© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Pro místní byla často poslední instancí, za kterou se vypravili, když jim úřady v boji s korupcí či nepravostmi mocných nepomohly. Alena Dernerová ale nyní musí bojovat o to, aby vůbec mohla obhajovat senátorský post. Roztržky v hnutí Severočeši.cz, za které jako nezávislá kandidovala, týden před volbami vyústily mimo v její vyškrtnutí z kandidátky.
Dnešek rozhodne. Zmocněnkyně Severočechů Hana Janíčková, kterou polovina hnutí neuznává, včera podala návrh na zrušení kandidatury všech kandidátů hnutí do krajských voleb a navrch přidala i jméno senátorky Aleny Dernerové, která post obhajuje.
Úředníci mosteckého magistrátu by měli právě dnes o návrhu o vyškrtnutí Dernerové rozhodnout. Sama senátorka uvedla, že pokud se nebude moci voleb účastnit, obrátí se na soud. “Celou akci považuji za nehoráznou a vůbec nechápu, jak se takhle může někdo chovat. Je z toho zjevné, že prostě vadím,” uvedla pro Neovlivní.cz senátorka, kterou redakce zařadila na čtvrté místo žebříčku vlivu v Ústeckém kraji. Najdete zde.
To, že je akce cílená na vybrané postavy severočeské politiky, potvrzuje i fakt, že Jaroslav Doubrava – druhý z kandidátů za toto hnutí – v kampani do senátu pokračuje dál. Zmocněnkyně Jeníčková totiž návrh na vyškrtnutí ústeckého senátora Jaroslava Doubravy nepodala. “Pan Doubrava byl vždycky slušný člověk,” zdůvodnila to v Deníku Jeníčková.
Životopisy obou kandidátů jsou přitom jako noc a den. Doubrava byl do roku 2010 členem KSČM, v politice působí od roku 1978. V regionu prosazuje prolomení těžebních limitů a za své zahraničně-politické eskapády si vysloužil kritiku napříč partajemi. Mimo jiné kvůli své obhajobě anexe Krymu či cestě na volby v separatistickém Donbasu . Za to jej také Ukrajina zařadila na sankční seznam, vedení senátu se od Doubravovy pozorovatelské mise ostře distancovalo.
Dernerová se před vstupem do politiky živila jako dětská neuroložka, praxi si ponechala i po svém zvolení do senátu a do zastupitelstva Ústeckého kraje. Mimochodem v roce 2012 kandidovala do zastupitelstva na posledním místě kandidátky Severočechů, voliči ji ale kroužkováním poslali na první místo, před lídra a zakladatele hnutí Jiřího Zelenku. Svou politicku kariéru spojila se systematickým upozorňováním na předražení nákupů ve zdravotnictví, přispěla k vyšetření machinací s evropskými dotacemi na severu či v Krajské zdravotní.
Dokázala si získat mocné spojence i v Praze, jeden čas ji bezvýhradně naslouchal i Andrej Babiš. Za své postoje získala cen lékařské komory za statečnost a Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost, kterou uděluje Nadace Charty 77.
Severní Čechy si díky divokým praktikám, které přerostly i do politiky, vysloužily nálepku Severočeské Palermo. Po předchozích komunálních volbách to vypadalo, že minimálně v některých klíčových městech v severních Čechách se mapa vlivu začíná výrazně přepisovat. Stačilo pár měsíců a je jasné, že stoupenci starých pořádků mají znovu navrch.
Detailní zprávu o fungování politiků a podnikatelů na v severních Čechách najdete tu.