Shrnuto za vás: Hlavní zprávy týdne na Neovlivni.cz

To nejdůležitější, co jsme zjistili v 17. týdnu roku 2015.

Při pohledu z Pražského hradu to byl další týden, ve kterém se hledala špína na Ferdinanda Peroutku. A také týden, ve kterém jsme se dozvěděli, že má Miloš Zeman “plíce nekuřáka a prostatu panice”. 

Gratulujeme k dobrému zdraví, které by si jistě přál David Rath. Ten spadl o víkendu z kola. Rovnou do jámy. Utrpěl otřes mozku a skončil v kladenské nemocnici, kterou – jak víme z odposlechů – detailně zná a podle policistů jí toho nemálo přihrál. Následovala zuřivá debata, zda je Rath, kterému aktuálně hrozí 12letý žalář, skutečně marod a tudíž nemůže k hlavnímu líčení, anebo jde o zdržovací taktiku. Žalobce Petr Jirát už žádá důkladné přezkoumání a případně vazbu, čímž – citujme Ratha – zvýšil jeho stres a bolesti hlavy.

Agentura ČTK zaznamenala drobný posun v kauze, kterou odhalil deník Neovlivní.cz, což jaksi v četce opomněli přiznat. Z kraje dubna jsme napsali, že soukromý byznys Andreje Babiše, ministra financí a vicepremiéra Sobotkovy vlády, sponzorují státní firmy. A to i takové, v nichž má za stát výkon akcionářských práv v rukou právě Babišovo ministerstvo financí. Společnosti ČEZ, ČEPS a Čepro byly v uplynulých měsících partnery na eventových akcích Babišova vydavatelského domu MAFRA.

Babiš po tlaku politiků v afektu prohlásil, že peníze, které od firem vybral, klidně vrátí. Poslední dubnový týden tak učinil – 200 tisíc, které ČEZ dal na sponzoring odborných konferencí vydavatelství, poslal Nadaci ČEZ. “Tato suma byla na osm konferencí. (…) Oni to ale odmítli. Takže jsem poslal 200 000 korun jejich nadaci,” citovala jej agentura.

I jinak peníze během uplynulého týdne jen lítaly. Po přestřelce na ose Sobotka-Babiš se nakonec vláda shodla na výši schodku státního rozpočtu pro příští rok. Činit bude 70 miliard korun. Přičemž státním zaměstnancům mají růst platy o 3 procenta a výdaje na vědu a výzkum se zvýší 28,1 miliardy korun.

Lítat budeme i na silnicích. Sněmovna schválila novelu zákona o pozemních komunikacích, v níž se počítá s tím, že by se na některých úsecích dálnic jezdilo rychlostí až 150 kilometrů v hodině. Otcem myšlenky je podle Mf Dnes bývalý ministr dopravy Zbyněk Stanjura z ODS. Muž, který do domovské Opavy jezdí vlakem.

Tolik ze zpráv, které jste na Neovlivní.cz nečetli.

AUDIT A VYŠETŘOVÁNÍ

itzakazka

Čemu jsme se věnovali podrobně, je pokračující spor o audit zakázky na monitorování evropských dotací ministerstva pro místní rozvoj. IT systém v hodnotě stovek milionů označili auditoři ministerstva financí za předražený, mají podezření na podvody a kartel.

Ministryně Karla Šlechtová sice označila auditory za škůdce, podle deníku Neovlivní.cz jej ale policie bere velmi vážně. “Audit je odvedený důkladně, zpracovávali jej profesionálové a působí velmi věrohodně,” popsal postoj policie zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Věc už musela řešit vláda, která v pondělí rozhodla, že se ani nebude pokoušet, aby IT systém proplatil Brusel, jak bylo v plánu. Peníze raději vydá ze státního rozpočtu. “Budeme postupovat tak, abychom neohrozili čerpání evropských fondů,” řekl lakonicky premiér Sobotka.

Vláda tím však problém tak úplně neschovala. “Ten audit už je v Bruselu, takže oni se k tomu vyjádří,” podotkla v rozhovoru pro Neovlivní.cz senátorka Alena Dernerová (Severočeši.cz), která byla jedním z prvních lidí, kteří upozorňovali na podezření, že je celý systém předražený.

Zjistili jsme také, že kdo stojí za klíčovým posudkem, že je všechno v pořádku, kterým se ohání Šlechtová. A sice společnost Cetag Jaroslava Mráze. Muže, který kdysi musel opustit post sekčního šéfa na ministerstvu vnitra kvůli miliardovému kontraktu na policejní vysílačky. Tehdejší ministr Václav Grulich smlouvu před lety označil za lajdáckou a skandální.

Rovněž jsme zveřejnili grafiku a přehled hlavních postav tendru: Koho čeká policejní výslech a co může prozradit? Pavučinu vztahů IT zakázky naleznete zde.

ČMUCHALOVÉ V POČÍTAČÍCH

IT

Ve chvíli, kdy ministerstvo financí obhajuje výbušný audit monitorovacího systému, zjistili vybraní zaměstnanci ministerstva financí, že jim kdosi monitoruje počítače. Minimálně v jenom případě to byl dokonce online monitoring.

“Řešil jsem to s kamarádem z oboru IT, který mé obavy potvrdil. Můj počítač byl sledovaný,” uvedl pro Neovlivní.cz pracovník ministerstva financí. Kvůli strachu z postihu od nadřízených trval na anonymitě.

On i jeho další kolega tvrdí, že cesta stahovaných paketů nasvědčovala tomu, že šlo o monitoring ze strany úřadu. Ministerstvo financí ale oficiálně uvedlo, že o ničem neví (podrobnosti zde).

MOCNÍ V PRAZE

Praha, Žižka, Žižkov, město

I nadále se věnujeme mocenským přesunům v hlavním městě. Prahu ovládal více než patnáct let mocenský kartel, který kdysi vytvořili lobbisté a podnikatelé společně s místními politiky. Nyní je však poprvé od 90. let všechno jinak: mapa vlivu v Praze se kompletně překresluje, nový lord Voldemort – jak se přezdívalo Romanu Janouškovi – se neobjevil.

Deník Neovlivní.cz dva měsíce podrobně mapoval změnu mocenských struktur v metropoli a přinesl řadu zjištění: o nestadardním postupu primátorky Adriany Krnáčové z ANO v kauze pronájmu Škodova paláce, o návratu bývalého federálního premiéra Mariána Čalfy k vlivu či o soustředění moci v rukou tandemu Radmila Kleslová a Karel Březina.

Z kraje týdne jsme zveřejnili první část nové mocenské mapy v Praze.

Také jsme zjistili, že nové vedení metropole dokončuje totální personální obměnu strategických městských firem. Nejdříve se vypořádalo s Dopravním podnikem, pak s Technickou správou komunikací a nyní podle informací deníku Neovlivní.cz přišly na řadu plynárny.

ROZHOVOR, KTERÝ STOJÍ ZA TO ČÍST

Foto: Antoan Pepelanov

Přinesli jsme profilový rozhovor s diplomatem a vládním zmocněncem pro energetickou bezpečnost Václavem Bartuškou. Nezvykle otevřeně hovořil nejen o energetice, ale i o politice Putinova Ruska, za což si vysloužil důrazné pokárání šéfa diplomacie Lubomír Zaorálka na Twitteru.

Nelíbilo se mu, jak Bartuška pragmaticky nahlédl dění v Oděse a Dněpropetrovsku. “Použil výkladu, který je věcně nesprávný a neobhajitelný,” uvedl Zaorálek.

Bartuška popisoval hypotetický útok Rusů v Pobaltí, který by mohl začít jako demonstrace civilních občanů – třeba v Narvě, která je víceméně ruským městem. “Velmi podrobně jsme sledovali model, který byl použit na východě Ukrajiny, v Doněcku, Luhansku a v dalších městech. Šlo to jakoby přes kopírák a popírá to teorii o lidovém povstání. Skupina civilistů obsadí budovy administrativy, muži, ženy, děti. Do dvou dnů se tam začínají nosit zbraně, ženy a děti odcházejí, zůstávají ozbrojenci. Pokud se jim postavíte rychle čelem, jako to udělali třeba v Oděse, kde je prostě upálili, nebo v Dněpropetrovsku, kde je prostě zabili a pohřbili u silnice, tak máte klid. Když to neuděláte, tak máte válku. To je celé.”

Rozhovor, v němž Bartuška popisuje, proč je naivní spoléhat na to, že se Putin zastaví, naleznete zde.

Další část interview – zejména o  o energetice, vlivných v Česku a hrozbách kolapsu -, si můžete přečíst zde.

NEJVLIVNĚJŠÍ V JUSTICI

TOP 10 vlivných v justici

A nakonec: Zveřejnili jsme nejvlivnější jména tuzemské justice. Osobnosti, které píší zákony, jež ovlivňují naše životy, angažují se v kauzách, kvůli nimž padají vlády, diktují podobu českého soudnictví.

První příčku obsadil Josef Baxa, současný předseda Nejvyššího správního soudu ČR. Druhý skončil šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský, pomyslný bronz brala Lenka Bradáčová, která řídí Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Kompletní TOP 10 české justice si můžete prohlédnout zde.

Děkujeme za pozornost a těšíme se na další týden.

Vaše redakce