina” chystá postavit novele zákona, kterou na návrh ex-ministryně spravedlnosti Marie Benešové protlačila sněmovnou vláda.

O kauze Agrotec:

» Kauza Neovlivní.cz: Babišův Agrotec spěje k soudu, policie navrhla obžalobu
» Benešová připravila právní kličku. Přitom hájí firmu, které se dotkne
» Agrotec možná soudu unikne, chystá se změna zákona
» Obhajoba Agrotecu: Je to kampaň!
» Agrotec byl kolečkem na vyvádění peněz z pošty, píše policie

O Metrostavu:

» Právní bitva o Metrostav je na spadnutí, policie posílá spis žalobci
» Kdo jsou lidé, kteří svedou bitvu o Metrostav
» Tři kauzy ohrožující Metrostav

Díky návrhu by mohly z trestních kauz vyklouznout například koncerny Agrotec (majetek ministra financí Andreje Babiše, stíhaný kvůli machinacím v České poště) nebo Metrostav (zde se stíhání týká podvodů ve veřejných zakázkách v kauze Davida Ratha).

“Novelizaci zákona včetně všech pozměňovacích návrhů odhlasovali poslanci koaličních stran s podporou komunistů a Úsvitu bez větší pozornosti médií ve středu 23. března, zatímco se zraky všech upíraly na Andreje Babiše, který měl ve Sněmovně vysvětlovat kauzu Čapí hnízdo,” uvedl svou zprávu iDnes.cz, který zároveň zjistil, že senátoři ČSSD změnu zákona na rozdíl od stranických kolegů poslanců odmítají (odkaz »)

“Vláda deklarovala, že zpřísní trestní odpovědnost právnických osob, ale tohle ustanovení by je mohlo vyviňovat, zejména ty největší a nejbohatší,” cituje server Miroslava Antla, sociálně-demokratického předsedu ústavněprávního výboru Senátu.

S novelou podle iDnes nesouhlasí ani šéf senátorů ODS a rovněž člen výboru Jaroslav Kubera: “Je to jen další posilování represí,” prohlásil Kubera, který za velký problém považuje právě ustanovení, které by zbavilo velké korporace hrozby trestního soudu. “V tomto případě s nimi ani nemusím mluvit, my budeme novelu odmítat,” řekl s odkazem na kolegy v klubu ODS.

Co prosadila do návrhu politička Marie Benešová:

  • Firma, která prokáže, že se dost snažila, aby její manažeři nejednali protiprávně, se může zbavit trestní odpovědnosti.
  • Právnickou řečí jde o paragraf 8 v novém znění: “Právnická osoba se trestní odpovědnosti podle odstavce 1 až 4 zprostí, pokud vynaložila veškeré úsilí, které na ní bylo možné požadovat, aby spáchání protiprávního činu osobami uvedenými v odstavci 1, zabránila.”
  • Jaký dopad bude mít novela na trestní řízení, vysvětlil před časem pro Neovlivní.cz prezident Unie státních zástupců Zdeněk Matula: “Bude-li tomuto návrhu vyhověno, půjde o tak zásadní legislativní změnu, která velmi pravděpodobně povede k zastavení podstatné většiny všech dosud neskončených trestních stíhání právnických osob,” řekl (více zde »).
  • V praxi totiž bude stačit doložit, že daná společnost má etický či protikorupční kodex. Velké společnosti typu Metrostav či Agrotec takové dokumenty – například compliance – běžně mají.