Senátorka o nahrávce z Mostu: Jsme tu zkrátka na Klondiku

Není to ani půl roku, co lidé z hnutí ANO připravili puč proti vlastnímu primátorovi v Ústí nad Labem. Před čtrnácti dny komunální politici ze stejného hnutí sehráli roli v rozpadu koalice v Mostu. A nyní je místní zastupitel ANO spolu s kolegy z KSČM a Sdružení Mostečané Mostu zachycen na nahrávce, když loví přeběhlíka za Severočechy na sliby bytů a funkcí v městských firmách. Senátorka za Severočechy Alena Dernerová říká, že tak vypadá v Ústeckém kraji boj o moc.

NEO: Policie začala vyšetřovat podezření z korupční nabídky, kterou měli vašemu zastupiteli za Severočechy učinit zástupci KSČM, ANO a Sdružení Mostečané Mostu. Ti naopak podávají trestní oznámení za to, že jejich korupční nabídku zastupitel nahrál. Co se to na Mostecku děje?

Alena Dernerová – senátorka, zastupitelka Mostu. Foto: senat.cz

Alena Dernerová – senátorka, zastupitelka Mostu. Foto: senat.cz

Obecně nazývám Ústecký kraj jako Klondike. A Most do něj zkrátka spadá. Mě už to ale až tak moc nepřekvapuje, protože za dobu působení v politice jsem si na řadu věcí vznikla. Je to zkrátka boj o moc. Boj o ztracenou moc.

NEO: Máte na mysli, že se snaží vrátit na své pozice poté, co se v Mostě před dvěma týdny rozpadla vládní koalice?

Ano.  Již před delší dobou, zhruba v červnu, na zastupitelstvu koaliční partneři podpořili návrh opozičních Mostečanů. Tehdy jsme začali tušit, že bude nějaký problém, který následně eskaloval do pádu koalice.

NEO: V Mostě opakovaně jednají ve shodě zastupitelé za ANO a KSČM. Oč jim jde? Jen o správu města?

O řízení města ruku v ruce se záležitostmi a benefity, které jsou s tím spojené. Jde o řízení městských podniků, obsazování dozorčích rad, o ovládnutí sportovních aktivit, na které město přispívá.

NEO: Na nahrávce zaznívá, že lidé z ANO a KSČM jsou schopni – kromě bytu a práce – zařídit i místa v dozorčích radách a představenstvu městských firem. Takto to chodí v Mostě běžně?

Musím se přiznat, že ta přímočarost mě překvapila. Děsím se momentu, kdy bychom museli říct, že se tu podobné posty obsazovaly jako malá domů pro někoho. To by bylo tristní.

NEO: Takže jste o podobných praktikách nevěděla?

Víte, to je těžké. Můžete mít tisíc signálů, ale když nejsou podložené, je to na nic. Ano, signály jsem měla, ale abych mohla někoho chytit za ruku, to ne.

NEO: Jde už o třetí případ puče v komunální vládní koalici, do něhož jsou zapojeni lidé z relativně nového hnutí ANO. O čem to podle vás svědčí?

Vždycky říkám, že je všechno o lidech. Ne všichni politici z ANO jsou špatní, do jednoho pytle bych je nehodila. Jsou tam samozřejmě čestní lidé, kteří chtějí, aby se zákony a pravidla hry dodržovaly. A pak tam jsou lidé, kteří třeba neunesou už jen to, že se stanou politickým nominantem, a v ANO vidí jen příležitost.

NEO: Jakou motivaci měl podle vás onen zastupitel, který si korupční nabídku nahrál?

Z toho, co o tom vím, vyplývá, že byl opakovaně atakován a vyzývám k nějakým politickým přestupům a byl zjevně v zoufalé situaci. Neměl by důkaz. Takže myslím, že to byla v jistém smyslu ochrana sebe sama, asi z toho byl vyřízený. Kdyby to udělal na první schůzce, mohli bychom mít pochyby. Ale už i novináři píší, že nahrávka vznikla až po opakovaném tlaku.

NEO: Co s případem jako Severočeši budete dělat?

Příští týden bude zastupitelstvo a musíme se poradit. Osobně jsem z toho smutná. Šla jsem do politiky, abych byla užitečná a takové situace, kdy mě zklamou lidé kolem mě, mě vždycky rozhodí. Člověk se stále učí.