Šestá dávka, Babišův vlastní gól. Proto je málo vakcín

Smlouvy s dodavatelem byly uzavřeny na dávku, nikoli lahvičku. Pfizer tak po zavedení šesté dávky pokrátil dodávky o 20 procent

“Všechny vás zdravím, chci vám říct důležitou věc o 6. dávce z lahvičky. Z lahvičky jde běžně natáhnou namísto pěti dávek vakcíny plných šest dávek…Začal jsem hned konat. Kontaktoval jsem předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyen a kancléřku Angelu Merkelovou, která měla do konce roku 2020 předsednictví, a požádal jsem, aby se EU zachovala stejně jako Izrael a Spojené státy. Než se tak stane, tak naše české Ministerstvo zdravotnictví už 29. 12. v 19:30 oficiálně povolilo, že se na našem území může používat 6. dávka,” napsal premiér Andrej Babiš 2. ledna do svého pravidelného hlášení.

Ilustrace: shutterstock

Jak ale minulý týden popsal britský list Financial Times a následně zveřejnila německá televize ARD, z celé akce šestá dávka se stal “vlastní gól.

Americká společnost Pfizer totiž unijní země upozornila, že smlouvy byly uzavřeny na jednotlivé dávky, nikoli lahvičky. Pokud tedy jednotlivé státy nyní vytahují z jedné lahvičky šest dávek, musí počítat se snížením dodávek. A to až o adekvátních dvacet procent.

“Dodáváme do zemí v souladu s našimi dohodami o dodávkách a příbalovými letáky platným v dané zemi a splníme naše závazky v oblasti dodávek v souladu s našimi smlouvami – které jsou vždy založeny na dodávkách dávek, nikoli lahviček,” napsala firma Pfizer v oficiálním stanovisku.

Podobu smluv prezentovanou firmou Pfizer následně během čtvrtka potvrdila pro TN.nova.cz i mluvčí resortu zdravotnictví Barbora Peterová. “Ano, smlouvy jsou skutečně uzavřeny na dávku,“ řekla.

Komplikace se šestou dávkou přichází v nejméně vhodnou dobu. Společnost Pfizer totiž současně přestavuje výrobní závod v Belgii, aby zvládal větší objem výroby. Dočasně je tak výroba snížena.

Agentura Reuters již dříve uvedla, že společnost Pfizer měla do letošního března dodat do unijních zemí asi 80 milionů dávek. Po škrtech to bude o více než šedesát procent méně, dorovnat by měla dodávky v druhém kvartále.

Dopady “šesté” dávky a přestavby výrobního závodu vidíme v praxi už tento týden. Česká republika nemá vakcíny, aby očkování pokračovalo. Se štěstím se podaří pouze dát druhou dávku těm lidem, kteří již dostali první.


ČTĚTE TAKÉ: Premiér boj s covidem vzdal. Nic neřídí a čeká, až se epidemie přežene


To, že se blíží problém, přitom vláda moc dobře věděla. Zástupci unijních států jednali s firmou Pfizer o šesté dávce podle Financial Times už minulý týden. Na potíže s chybějící vakcínou upozorňovali na základě informací z terénu i hejtmani.

“Pfizer prý příští týden dodá jen 67% objednaných vakcín. Další dva pak 80%. Fakt nechci prudit, ale pak už ministr musí lidem říct, že tohle fakt nebude stačit ani na přeočkování těch z ledna a očkování seniorů 80+ z registru se příští týden fakticky zastaví,” prohlásil minulý týden jihočeský hejtman Martin Kuba.

Až tuto středu pak ministerstvo zdravotnictví skutečně vydalo pokyny pro očkovací centra, aby očkování přerušily. “Přerušení očkování první dávkou a pozastavení rezervací na očkování první dávkou doporučuje ministerstvo zdravotnictví utlumit po dobu následujících 14 dnů,” oznámila mluvčí resortu Barbora Peterová.

Mediálně ovšem tento výrok vypadal špatně, ministr zdravotnictví Jan Blatný jej proto obratem popřel. Stejně tak premiér Babiš tvrdil, že to je jen nešťastná formulace. Současně ale přiznal, že se očkování fakticky přerušuje. “Já si myslím, že ministerstvo zdravotnictví úplně zbytečně psalo jednotlivým očkovacím centrům věc, která je z mého pohledu samozřejmá,” řekl na tiskové konferenci.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email