journalist

Shrnuto za vás: Hlavní zprávy týdne na Neovlivni.cz

To nejdůležitější, co jsme zjistili v 19. týdnu roku 2015.

Byl to týden plný drobných zpráv: Na Hradě se kromě okopávání Ferdinanda Peroutky rozhořela bitva mezi prezidentem a vysokoškolským establishmentem. Hlava státu se rozhodla, že nejmenuje tři profesory – nikoli kvůli nedostatkům ve vědecké práci; nepozdával se mu jejich kádrový profil. Vládní agentura pro sociální začleňování vyhlásila stávku, kritizuje aroganci ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). A obskurní politici tleskali ve Sněmovně návštěvě z Francie – šéfce krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penové.

Mimochodem – s Le Penovou se kromě bývalého poslance ODS Jiřího Janečka setkal i Václav Klaus. Společně zkritizovali Evropskou unii a Le Penová ho pozvala do Francie, kam někdejšího prezidenta v dobách jeho úřadování nikdy oficiálně nepozvali. Klaus si schůzku pochvaloval, jenom ho zlobilo, že Le Penová kouří.

Dělo se toho víc: Českem profičeli Noční vlci, těžkooděnci vyrazili na squattery v pražském objektu Cibulka s vervou, jak kdyby proti nim stáli minimálně zástupci Islámského státu, a na přímluvu motorkářského sdružení Gryphons (!) pustili na podmínku z vězení “kmotra” Alexandra Nováka. Odpykal si dva roky z vyměřeného čtyřletého trestu za přijetí gigantického čtyřicetimilionového úplatku.

Rodný list prinzecny Charlotte. Zdroj: The British Monarchy

Rodný list princezny Charlotte. Zdroj: The British Monarchy

Ve sněmovně se vedla další hádka o podporu biopaliv. Daňové úlevy ve výši sedmi miliard korun, kterými stát v posledních pěti let podnikatele s biopalivy zvýhodňoval, by měl zrušit návrh z dílny TOP 09. Hlasovat se bude v půli května a Andrej Babiš, největší vlastník žlutých řepkových polí, zřejmě složil zbraně. “Souhlasím s ukončením daňové podpory biopaliv, protože už nechci poslouchat Kalouskovy lži a demagogii. Stát nebude dotovat vysokoobjemová biopaliva a ušetří 1,5 miliardy ročně. Zaplatí to občané a přepravní firmy v cenách. Poděkovat můžou Kalouskovi,” řekl Babiš Hospodářských novinám.

Pro dobré zprávy se pojďme podívat přes kanál La Manche: Británie prožila pár dní v růžové euforii po narození princezničky Charlotte Elizabeth Diany (3 660 gramů), druhého dítěte prince Williama a jeho choti Kate. Opěvování toho, jak je děťátko krásné a Kate vypadá výborně, utnuly až čtvrteční volby. Čekal se nerozhodný výsledek, ale voliči nakonec dali plnou podporu konzervativcům. David Cameron, staronový ministerský předseda, sestaví jednobarevnou vládu. Má téměř o stovku křesel víc než favorizovaní labouristi.

Tolik ze zpráv, kterým jsme se na Neovlivní.cz nevěnovali.

 

28 stíhaných zastupitelů

zatčení

Zprávou, kterou jsme přinesli jako první a posléze se jí věnovala konkurenční média, je obvinění osmadvaceti bývalých zastupitelů Prahy 11 v čele s kontroverzním starostou Daliborem Mlejnským.

Většinu z nich policie viní ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku ve stadiu pokusu (podrobnosti zde).

Redakci se podařilo získat text obvinění, z něhož vyplývá, že policie má politiky v hledáčku kvůli projektu revitalizace Litochlebského náměstí na Chodově. Mlejnský a spol. rozhodli o prodeji sedmitisícového pozemku u metra za 10 milionů neprůhledné firmě Tweelingen. Reálná cena přitom byla několikanásobně vyšší.

Babišův bratr a nový spolek

Bratr ministra financí Alexander Babiš (vpravo) Foto:  CGBC

Bratr ministra financí Alexander Babiš (vpravo)
Foto: CGBC

Co mají společného Alexander Babiš, bratr ministra financí, bývalý vicepremiér a ministr zahraničí Cyril Svoboda, exposlanec Jan Vidím či poslanci Petr Bendl a Jan Birke? Společné angažmá ve společnosti s názvem “Czech Gulf Business Council”, zjistil deník Neovlivní.cz. Obchodní komora chce lákat do Česka investory ze zemí Perského zálivu a současně pomáhat tuzemským firmám pronikat na tamní trhy.

Přinesli jsme také profil Alexandera Babiše. Ti, co oba bratry Babišovy znají, se shodují v jednom: nejsou si příliš podobní. Snad jen v tom, že oba začínali za komunismu v podniku zahraničního obchodu (Andrej v bratislavském Chemapolu, Alexander v Omnii, která se zabývala dovozem a vývozem spotřební techniky) a oba si zaevidovala Státní bezpečnost. (Profil naleznete zde)

Obchodní komoru zaměřenou na Perský záliv založil Robert Pergl. Muž, který roky patří mezi nejvlivnější tuzemské advokáty, se dosud specializoval  na veřejné zakázky a dovoz luxusních aut. “Nebavilo mě už dělat právničinu, přemýšlel jsem, co dál a rozhodl se využít kontakty, které v těchto zemích mám,” popsal Pergl své pohnutky v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

Zakázka u Šlechtové

Karla Šlechtová, ANO, Ministerstvo pro místní rozvoj

I nadále jsme se věnovali výbušné zakázce na systém monitorující čerpání evropských dotací ministerstva pro místní rozvoj. Protikorupční služba, která na případu už dva měsíce pracuje, vyrazila po informacích z bankovních účtů. Kriminalisté si podle zjištění deníku Neovlivní.cz vyžádali údaje z kont aktérů celého příběhu.

O monitorovacím systému rozhodoval svého času ministr Kamil Jankovský. Tvrdí, že tehdy měl dvě možnosti: prodloužit kontrakt z éry vlády Miloše Zemana s firmou Tesco SW, nebo vypsat výběrové řízení. Vybral si to druhé. Dnes říká, (rozhovor naleznete zde), že si nedovede představit, že by mohla být zakázka zmanipulovaná a firmy se domluvily, jak je podezřívají auditoři z ministerstva financí.

TOP 10 vlivných v Praze

Index vlivu: TOP 10 v Praze, Daniel Křetínský

Více než patnáct let ovládal Prahu mocenský kartel, který kdysi vytvořili lobbisté a podnikatelé společně s místními politiky. Nyní je však poprvé od 90. let všechno jinak: mapa vlivu v Praze se kompletně překresluje. A deník Neovlivní.cz začal přinášet žebříček deseti nejvlivnějších postav hlavního města.

Na desáté příčce skončil ředitel odboru evidence, správy a využití majetku Radek Svoboda, na deváté šedá eminence pražské ČSSD a bývalý náměstek pražského primátora Petr Hulinský. Osmý je podnikatel, miliardář a největší sponzor lidovců Luděk Sekyra. Vyhlásili jsme také “sedmičku” – tou je Daniel Křetínský, miliardář ovládající Energetický a průmyslový holding a spoluvlastník mediálního domu CNC.

Utajený dokument

vězení

Je to už půl roku, co byl z vězení předčasně propuštěn bývalý ředitel ústeckého dotačního úřadu Petr Kušnierz.  Podle dokumentů, které deník Neovlivní.cz získal, byl však ředitel litoměřické věznice, kde si úředník odpykával trest za korupci, proti propuštění.

Státní zástupkyně Naďa Voláková, která Kušnierze na svobodu pustila, přitom tvrdila, že rozhodla na základě “absolutně výborného hodnocení Kušnierze, kdy jí o něm nikdo neřekl nic špatného”.

Listiny, které měla Voláková při svém rozhodování v ruce, tvrdí něco jiného. Ředitel věznice Tomáš Líbal v nich výslovně píše: “Na základě výše uvedeného a vzhledem ke spáchanému trestnému činu a výši trestu konstatuji, že odsouzený Petr Kušnierz není zcela připraven na propuštění z výkonu trestu odnětí svobody, neboť neuznal svoji vinu.”

Rozhovor s Kvidem Štěpánkem

Kvido Štěpánek, donátor a podnikatel. Foto: Tomáš Sadílek

Kvido Štěpánek, donátor a podnikatel. Foto: Tomáš Sadílek

Na konci týdne jsme vám přinesli dvoudílný rozhovor s inspirativním mužem. Kvido Štěpánek, sedmapadesátiletý majitel a ředitel společnosti Isolit-Bravo se sídlem v Jablonném nad Orlicí, sice řídí podnik s miliardovým obratem, rozhodně se ale nestará jen o své zisky. I proto loni získal za pomoc druhým cenu VIA Bona.

“Z Česka se bezesporu vytrácí etika. To, co generace našich otců považovala za hanbu, tak se dnes považuje za normální. Nedávno jsem četl na toto téma článek, že naším problémem je, že vymizel stud. Věci, které u našich dědů a otců byly nemyslitelné a člověk by se jimi zostudil, znemožnil, tak se dnes berou jako normální,” řekl Štěpánek v první části rozhovoru. Hovořil v něm především o vlivu, o tom, jak žít odpovědně. A také o své firmě, výrobcích – a reklamě, kterou nepotřebuje.

V druhé části interview mluví o tom, proč lidé nechtějí dávat na charitu, jak se na nás podepsal komunismus a také – o české krajině.

Děkujeme za pozornost a těšíme se na další týden.

Vaše redakce