Shrnuto za vás: Hlavní zprávy týdne na Neovlivní.cz

To nejdůležitější, co jsme zjistili ve 22. týdnu roku 2015.

Milí čtenáři, máme za sebou týden plný nečekaných zpráv. Předně jsme se dozvěděli, že zneužívat vojenské zpravodajství lze v Česku úplně beztrestně. Takže až budete chtít někoho proklepnout nebo nechat sledovat, volejte směle do Tychonovy ulice na Prahu 6. Druhak: Zjistili jsme, že o své křeslo ve vládě může přijít i “nejlepší ministr školství za posledních deset let”.

Ale popořádku: Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová v pátek rozhodla o nevinně Jany Nagyové (dnes Nečasové), stejně jako o nevinně zpravodajců Páleníka, Kovandy a Pohůnka. Neptejte se nás, proč, protože odůvodnění prakticky nezaznělo. S poukazem na to, že “řada skutečností je vedena v režimu utajení, proto je nemohu veřejně prezentovat”. Čili veřejně pustit odposlechy dehonestující jedinou oběť aféry, exmanželku Petra Nečase Radku, ano. Veřejně vysvětlit, proč sekretářka premiéra mohla úkolovat privátní sledovačkou generály, ne.

Mf Dnes po roce znovu zvedla téma “Co se děje na ministerstvu školství”. A zjistila, že chování ministra Marcela Chládka, který byl kvůli svým manýrům loni v květnu na koberečku u premiéra Bohuslava Sobotky, nedoznalo změn. Nové zprávy o šikaně, bossingu a náznaky sexuálního obtěžování stačily Sobotkovi k tomu, aby během cca 12 hodin od vyskládání novin v trafice navrhl Chládkovu demisi. Potud je to srozumitelné. Co srozumitelné nebylo? Sobotkovo zdůvodnění: Chládek má skončit, byť byl vážně skvělý. A skončit má, byť Sobotka Mf Dnes – novinám ze stáje Andreje Babiše – nevěří. Proč ho tedy odvolal?

Velký skandál zasáhl Mezinárodní fotbalovou federaci (FIFA). Švýcarští vyšetřovatelé si na žádost USA došli v úterý ráno do Curychu pro sedm vysokých funkcionářů FIFA, kteří jsou podezřelí z korupčních praktik. Fotbal a korupce, to není až tak překvapivé. Víc se tedy řešilo, jaký bude mít razie dopad na blížící se volbu nového čísla 1 světového fotbalu. Akcie Seppa Blattera klesaly – ale – tohle je fotbal. Blatter bude vládnout další čtyři roky.

Evropská unie se rozhodla rázně vstoupit do krize s uprchlíky. Navrhla klíč, podle kterého by si členské státy nelegálními imigranty rozdělily. Na Česko připadá 1 328 nešťastníků a nešťastnic, což vláda odmítá.

Do pitné vody v Praze Dejvicích a Bubenči pronikly – zřejmě z kanalizace porušené při stavbě – závadné bakterie. Byl to pěkný “průser”.

Tolik z dění, kterému jsme se v deníku Neovlivní.cz příliš nevěnovali.

Babišův plán

Andrej Babiš, vicepremiér, hnutí ANO

Týden jsme odstartovali exkluzivním zjištěním, že by se už na podzim mohla otřást vláda.

Koaliční kabinet Bohuslava Sobotky sice úřaduje ve Strakově akademii teprve rok a čtvrt, klíčový hráč tuzemské politické scény Andrej Babiš už je však nespokojený. Chtěl by vládnout sám a podle poznatků Neovlivní.cz uvažuje o svržení nynějšího kabinetu ANO, ČSSD a lidovců.

Lídr hnutí ANO a ministr financí se s tímto plánem svěřil hned několika svým blízkým spolupracovníkům. “Reálně uvažuje o tom, že by na podzim vypověděl koaliční dohodu. Jako argument chce použít přípravu státního rozpočtu, kdy je zjevné, že se se sociálními demokraty neshodne. Chce to postavit tak, že on šetří a oni marnotratně rozhazují,” popsal Babišovy plány jeden z politiků, který o tom s lídrem ANO mluvil.

Zákulisní hráči

Index vlivu v politice: István Léko

Začali jsme mapovat, jak se proměnil vliv zákulisních hráčů v tuzemské politice.

Miloš Zeman měl svého Miroslava Šloufa, Mirek Topolánek Marka Dalíka a Petr Nečas Janu Nagyovou. Měli absolutní důvěru ministerských předsedů. Neobešel se bez nich žádný velký státní obchod, dosazovali své lidi do státního aparátu či firem, mluvili do složení vlád. Všichni tři ze scény definitivně vymizeli. Stejně jako řada dalších, kteří poslední roky působili ve stínu dalších politiků.

Jedna éra s příchodem hnutí ANO na politickou scénu a útlumem pravicových stran zkrátka skončila.

Kdo staré tváře nahradil, ukazuje aktuální žebříček zákulisního vlivu, který v interním bodování hodnotil deník Neovlivní.cz. Zatím jsme zveřejnili prví tři jména z TOP 10.

Na desáté pozici skončil Babišův přítel a šéfredaktor Lidových novin István Léko. Devátý Martin Hoferek, spolumajitel agentury Merit Government Relations. Mezi těžké váhy tuzemského lobbingu jej katapultovala především dokonalá znalost parlamentního prostředí. Osmou příčku má miliardář, developer Luděk Sekyra. Prototyp zákulisního hráče, o jehož vlivu do značné míry rozhoduje mediální obraz.

Nedal kožich, dostal výpověď

kožich

Zjistili jsme, že právník Karel Muzikář mladší, hlavní obhájce státu v arbitrážích, absolvoval v pondělí výslech v jedné z větví kauzy Jany Nečasové-Nagyové. Pokud si do té chvíle mohl úspěšný advokát myslet, že k němu pravá ruka expremiéra Nečase chová přátelské city, musel pro něj být výslech těžkým zklamáním.

Ve zmiňované části případu jde o obvinění současné Nečasovy ženy, že za darované drahé kabelky a šperky za deset milionů korun neodvedla státu daň zhruba 700 tisíc korun.

Podle Neovlivní.cz Muzikář u výslechu setrval na své verzi, že Janu Nečasovou-Nagyovou obdarovával z čistého přátelství, nikoli proto, aby si to vylepšoval u premiéra. Tezi o přátelství ovšem narušily záznamy odposlechů bývalé ředitelky premiérova sekretariátu, které Muzikářovi ml. předestřeli policisté. Janu Nečasovou-Nagyovou na nich silně rozladilo, že jí právník odmítl pořídit na zimu kožich, aby měla v čem chodit. Právníka označila za “lakomce lakomého”. (další podrobnosti zde)

Oceněný a stíhaný

mešita

Pečlivě sledujeme případ zástupce Islámské nadace v Česku Vladimíra Sáňky, kterého po loňské dramatické razii v muslimských centrech obvinili policisté za vydání kontroverzní knihy o islámu.

Tentýž Sáňka osobně přispěl v roce 2004 k propuštění unesených českých novinářů v Iráku. Tehdy jej za to oficiálně ocenilo české ministerstvo zahraničí. Obhájci Sáňky jsou přesvědčeni, že to jasně svědčí o nevině jejich klienta. Tedy: že není žádný islámský radikál a jeho stíhání je nesmyslné.

Poděkování Sáňkovi za jeho pomoc se našlo v archivu ministerstva zahraničí. Detaily k tomuto případu si můžete přečíst zde.

Znovu Krnáčová

krnacova_3

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) sice nedávno přestála pokus o sesazení kvůli kauze Škodova paláce, kritika opozice však neustává. Deník Neovlivní.cz zjistil, že primátorku čekají perné chvíle kvůli podivnému přidělování magistrátních služebních aut či kauzám jejího náměstka.

Právnička Lucie Týcová patří mezi nejbližší spolupracovnice primátorky Krnáčové. Nejdříve byla její podřízenou na ministerstvu vnitra, nyní jí vede primátorskou kancelář na magistrátu. Týcová přitom využívá “výhod”, které neměl žádný z jejích předchůdců. Dostala například přidělenou služební Škodu Octavii, pořízenou v roce 2010 za téměř půl milionu korun. Týcová může vůz využívat ke služebním i soukromým účelům.

Prodaný Babiš

shutterstock_199209590

Dosledovali jsme příběh, který jsme vám exkluzivně přinesli v dubnu. Zjištění, že soukromý byznys Andreje Babiše sponzorují státní firmy. A to i takové, v nichž má za stát výkon akcionářských práv v rukou právě Babišovo ministerstvo financí. Společnosti ČEZ, ČEPS a Čepro byly v uplynulých měsících partnery na eventových akcích Babišova vydavatelského domu MAFRA.

Babiš nakonec za eventy svého vydavatelského domu zaplatil ze svého.

V úterý během debaty ve Sněmovně oznámil, že poslal nadaci elektrárenské společnosti ČEZ 200 tisíc korun. “Při interpelaci jsem slíbil, že to zaplatím. A zaplatil jsem 200 tisíc nadaci ČEZ,” řekl. Jako důkaz poslaneckým kolegům ukázal doklady k platbě.

Rozhovor, který stojí za to číst

Petr Kolář

Téměř dvacet let zastával Petr Kolář vrcholné posty v české diplomacii, byl velvyslancem v Moskvě i Washingtonu. Pak změnil směr. Dnes se věnuje byznysu a občanské iniciativě, ale pro mnohé nadále zůstává tím, kdo jako první “otočil kámen”. V roce 1997 veřejně promluvil o podvodech se sponzorskými dary v ODS, což vyústilo v pád Václava Klause a jeho kabinetu.

Kolář poskytl deníku Neovlivní.cz rozsáhlý rozhovor. V jeho první části – naleznete ji zde – hovoří zejména o současné politice, hodnotách, ale i o byznysu, Rusku a užitečných idiotech.

V druhé části, kterou si můžete přečíst zde, otevřeně líčí, jak to v roce 1997 celé bylo. Popisuje nejen okolnosti pádu Václava Klause, s nímž později jako vysoký diplomat Černínského paláce jezdil po světě, ale třeba i to, jak se mu vedlo v angažmá u mocné skupiny PPF Petra Kellnera.