Shrnuto za vás: Hlavní zprávy týdne na Neovlivni.cz

To nejdůležitější, co jsme zjistili v 16. týdnu roku 2015.

Byl to týden, ve kterém hradní kancléř Vratislav Mynář znovu prokázal svou sociální inteligenci. A to když obhajoval svou mzdu. Po dvou letech kličkování byl nucen zveřejnit, kolik bere; s odměnami je to v průměru 120 tisíc korun čistého. Tedy na 170 tisíc korun hrubého – víc, než má premiér Sobotka. „Není to, jako kdybych šel do Kolbenky, kdy přijdu v osm a ve čtyři si píchnu na vrátnici a odcházím. Takhle spokojený být nemůžu,“ řekl kancléř dolních deseti milionů. Neboli: Zdravíme manuálně pracující, trhněte si!

V médiích se horečnatě spekulovalo, zda se exministr dopravy Aleš Řebíček zbavil fotbalové Slavie; podle Hospodářských novin byl za klub ochoten zaplatit kazašský ropný magnát Talgat Bajtazijev 50 milionů eur; všichni zúčastnění ovšem transakci popřeli, tak uvidíme.

Mf Dnes pod titulkem Bakalovo odcházení informovala, že uhlobaron Zdeněk Bakala zahájil ústup z těžce zadlužené NWR, majitele OKD: “Bude si sice dál držet kontrolu nad čtvrtinovým balíkem akcií (…), ale už se nechce podílet na dalších záchranných operacích ve firmě, do níž musel loni nalít miliardu korun, aby odvrátil její krach.”

Špatné zprávy z Německa: Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe, která v Bavorsku skladovala pro Česko zásoby nafty, předběžně neuznal žádnou z českých pohledávek. Můžeme si odepsat bezmála dvě miliardy korun.

A jinak se politici předháněli v tom, kdo hlasitěji přibouchne dveře před možnými migranty z Afriky. Pár dní poté, co smrt ve Středozemním moři našlo na jedné kocábce přes 800 lidí, vzkázal šéf Starostů Petr Gazdík na proruských Parlamentních listech, že s těmito nevzdělanými lidmi, co neumějí jazyky a nedají se využít na evropském trhu práce, nelze mít žádné slitování. Au.

A malá odbočka k bulváru: Monika Babišová, která provázela svého partnera vicepremiéra na cestě po USA, si ve státech zashoppingovala. Nakoupené zboží – třeba kabelku Stella McCartney za 26 tisíc korun -, však zapomněla proclít.

Tolik ze zpráv, kterým jsme se na Neovlivni.cz nevěnovali. Tématem, kterému jsme se naopak věnovali podrobně a které proniklo do dalších médií, byla bratrovražedná přestřelka v ANO mezi ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou a náměstkem z financí Lukášem Wagenknechtem.

Šlechtová vs. Wagenkecht

Zdroj: Z facebookového profilu Karly Šlachtové

Podstatou sporu je audit IT zakázky MMR na systém monitorující čerpání evropských fondů, který vypracoval Wagenknechtův tým. Audit konstatoval, že systém je předražený a existuje podezření z podvodu a kartelu.

Ministryně závěry auditu už počátkem dubna odmítla, před pár dny pak spor vyhrotila, když svolala tiskovou konferenci a veřejně označila auditory za škůdce.

Deníku Neovlivni.cz se podařilo získat dokumentaci k výběrovému řízení na miliardovou zakázku. Vyplývá z ní, že firmy, které se tendru účastnily, předložily v podstatě identické nabídky. Podklady od Tesco SW a sdružení Hewlet-Packard a Datasys se shodovaly nejen v textových částech, ale i v grafických prvcích. Auditoři ministerva financí to v závěrečné zprávě, kterou má deník Neovlivní rovněž k dispozici, popsali jednoznačně. Případ nadále sledujeme.

Novinky od Krejčíře

Radovan Krejčíř

Deset let od Krejčířova legendárního útěku z černošické vily získal deník Neovlivní.cz detaily z utajované akce české policie a zpravodajských služeb. Speciální tým, který dostal za úkol podnikatele vypátrat, vznikl v létě 2005. O náklady spojené s pátráním rovným dílem podělilo ministerstvo financí a ministerstvo vnitra, celkem šlo o 20 milionů korun.

Zjistili jsme také, že operativcům život usnadňoval sám Krejčíř. Na Seychelských ostrovech, kam se uklidil nejprve, si byl svou nedotknutelností tak jistý, že veškeré transakce řešil po telefonu. Ten mu přitom agenti odposlouchávali. Dostali se tak k obchodním informacím, k instrukcím, které dával uprchlík svým spolupracovníkům, vyprávěl i intimity ze svého života. Jen díky jeho vlastní neopatrnosti pak mohly úřady například nechat zablokovat Krejčířovy peníze ve Švýcarsku, o nichž se jednou zmínil. Nebo s jistotou prohlásit, že Krejčíř lže o údajné milionové směnce s podpisem Stanislava Grosse. (více zde)

Užiteční idioti

propaganda

propaganda

Zatímco se v Česku vyhlížely pekelné stroje Nočních vlků, my jsme se podívali, kdo jsou lidé, kteří tu “slouží” Putinovi. Sestavili jsme seznam deseti nejvlivnějších českých postav, jejichž hlasy využívá ruská propaganda. Společným znamením je odmítání protiruských sankcí, obdiv Vladimira Putina a kritika Západu za tvrdý postup proti Kremlu.

V případě tohoto žebříčku není až tak důležité, zda umístění politici a podnikatelé souzní s oficiálními hlasy Kremlu z přesvědčení, ze zištnosti nebo kvůli byznysu. Rozhodující je, že jsou slyšet a ve společnosti mají zpravidla pozice, které jejich hlasu automaticky dodávají váhu.

Už z této podmínky je zřejmé, kdo jsou v celé desítce klíčoví hráči. Jsou to dva prezidenti – jeden bývalý (Václav Klaus) a druhý současný (Miloš Zeman).

A kdo další do první desítky patří? Podívejte se zde.

Doporučujeme také blog historika Alexeje Kelina, zástupce ruské menšiny ve vládní radě pro národnostní menšiny. Najdete ho pod titulkem: Podpora Kremlu? Motivací je prospěch.

O energetice, bezpečnosti i Rusku

Foto: Antoan Pepelanov
O Rusku, hrozbách, který současný Kreml představuje, a naivitě věřit, že se Vladimir Putin zastaví, jsme si na sklonku týdne povídali s diplomatem a vládním zmocněncem pro energetickou bezpečnost Václavem Bartuškou.

“Berme ho vážně. On patnáct let říká, že rozpad Sovětského svazu byla největší tragédie 20. století. Můžeme si myslet něco jiného, pro nás to může být třeba 1. nebo 2. světová válka, nebo Mao Ce-tungova éra v Číně. Pro něj je to rozpad Sovětského svazu. Nekrvavý, v zásadě mírový. Patnáct let to říká, patnáct let sbírá síly, aby to mohl napravit. Čili to, co začalo na Ukrajině, přesněji řečeno v Abcházii a jinde, bude pokračovat. Samozřejmě se nezastaví na Ukrajině. Pokud někteří lidé u nás mají pocit, že to skončí na východě Ukrajiny, tak jsou velmi naivní. (…) Rusko chce zpátky to, čemu říká životní prostor, Hitler tomu říkal Lebensraum. Rusko udělá vše pro to, aby si ho mohlo vzít zpátky. A vezme si to, co se nechá vzít,” řekl například v rozhovoru.

Rozdělili jsme jej do dvou částí: Díl věnovaný zejména Rusku najdete zde. Povídání o energetice, bezpečnosti, a proč by si Češi zasloužili alespoň třídenní kolaps, najdete zde.

Vlivní v justici

TOP 10 v justici: Pavel Šámal
Pokračujeme ve zveřejňování přehledu nejvlivnějších lidí tuzemské justice. TOP 10 české justice postihuje zejména dvě oblasti vlivu: mocenský a intelektuální. Díky tomu se v žebříčku najdou jak advokáti, tak představitelé soudní moci.

Tento týden jsme vás seznámili s “čísly” šest, pět a čtyři. Šestý skončil bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, pátý nynější šéf resortu Robert Pelikán. Těsně pod stupni vítězů pak skončil předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámál.

Děkujeme za pozornost a těšíme se na další týden.

Vaše redakce