Show za miliony končí. Česká vakcína nebude

Vývoj české vakcíny na covid-19 prezentovali Vojtěch s Babišem. Nový ministr zdravotnictví ale projekt zastavil.

“Česká republika zahájila přípravu k cestě k vakcíně na covid-19. Celá řada zemí usiluje o vývoj a Česko se zařadí do pelotonu těchto zemí,” oznámil 4. května Adam Vojtěch coby ministr zdravotnictví.

O půl roku později je všechno jinak, Česko na pelotonu nebude. Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný totiž vývoj české vakcíny ukončil.

“Ve chvíli, kdy bude brzy k dispozici komerční produkt, tak není důvod ve vývoji pokračovat. Ten tým má ale svou hodnotu a já se s nimi budu rád bavit o tom, jak jejich výzkum využít do budoucna,“ citovala jej CNNPrima News.

Vývojem vakcíny pověřil Vojtěch po konzultaci s premiérem Andrejem Babišem poslankyni za jeho hnutí ANO a lékařku Věru Adámkovou. Ta se také nedávno pochlubila v premiérových v Lidových novinách, že už její tým připravil prototyp vakcíny. Nový ministr Blatný ale nadšení týmu nesdílel a projekt zastavil.


Česká vakcína nebude. Foto: Shutterstock.com

Do samotné první fáze výzkumu přitom měl stát podle původních propočtů Adama Vojtěcha investovat patnáct milionů korun.

Celý projekt od začátku experti kritizovali. Mimo jiné kvůli osobě poslankyně Adámkové, která je držitelkou anticeny Bludný balvan z roku 2018, kterou jí Český klub skeptiků Sisyfos udělil za “blábolení a šíření pitomostí v oblasti zdravotnictví a vědy”.

Premiér Andrej Babiš se ale svojí poslankyně opakovaně zastal: “Paní profesorka Adámková je hlavně z IKEMu, je to lékařka. Jestli je poslankyně, nehraje roli. Pokud jsou tady nějaké instituce, které chtějí řešit vakcínu, ať ji řeší.“

Plán na vývoj vakcíny v režii Adámkové vzbudil podezření i u Učené společnosti v čele s předsedkyní, mikrobioložkou Blankou Říhovou. Ti zpochybňovali mimo jiné zkušenosti i kompetence výzkumného týmu. A obávali se, aby celý projekt nepoškodil úspěchy českých vědců v boji se závažnými infekcemi.

“Koncept projektu na vývoj inaktivované vakcíny proti koronaviru za několik desítek milionů korun zcela zlehčuje závažnost celé problematiky a vyvolává podezření, že u jeho zrodu stáli lidé bez kompetentních znalostí a potřebných zkušeností nejen z oblasti výzkumu a výroby vakcín, velmi pravděpodobně však též z oblasti mechanismů imunitní odpovědi u virových infekcí,“ napsali signatáři dopisu.

Ukončení projektu české vakcíny přichází v době, kdy společnosti Astra Zenecca a Pfizer hlásí devadesátiprocentní účinnost svého výrobku. Právě od nich Česká republika objednala pět milionů dávek vakcín.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , ,