Senátoři vyzvali vládu, aby nedávala bonusy Agrofertu

Senátní komise chce zrušit vládní nařízení o miliardových kompenzačních bonusech za emisní povolenky

Senátní komise pro dohled nad veřejnými rozpočty žádá, aby vláda ustoupila do vyplácení kompenzačních bonusů pro vybrané velké firmy, včetně premiérova holdingu Agrofert. Jak jsme odhalili před měsícem, Babišova vláda v tichosti rozhodla, že pošle desítky miliard korun zmiňovaným firmám jako kompenzaci rostoucích cen emisních povolenek.

Babišova Precheza, která má také dostat bonusy Shutterstock/Tomáš Vynikal

Senátoři z komise dnes připravili pro plénum usnesení, v němž postup Babišovy vlády zkritizovali a navrhli zastavení programu v jeho současné podobě. Kritizují především fakt, že na bonusy dosáhnou jen velké firmy, a nadto společnosti premiéra, což komise označila za protiprávní.

“Poskytnutí podpory ve prospěch společností ze Svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše je zjevně protiprávní a MPO by poskytnutí takové podpory mělo zamezit,” stojí v důvodové zprávě komise, kterou má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

Senátoři navíc upozorňují, že cena elektřiny na trzích se v posledních letech neměnila, a tedy nevznikla potřeba kompenzací za rok 2020. “Podpora za rok 2020 se přiznává post hoc, tedy až zpětně za rok 2020, kdy už neovlivní dopad do hospodaření a plánování firem.  Podpora za rok 2020 je vzhledem k poskytnutí ex-post a vzhledem k ceně elektřiny v tomto roce neúčelná, nehospodárná a neefektivní,” píší senátoři.



Cena elektřiny v roce 2020, kdy mají kompenzace začít, byla v průměru nižší, než v roce 2019, kdy se kompenzace nevyplácely. Zdroj: Senát ČR

Proto doporučili kolegům senátorům, aby plénum přijalo následující usnesení:

  1. Senát konstatuje, že Nařízení vlády č. 565/2020:
    1. zavádí zjevnou diskriminaci jiných možných oprávněných příjemců, kdy jsou vyloučeny malé a střední podniky a budou podporovány pouze velké společnosti;
    1. podpora za rok 2020 je vzhledem k proplacení ex-post a vzhledem k ceně elektřiny v tomto roce neúčelná, nehospodárná a neefektivní;
    1. kritéria pro výši podpory podle § 5 N.V. 565/2020 jsou nehospodárná a vláda v ní uplatňuje opačný postup než při podpoře podnikatelům, kterým zakázala podnikat v souvislosti s pandemií, kteří ve stejných prahových hodnotách jako v N.V: 565/2020 na podporu vůbec nedosáhnou;
    1. poskytnutí podpory dle tohoto nařízení ve prospěch společností ze Svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše bude zjevně protiprávní.

V návrhu usnesení také stojí žádost, aby vláda program změnila tak, aby odstranila výše uvedené výtky.

Vládní nařízení podepsal Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec 30. listopadu 2020. Připravil jej pak ministr Brabec spolu s kolegou z MPO Karlem Havlíčkem.

Stalo se tak v době vrcholící koronavirové epidemie, kdy vláda dluží zdravotníkům covidové odměny, odmítá adekvátně odškodňovat zavřené podniky a ministryně financí Alena Schillerová otevřeně mluví o tom, že v lockdownu země ekonomicky vydrží jen do půlky letošního roku. Pak bude vláda podle ní navyšovat půlbilionový schodek.

Na kompenzační bonus pro Agrogert a spol. ale vláda peníze ve státním rozpočtu našla.

JEN PRO VYBRANÉ

To, že se miliardové kompenzace budou týkat jen omezeného okruhu firem včetně Babišova Agrofertu, přitom vyplývá přímo z důvodové zprávy k vládnímu nařízení.

Ve zprávě je uvedeno, že na bonusy dosáhne asi jen sto firem, jejichž byznys spadá do dvaceti výslovně vyjmenovaných kategorií. Premiérův holding splňuje kritéria například díky výrobě hnojiv, chemických látek, polypropylenu a jiných plastů a dalších produktů. (Kompletní seznam je přiložený pod článkem)

Mluvčí Agrogertu na dotaz Neovlivní.cz nepopřel, že holdingové společnosti budou o kompenzaci žádat.

“Předpokládáme, že pro nás platí stejná legislativa a stejné podmínky jako pro všechny ostatní firmy v České republice. V současné době nařízení vlády analyzujeme. Zatím žádná z našich firem žádost nepředložila, ale je pravděpodobné, že některé naše společnosti žádost podají,” uvedl mluvčí koncernu Karel Hanzelka.

A holdingové firmy jsou podle zjištěné Neovlivní.cz připraveny, jak dokládá například podnikový časopis Babišových chemických závodů v Přerově.

“Poprvé byly ověřovány provozní údaje z výroby kyseliny sírové pro účely kompenzace nepřímých nákladů na spotřebu elektrické energie v návaznosti na novou legislativu, která umožňuje způsobilým odvětvím, kam patří i výroba kyseliny sírové, zčásti kompenzovat, formou státní podpory, náklady na nakoupenou elektřinu, ve kterých se nepříznivě promítá neustále rostoucí cena emisní povolenky v EU,” stojí v únorovém magazínu Prechezy.

Přerovské chemické závody budou požadovat bonusy z veřejných peněz i přesto, že jde o jeden z nejvýdělečnějších podniků z premiérova svěřenského fondu. Poslední roky Precheza Andreji Babišovi vydělávala zhruba miliardu korun.

Bonusy pro Agrofert popisujeme v dubnovém časopise Neovlivní v hlavním textu s názvem Poslední hostina. Jaké další odsávání miliard ze státního rozpočtu vládní politici nachystali? Předplatné ZDE


Koláž: Neovlivni.cz

Text vznikl za podpory NFNZ

Zdroj náhledové foto: Shutterstock/Tomáš Vynikal

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email